Od początku maja wielka zmiana na rynku transferowym. Koniec TPO!

Od początku maja wielka zmiana na rynku transferowym. Koniec TPO!
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: FIFA

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami FIFA od pierwszego maja wprowadza zakaz korzystania z TPO (Third-party Ownership) przy okazji transferów piłkarskich.

TPO to w najprostszych słowach inwestowanie w prawa ekonomiczne do kart piłkarzy przez podmioty inne niż kluby. Zakaz został zaplanowany już w grudniu minionego roku, jednak okres przejściowy, umożliwiający dostosowanie się do nowych przepisów, upływa dzisiaj - 30 kwietnia 2015 roku. Umowy podpisane przed pierwszym stycznia pozostają w swojej mocy do samego końca, natomiast te zawarte w okresie przejściowym mogą obowiązywać przez rok. Od jutra wiązanie się kontraktami przez kluby ze stronami trzecimi jest zabronione.

Globalne uregulowanie TPO nie wyprzedza rozwiązań lokalnych, bowiem choćby Premier League wprowadziło zakaz przed sezonem 2008/2009. Sama FIFA zagadnienie rozważała już od 2007 roku, jednak dopiero w minionym roku podjęła bardziej zdecydowane kroki.

Zabronienie korzystania z TPO odbije się szerokim echem zwłaszcza na rynku południowoamerykańskim. Szacuje się, że od 80 do nawet 100% kart profesjonalnych zawodników brazylijskiej Serie A jest współwłasnością różnych podmiotów inwestycyjnych. Na mniejszą skalę problem dotyczy też choćby Argentyny, Kolumbii czy Urugwaju.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Bayern Monachium musi zacząć rozglądać się za następcą Flicka. Możliwe CZTERY opcje Bayern Monachium musi zacząć rozglądać się za następcą Flicka. Możliwe CZTERY opcje Thomas Müller szczerze o odejściu Flicka: Nie musi nam podawać powodu Thomas Müller szczerze o odejściu Flicka: Nie musi nam podawać powodu Grzegorz Krychowiak znowu zachwyca w Rosji. Reprezentant Polski coraz bliżej rekordowego sezonu Grzegorz Krychowiak znowu zachwyca w Rosji. Reprezentant Polski coraz bliżej rekordowego sezonu Lech Poznań: Maciej Skorża po porażce z Rakowem Częstochowa Lech Poznań: Maciej Skorża po porażce z Rakowem Częstochowa Premier League: Skomplikowana sytuacja w czołówce. Nawet czwarta lokata może nie dać West Hamowi debiutanckiego udziału w Lidze Mistrzów Premier League: Skomplikowana sytuacja w czołówce. Nawet czwarta lokata może nie dać West Hamowi debiutanckiego udziału w Lidze Mistrzów Tammy Abraham z transferem w górnych rejonach tabeli Premier League?! Tammy Abraham z transferem w górnych rejonach tabeli Premier League?! Tottenham nastawia się na rozstanie z Mourinho Tottenham nastawia się na rozstanie z Mourinho

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy