OFICJALNIE: Ekstraklasa ustaliła zasady obniżania wynagrodzeń piłkarzy

OFICJALNIE: Ekstraklasa ustaliła zasady obniżania wynagrodzeń piłkarzy
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Ekstraklasa

Władze Ekstraklasy ustanowiły zasady obniżania wynagrodzeń piłkarzy w związku z epidemią koronawirusa.

Epidemia skutkuje spadkiem przychodów, z czym muszą zmierzyć się kluby. Działacze mogą ratować się obniżaniem pensji piłkarzy. Kilka dni temu Śląsk Wrocław poinformował, że jego zawodnicy sami zaproponowali zamrożenie części wypłat. Na obniżki zgodzili się również gracze Wisły Kraków. Teraz Ekstraklasa uchwaliła konkretne zasady, na jakich może być to egzekwowane.

„Uchwała rady nadzorczej Ekstraklasy reguluje, że kluby są uprawione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50%, jednak do kwot nie niższych niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT. Obniżki wynagrodzeń piłkarzy mają obowiązywać od 14 marca br. do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 r. - zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później.

Na bazie uchwały rady nadzorczej zarząd Ekstraklasy zwróci się do zarządu PZPN o przyjęcie stosownych regulacji w federacji w tym zakresie, obejmujących także zasady wyłączające możliwości rozwiązania kontraktów przez zawodników wskutek obniżek wynagrodzeń dokonanych na bazie uchwalonych zasad. Ta pomoc ze strony Związku jest obecnie traktowana przez kluby jako priorytetowa, gdyż zapewnia wsparcie w bieżącym sezonie i daje szanse na przetrwanie tego trudnego okresu” - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Ekstraklasę.

Reasumując - kluby mogą obniżać pensje zawodników o 50 procent, ale kwota należna im już po tym zabiegu nie może wynosić mniej niż 10 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że wcześniej pakiet pomocowy dla polskich klubów stworzył PZPN.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] RB Lipsk sięga po amerykański talent. Wszystko zostanie w rodzinie RB Lipsk sięga po amerykański talent. Wszystko zostanie w rodzinie Patryk Małecki z atrakcyjną ofertą z III ligi Patryk Małecki z atrakcyjną ofertą z III ligi Legia Warszawa finalizuje pierwszy zimowy transfer - skrzydłowy Legia Warszawa finalizuje pierwszy zimowy transfer - skrzydłowy Kuriozalna sytuacja po meczu FC Porto. Pepe niemalże pobił się z kolegą z zespołu [WIDEO] Kuriozalna sytuacja po meczu FC Porto. Pepe niemalże pobił się z kolegą z zespołu [WIDEO] Papu Gómez zagra w Hiszpanii. Znamy szczegóły transferu z Atalanty Papu Gómez zagra w Hiszpanii. Znamy szczegóły transferu z Atalanty OFICJALNIE: Lampard wydał oświadczenie po zwolnieniu z Chelsea OFICJALNIE: Lampard wydał oświadczenie po zwolnieniu z Chelsea Wisła Kraków: Przyszedł zimą i odszedł zimą. Tim Hall już poza klubem [OFICJALNIE] Wisła Kraków: Przyszedł zimą i odszedł zimą. Tim Hall już poza klubem [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy