OFICJALNIE: Era Romana Abramowicza dobiegła końca. Chelsea zmieniła właściciela

OFICJALNIE: Era Romana Abramowicza dobiegła końca. Chelsea zmieniła właściciela fot. Alex Yeung / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Chelsea FC

Chelsea poinformowała o dopięciu wszystkich formalności dotyczących sprzedaży klubu przez Romana Abramowicza. Od teraz angielskim zespołem będzie zarządzało konsorcjum założone przez Todda Boehly'ego.

„The Blues” wkroczyli w ekspresowym tempie na europejskie salony po trafieniu w ręce rosyjskiego oligarchy w 2003 roku. Od tego czasu drużyna z Londynu sięgnęła między innymi pięciokrotnie po mistrzostwo Anglii i dwukrotnie po zwycięstwa w Lidze Mistrzów oraz Lidze Europy.

W ubiegłych tygodniach zanosiło się na to, że fani ekipy ze Stamford Bridge będą musieli na lata zapomnieć o osiąganiu podobnych sukcesów z uwagi na objęcie sankcjami Romana Abramowicza przez brytyjski rząd z powodu prowadzenia zbrojnej napaści na Ukrainę przez Rosję.

55-letni biznesmen podjął jednak natychmiastowe kroki zmierzające do zbycia się pakietu kontrolnego w Chelsea i to bez zainkasowania z tego tytułu ani jednego centa, bo w przeciwnym razie cała transakcja nie mogłaby dość do skutku.

Z tego też względu podmioty zainteresowane przejęciem „The Blues” zostały zobowiązane, w przypadku zatwierdzenia operacji przez wszystkie instytucje, do przelania odpowiedniej sumy pieniędzy na konto fundacji, której celem będzie udzielenia wsparcia osobom poszkodowanym w wyniku wojny trwającej za naszą wschodnią granicą.

Spośród wszystkich zainteresowanych najkorzystniejszą ofertę nabycia kontroli nad angielskim klubem przedstawiło konsorcjum założone przez Todda Boehly'ego, deklarując gotowość do przelania rekordowej sumy 4,25 miliardów funtów za przejęcie sterów nad drużyną ze Stamford Bridge.

W ten sposób Chelsea stała się najdroższym zespołem sportowym na świecie. Do tej pory tym mianem mogło pochwalić się Brooklyn Nets zakupione przez Josepha Tsaia w 2019 roku za 2,5 miliarda funtów. Z kolei z piłkarskich marek największym przejęciem chwaliła się rodzina Glazerów, która wyłożyła około 1,4 miliarda funtów na nabycie akcji Manchesteru United.

„Konsorcjum kierowane przez Todda Boehly'ego, prezesa i dyrektora generalnego Eldridge, oraz Clearlake Capital Group, L.P. (wraz z podmiotami powiązanymi), ogłosiło dzisiaj zakończenie przenoszenia własności Chelsea Football Club. W skład konsorcjum wchodzą również Hansjörg Wyss, założyciel Fundacji Wyss oraz Mark Walter, współzałożyciel i dyrektor generalny Guggenheim Capital. Walter i Boehly są właścicielami Los Angeles Dodgers, Los Angeles Lakers i Los Angeles Sparks. Transakcja uzyskała wszystkie niezbędne zgody od rządu Wielkiej Brytanii, Premier League i innych władz.

Zgodnie z warunkami umowy, Boehly i Clearlake będą wspólnie sprawować kontrolę i równo zarządzać klubem. Boehly będzie pełnił funkcję prezesa holdingu.

Boehly i Clearlake zobowiązują się do inwestowania w kluczowe obszary, które zwiększą konkurencyjność Chelsea, w tym przebudowę Stamford Bridge, dalsze inwestycje w akademię, drużynę kobiet i jej stadion Kingsmeadow. Właściciele będą również kontynuować ważną pracę Fundacji Chelsea” - czytamy w komunikacie opublikowanym przez „The Blues”

- Jesteśmy zaszczyceni, że możemy zostać nowymi właścicielami Chelsea Football Club. Wszyscy damy z siebie to procent – w każdej minucie każdego meczu. Nasza wizja jako właścicieli jest jasna: chcemy, by fani byli dumni. Wraz z naszym zaangażowaniem w rozwój kadry młodzieżowej i pozyskiwanie najlepszych talentów, naszym planem działania jest inwestowanie w klub na dłuższą metę i budowanie na tym niezwykłej historii sukcesów Chelsea. Osobiście chcę podziękować ministrom i urzędnikom w rządzie brytyjskim oraz Premier League za całą ich pracę, aby tak się stało - powiedział nowy szef Chelsea.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Eyüp Türkaslan nie żyje. Jego ciało wydobyto spod gruzów Eyüp Türkaslan nie żyje. Jego ciało wydobyto spod gruzów Jakub Świerczok już po testach medycznych, ale transfer nadal niepewny Jakub Świerczok już po testach medycznych, ale transfer nadal niepewny Jakub Świerczok wraca do futbolu. Może zagrać w Ekstraklasie Jakub Świerczok wraca do futbolu. Może zagrać w Ekstraklasie Kacper Tobiasz może latem odejść z Legii Warszawa. „Bardzo poważne zainteresowanie” Kacper Tobiasz może latem odejść z Legii Warszawa. „Bardzo poważne zainteresowanie” Pogoń Szczecin finalizuje drugi najdroższy transfer w swojej historii Pogoń Szczecin finalizuje drugi najdroższy transfer w swojej historii Newcastle United latem pobije rekord transferowy?! Cel wytypowany Newcastle United latem pobije rekord transferowy?! Cel wytypowany Pep Guardiola straszy odejściem?! „Jeśli mnie okłamiesz, następnego dnia mnie tu nie będzie” Pep Guardiola straszy odejściem?! „Jeśli mnie okłamiesz, następnego dnia mnie tu nie będzie”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy