OFICJALNIE: Ekspresowe powroty dwóch klubów do Ligue 1. Trzeci wyłonią baraże

2024-05-18 08:25:03; Aktualizacja: 4 tygodnie temu
OFICJALNIE: Ekspresowe powroty dwóch klubów do Ligue 1. Trzeci wyłonią baraże Fot. sylv1rob1 / Shutterstock.com
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info

Aj Auxerre i Angers SCO to pierwsze kluby z Francji, które zagwarantowały sobie udział w rozgrywkach Ligue 1 w sezonie 2024/2025.

Obie ekipy rywalizowały w najwyższej klasie rozgrywek w kampanii 2022/2023, lecz musiały pogodzić się z degradacją. Po niespełna roku stało się jednak jasne, że ich miejsce jest jednak w ojczystej elicie.

Auxerre zapewniło sobie awans już dwa tygodnie temu. Na kolejkę przed końcem do tego osiągnięcia wystarczył bezbramkowy remis na wyjeździe z Amiens. Jednocześnie stało się jasne, że to właśnie ekipa z Burgundii zakończy zmagania Ligue 1 na szczycie. Ostateczny jej dorobek to 74 punkty po 38 kolejkach.

W piątkowy wieczór do grona świętujących bezpośrednią promocję na najwyższy szczebel dołączyło Angers, które musiało wygrać spotkanie ostatniej serii gier przed własną publicznością, aby bez oglądania się za siebie wywalczyć upragnioną przepustkę.

„Les Scoïstes” napędzili kibicom małego stracha, bo zaledwie zremisowali z USL Dunkerque (0:0), lecz jednocześnie AS Saint-Étienne nie wykorzystało ich potknięcia, ponosząc porażkę z Quevilly-Rouen Métropole (1:2).

Tym samym „Les Verts” przyszło rywalizować o bilet do Ligue 1 2024/2025 w barażach. Biorą w nich udział tylko trzy drużyny.

10-krotny mistrz kraju czeka na swojego przeciwnika w finale dzięki zajęciu najwyższego trzeciego miejsca w strefie play-off. We wtorek, 21 maja półfinałowy pojedynek stoczą Rodez AF oraz Paris FC. Trzy dni później poznamy trzeciego uczestnika Ligue 1 na terenie w Saint-Étienne.