Od początku maja wielka zmiana na rynku transferowym. Koniec TPO!

Od początku maja wielka zmiana na rynku transferowym. Koniec TPO!
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: FIFA

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami FIFA od pierwszego maja wprowadza zakaz korzystania z TPO (Third-party Ownership) przy okazji transferów piłkarskich.

TPO to w najprostszych słowach inwestowanie w prawa ekonomiczne do kart piłkarzy przez podmioty inne niż kluby. Zakaz został zaplanowany już w grudniu minionego roku, jednak okres przejściowy, umożliwiający dostosowanie się do nowych przepisów, upływa dzisiaj - 30 kwietnia 2015 roku. Umowy podpisane przed pierwszym stycznia pozostają w swojej mocy do samego końca, natomiast te zawarte w okresie przejściowym mogą obowiązywać przez rok. Od jutra wiązanie się kontraktami przez kluby ze stronami trzecimi jest zabronione.

Globalne uregulowanie TPO nie wyprzedza rozwiązań lokalnych, bowiem choćby Premier League wprowadziło zakaz przed sezonem 2008/2009. Sama FIFA zagadnienie rozważała już od 2007 roku, jednak dopiero w minionym roku podjęła bardziej zdecydowane kroki.

Zabronienie korzystania z TPO odbije się szerokim echem zwłaszcza na rynku południowoamerykańskim. Szacuje się, że od 80 do nawet 100% kart profesjonalnych zawodników brazylijskiej Serie A jest współwłasnością różnych podmiotów inwestycyjnych. Na mniejszą skalę problem dotyczy też choćby Argentyny, Kolumbii czy Urugwaju.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Real Madryt: Znowu kontuzja, znowu Eden Hazard Real Madryt: Znowu kontuzja, znowu Eden Hazard Barcelona i Liverpool z problemami w obronie. Ezequiel Garay zaoferowany obu klubom Barcelona i Liverpool z problemami w obronie. Ezequiel Garay zaoferowany obu klubom Szalona końcówka sezonu w lidze białoruskiej. Mistrz wyłoniony w doliczonym czasie gry [WIDEO] Szalona końcówka sezonu w lidze białoruskiej. Mistrz wyłoniony w doliczonym czasie gry [WIDEO] Prezes Interu jednoznacznie o sytuacji i przyszłości Eriksena Prezes Interu jednoznacznie o sytuacji i przyszłości Eriksena Premier League: Pechowy występ Maupaya z Liverpoolem. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w... 1998 roku Premier League: Pechowy występ Maupaya z Liverpoolem. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w... 1998 roku Messi z coraz większymi szansami na transfer do Premier League?! Manchester City ma konkurencję Messi z coraz większymi szansami na transfer do Premier League?! Manchester City ma konkurencję Premierowy gol Bartosza Białka w Bundeslidze [WIDEO] Premierowy gol Bartosza Białka w Bundeslidze [WIDEO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy