OFICJALNIE: Al-Ain i Al-Ahly wygrywają Ligę Mistrzów. Znamy niemal komplet uczestników Klubowych Mistrzostw Świata

2024-05-25 21:57:54; Aktualizacja: 1 miesiąc temu
OFICJALNIE: Al-Ain i Al-Ahly wygrywają Ligę Mistrzów. Znamy niemal komplet uczestników Klubowych Mistrzostw Świata Fot. Giorgio Rossi / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info

Al-Ain ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich odrobiło straty do Yokohama F. Marinos (1:2, 5:1) i sięgnęło po zwycięstwo w Azjatyckiej Lidze Mistrzów. W ten sposób uzyskało też przepustkę do gry w Klubowych Mistrzostwach Świata. W tym turnieju jest także zdobywca Afrykańskiej Ligi Mistrzów - Al-Ahly.

Coraz większymi krokami zbliżamy się do poznania kompletu uczestników pierwszej zreformowanej edycji Klubowych Mistrzostw Świata.

Jak już wiemy turniej organizowany przez FIFA odbędzie się na przełomie czerwca i lipca 2025 roku w Stanach Zjednoczonych przy udziale aż 32 zespołów z sześciu konfederacji.

Po zakończeniu finałów odpowiednio Azjatyckiej Ligi Mistrzów oraz Afrykańskiej Ligi Mistrzów pozostały nam na tym polu jeszcze cztery niewiadome dotyczące wyboru przedstawiciela gospodarza, zwycięzcy Ligi Mistrzów CONCACAF (finał 1 czerwca pomiędzy Pachucą a Columbus Crew) oraz dwóch przedstawicieli Ameryki Południowej (prawdopodobny zwycięzca bieżącej edycji Copa Libertadores i najwyżej sklasyfikowany możliwy zespół w rankingu czteroletnim - na teraz jest nim Boca Juniors).

Tym samym poznaliśmy już 28 drużyn, które będą na turnieju w Ameryce Północnej ubiegać się o tytuł najlepszej ekipy globu.

Jako ostatnie do tej stawki dołączyły odpowiednio Al-Ain (Azja), Espérance de Tunis i Mamelodi Sundowns (Afryka).

Pierwsza z wymienionych ekip zawdzięcza znalezienie się w elitarnym gronie odniesionemu zwycięstwu nad Yokohama F. Marinos w finale Azjatyckiej Ligi Mistrzów.

W rozstrzyganym w formie dwumeczu pojedynku bliżsi zameldowania się w finale Klubowych Mistrzostw Świata po pierwszym starciu byli Japończycy, po wygraniu spotkania na swoim terenie 2:1.

W rewanżu odbywającym się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie byli jednak w stanie przeciwstawić się przeciwnikowi i na jego pięć trafień odpowiedzieli tylko jednym. W efekcie przegrali walkę o trofeum i bilet do Stanów Zjednoczonych.

Natomiast Espérance de Tunis i Mamelodi Sundowns znaleźli się w gronie przedstawicieli Afryki z uwagi na pozycje zajmowane w rankingu czteroletnim, ponieważ Al-Ahly wygrało trzy z czterech branych pod uwagę edycji rodzimej Ligi Mistrzów.

Zespół z Egiptu po swój dwunasty tytuł najlepszej drużyny „Czarnego Lądu” sięgnął po wygraniu zaciętego dwumeczu z... Espérance de Tunis (0:0, 1:0).

***

UCZESTNICY KLUBOWYCH MISTRZOSTW ŚWIATA 2025

EUROPA: Chelsea, Real Madryt, Bayern Monachium, Manchester City, Paris Saint-Germain, Inter Mediolan, AC Milan, FC Porto, Benfica, Borussia Dortmund, Juventus, Atlético Madryt, Red Bull Salzburg.

AFRYKA: Al-Ahly, Wydad Casablanca, Espérance de Tunis, Mamelodi Sundowns.

AZJA: Al-Hilal, Urawa Red Diamonds, Ulsan HD, Al-Ain.

AMERYKA POŁUDNIOWA: Palmeiras, Flamengo, Fluminense, River Plate, ???, ???.

AMERYKA PÓŁNOCNA: Monterrey, Seattle Sounders, Club León, ???.

OCENIA: Auckland City.

GOSPODARZ: ???.