Od początku maja wielka zmiana na rynku transferowym. Koniec TPO!

Od początku maja wielka zmiana na rynku transferowym. Koniec TPO!
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: FIFA

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami FIFA od pierwszego maja wprowadza zakaz korzystania z TPO (Third-party Ownership) przy okazji transferów piłkarskich.

TPO to w najprostszych słowach inwestowanie w prawa ekonomiczne do kart piłkarzy przez podmioty inne niż kluby. Zakaz został zaplanowany już w grudniu minionego roku, jednak okres przejściowy, umożliwiający dostosowanie się do nowych przepisów, upływa dzisiaj - 30 kwietnia 2015 roku. Umowy podpisane przed pierwszym stycznia pozostają w swojej mocy do samego końca, natomiast te zawarte w okresie przejściowym mogą obowiązywać przez rok. Od jutra wiązanie się kontraktami przez kluby ze stronami trzecimi jest zabronione.

Globalne uregulowanie TPO nie wyprzedza rozwiązań lokalnych, bowiem choćby Premier League wprowadziło zakaz przed sezonem 2008/2009. Sama FIFA zagadnienie rozważała już od 2007 roku, jednak dopiero w minionym roku podjęła bardziej zdecydowane kroki.

Zabronienie korzystania z TPO odbije się szerokim echem zwłaszcza na rynku południowoamerykańskim. Szacuje się, że od 80 do nawet 100% kart profesjonalnych zawodników brazylijskiej Serie A jest współwłasnością różnych podmiotów inwestycyjnych. Na mniejszą skalę problem dotyczy też choćby Argentyny, Kolumbii czy Urugwaju.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Ekstraklasa: Tajemnica dziurawej maseczki Kuświka wyjaśniona. Piłkarz ma astmę Ekstraklasa: Tajemnica dziurawej maseczki Kuświka wyjaśniona. Piłkarz ma astmę 10 największych sprzedaży w historii Interu. Icardi wskoczył na drugie miejsce 10 największych sprzedaży w historii Interu. Icardi wskoczył na drugie miejsce LaLiga: Tajemniczy post Saúla Ñígueza. „Nowy klub. Ogłoszenie za trzy dni…” LaLiga: Tajemniczy post Saúla Ñígueza. „Nowy klub. Ogłoszenie za trzy dni…” OFICJALNIE: Icardi wykupiony przez Paris Saint-Germain. Kontraktowa klauzula z antywłoskim zakazem OFICJALNIE: Icardi wykupiony przez Paris Saint-Germain. Kontraktowa klauzula z antywłoskim zakazem Fiorentina chce DWÓCH reprezentantów Polski Fiorentina chce DWÓCH reprezentantów Polski Bundesliga: Pobity rekord przebiegniętego dystansu przez jednego piłkarza Bundesliga: Pobity rekord przebiegniętego dystansu przez jednego piłkarza OFICJALNIE: Obraniak rozpoczyna karierę trenerską. Zaskakujący pierwszy wybór OFICJALNIE: Obraniak rozpoczyna karierę trenerską. Zaskakujący pierwszy wybór

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy