Odnaleziono fragment pierwszego trofeum za Mistrzostwo Świata

Marek Ratkiewicz
Źródło: The Guardian

Cokół pierwszej w historii nagrody za zdobycie Mistrzostwa Świata został odnaleziony i będzie elementem ekspozycji w nowym muzeum FIFA.

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o bazę całego trofeum - ośmioboczny kawałek niebieskiego kamienia o wysokości dziesięciu centymetrów. Przedmiot został znaleziony przez pracownika w piwnicznym magazynie w siedzibie FIFA.

- To jak znalezienie egipskiej mumii. Czegoś takiego nie da się wycenić, bo jest jak rodzinne kosztowności - powiedział David Ausseil, dyrektor muzeum.

Na podstawce figurują nazwy dwóch pierwszych zwycięzców Mistrzostw Świata - Urugwaju i Włoch, które turniej na przestrzeni lat 1930-1950 wygrały dwukrotnie.

Ausseil powiedział, że nowy cokół trofeum została stworzona przed turniejem w 1954 roku, wygranym przez RFN.

Złotą statuetkę na stałe przekazano Brazylii po zdobyciu przez "Canarinhos"  trzeciego Mistrzostwa Świata w 1970 roku. Trzynaście lat później nagroda została ukradziona i nigdy nie udało się jej odzyskać.

- Myśleliśmy, że utraciliśmy cokół w Brazylii. Uważamy, że żaden prezydent FIFA nie widział jej od czasów samego Julesa Rimeta - mówi Ausseil.

Światowe Muzeum Piłkarskie zostanie otwarte w marcu 2016 roku w Zurychu.

Więcej na temat: Mistrzostwa Świata FIFA

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Ten wpis Pogoni Szczecin na Twitterze źle się zestarzał Ten wpis Pogoni Szczecin na Twitterze źle się zestarzał Napastnik Wisły Kraków nie zapomniał o jej byłym trenerze po triumfie w Pucharze Polski Napastnik Wisły Kraków nie zapomniał o jej byłym trenerze po triumfie w Pucharze Polski Alan Uryga skomentował zwycięstwo w finale Pucharu Polski Alan Uryga skomentował zwycięstwo w finale Pucharu Polski „Wisła Kraków polskim Bayerem Leverkusen”. Ta statystyka idealnie to pokazuje „Wisła Kraków polskim Bayerem Leverkusen”. Ta statystyka idealnie to pokazuje Kamil Grosicki po porażce w finale Pucharu Polski Kamil Grosicki po porażce w finale Pucharu Polski Euforia trenera Alberta Rudé. Śpiewał razem z całą trybuną kibiców Wisły Kraków [WIDEO] Euforia trenera Alberta Rudé. Śpiewał razem z całą trybuną kibiców Wisły Kraków [WIDEO] Prezes Pogoni Szczecin krótko po przegranym finale Pucharu Polski. „Niech udadzą się na emeryturę, niepłatną” Prezes Pogoni Szczecin krótko po przegranym finale Pucharu Polski. „Niech udadzą się na emeryturę, niepłatną”