OFICJALNIE: 1. FC Köln domaga się wykluczenia białoruskich drużyn z europejskich pucharów

OFICJALNIE: 1. FC Köln domaga się wykluczenia białoruskich drużyn z europejskich pucharów
Patryk Krenz
Patryk Krenz
Źródło: 1. FC Köln

1. FC Köln wysłało list do władz UEFA, w którym domaga się wykluczenia wszystkich białoruskich drużyn z rozgrywek pod jej egidą. Powodem tej decyzji jest prorosyjska polityka Białorusi w sprawie konfliktu na Ukrainie.

Klub z Kolonii jest uczestnikiem eliminacji Ligi Konferencji Europy. „Kozły” swoje zmagania o europejski puchar rozpoczną od ostatniej fazy play-offów, co jest podyktowane zajęciem przez nie siódmej lokaty w minionej edycji Bundesligi.

Niemiecka drużyna czeka więc na swojego rywala. W zależności od przebiegu pozostałych rund kwalifikacyjnych mogłaby trafić na jedną z czterech białoruskich ekip - FC BATE Borysów, FC Gomel, FC Szachcior Soligorsk lub FC Dynamo Mińsk.

Taka możliwość wyraźnie nie odpowiada władzom klubu z Nadrenii Północnej-Westfalii, domagających się reakcji UEFA w sprawie wspomnianym podmiotów.

Dyrektorzy zarządzający 1. FC Köln - Christian Keller i Philipp Türoff wystosowali list do europejskiej organizacji, w którym w związku ze wspieraniem przez władze Białorusi działań militarnych rosyjskiej armii na Ukrainie apelują o usunięcie przedstawicieli naszego wschodniego sąsiada z rozgrywek eliminacyjnych Ligi Konferencji Europy.

„1. FC Köln oznacza liberalność, różnorodność i pokojowe współistnienie ze sobą. Dlatego Zarząd i Dyrektorzy Zarządzający zdecydowanie potępiają otwarcie komunikowaną bliskość władz białoruskich wobec Rosji oraz zachowania związane z wojną na Ukrainie. Ogromne poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez Białoruś jest sprzeczne nie tylko z wartościami 1. FC Köln, ale z całym sportem” - czytamy w piśmie. 

„Z tego powodu 1. FC Köln zwrócił się do UEFA i prezydenta Aleksandra Čeferina w liście, w którym zwraca się do federacji o zastosowanie się do zaleceń MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski, przyp. red.) i usunięcie drużyn z Białorusi z rozgrywek UEFA, tak jak miało to miejsce w przypadku klubów rosyjskich”.

Władze „Kozłów” apelują dodatkowo o udostępnianie listu w mediach społecznościowych, a także zachęcają inne kluby do poparcia ich działania.

Jakiś czas temu wykluczone z rozgrywek FIFA i UEFA zostały wszelkie drużyny z Rosji. Decyzję tę poparł Sportowy Sąd Arbitrażowy, a więc banicja została podtrzymana. Od tego momentu niejasność budzi postępowanie wobec państwa rządzonego przez Alaksandra Łukaszenkę.

Pod koniec lutego MKOl wydał rekomendację dla światowych federacji różnych dyscyplin sportowych, aby wykluczyć zarówno rosyjskich, jak i białoruskich sportowców.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Bayern Monachium krok bliżej wielkiego transferu. Pozytywne spotkanie Bayern Monachium krok bliżej wielkiego transferu. Pozytywne spotkanie Wisła Kraków pozbędzie się niechcianego pomocnika. „99 procent” [POTWIERDZONE] Wisła Kraków pozbędzie się niechcianego pomocnika. „99 procent” [POTWIERDZONE] Raków Częstochowa: To drugi letni nabytek mistrza Polski [OFICJALNIE] Raków Częstochowa: To drugi letni nabytek mistrza Polski [OFICJALNIE] Carlo Ancelotti bardzo go ceni. Real Madryt może ruszyć po niego w letnim oknie transferowym Carlo Ancelotti bardzo go ceni. Real Madryt może ruszyć po niego w letnim oknie transferowym Raków Częstochowa: Potwierdzenie dwóch transferów tuż-tuż Raków Częstochowa: Potwierdzenie dwóch transferów tuż-tuż PSV Eindhoven zauroczone Polakiem. Chce go u siebie PSV Eindhoven zauroczone Polakiem. Chce go u siebie Lech Poznań: Zwrot akcji w sprawie zawodnika „Kolejorza”. Oferta przyjęta Lech Poznań: Zwrot akcji w sprawie zawodnika „Kolejorza”. Oferta przyjęta

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy