OFICJALNIE: Beijing Guo’an znalazł sposób na większą liczbę obcokrajowców. Podwójna naturalizacja!
2019-02-04 09:28:06; Aktualizacja: 5 lat temu Fot. Transfery.info
Beijing Guo’an jest pionierem w Chinese Super League pod względem naturalizacji piłkarzy z chińskim pochodzeniem. Tym sposobem do zespołu trafili Nico Yennaris i John Hou Sæter.
25-letni Yennaris jest defensywnym pomocnikiem (lub w razie potrzeby bocznym obrońcą), który wychował się piłkarsko w Arsenalu. W barwach pierwszego zespołu zaliczył jednak zaledwie jeden mecz w Premier League - 45 minut w sezonie 2011/2012 w przegranym 1-2 szlagierze z Manchesterem United. Większość dotychczasowej kariery spędził na poziomie Championship, ostatnio w Brentford, które od chińskiego klubu w ramach transakcji otrzymało około 5,5 miliona euro.
Yennaris w Chinach będzie znany jako Li Ke. Chińskie pochodzenie ma jego matka, dzięki czemu pojawiła się szansa na zmianę obywatelstwa. Jeszcze nie wiadomo, czy urodzonego w Londynie piłkarza będzie brano pod uwagę przy powołaniach do kadry narodowej - dotychczas występował on tylko na poziomie U-19 dla Anglii.
21-letni Sæter niedawno rozpoczął karierę seniorską, ale i tak zdążył już zebrać 37 występów w najwyższej klasie rozgrywkowej Norwegii. Stabæk na jego transferze miał zarobić około miliona euro.
Wywodzący się z akademii Rosenborga Sæter w Chinach będzie znany jako Hou Yongyong. Wcześniej reprezentujący Norwegię na poziomie U-18 zawodnik ma matkę Chinkę.
Tym samym w kadrze Beijing Guo’an poza rodowitymi Chińczykami i dwoma naturalizowanymi piłkarzami są też: 22-letni środkowy obrońca Min-jae Kim (Korea Południowa), 30-letni środkowy pomocnik Renato Augusto (Brazylia), 29-letni ofensywny pomocnik Jonathan Viera (Hiszpania), 27-letni napastnik Cédric Bakambu (Demokratyczna Republika Konga).
Zgodnie z przepisami Chinese Super League na boisku może przebywać jednocześnie trzech obcokrajowców, a w kadrze znajdować się ich czterech.