OFICJALNIE: FIFA z bardzo stanowczym komunikatem w sprawie Superligi

OFICJALNIE: FIFA z bardzo stanowczym komunikatem w sprawie Superligi fot. Shutterstock
Paweł Hanejko
Paweł Hanejko
Źródło: FIFA

FIFA oraz sześć Konfederacji (AFC, CAF, Concacaf, CONMEBOL, OFC, UEFA) postanowiły wydać oświadczenie w kwestii ewentualnego powstania Superligi.

Co jakiś czas niczym bumerang do dyskusji publicznej wraca temat utworzenia europejskiej Superligi, zrzeszającej najmocniejsze kluby na Starym Kontynencie.

O całym pomyśle wspominali w ostatnich miesiącach między innymi prezydent Realu Madryt, Florentino Pérez, oraz były prezydent FC Barcelony, Josep Maria Bartomeu.

Teraz głos w sprawie postanowiła zabrać FIFA wspólnie z sześcioma Konfederacjami, a więc AFC, CAF, Concacaf, CONMEBOL, OFC oraz UEFA. W tej sprawie wydano specjalne oświadczenie. Oto jego treść.

„W świetle ostatnich medialnych spekulacji na temat utworzenia europejskiej Superligi przez niektóre kluby, FIFA oraz sześć konfederacji (AFC, CAF, Concacaf, CONMEBOL, OFC i UEFA) chciałyby jeszcze raz mocno podkreślić, że nie będzie ona uznawana ani przez FIFA, ani przez żadną z konfederacji. W rezultacie żaden klub lub zawodnik biorący udział w tych rozgrywkach, nie miałby prawa występować w spotkaniach organizowanych przez FIFA lub którąś z wymienionych konfederacji.

Zgodnie z naszymi statutami wszystkie mecze powinny być organizowane przez odpowiednie organy na odpowiednich szczeblach. Z tego też powodu organizujemy Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA i obecnie są to jedyne światowe rozgrywki klubowe, podczas gdy FIFA uznaje klubowe rozgrywki organizowane przez daną Konfederację na konkretnym kontynencie.

Uniwersalne zasady dotyczące wydarzeń sportowych, solidarności, awansów i spadków oraz pomniejszych rozgrywek, zapewniają sukcesy piłce nożnej. Dzięki temu futbol ma dużą i pełną sukcesów historię. Udział w światowych i kontynentalnych rozgrywkach zawsze należy wywalczyć na boisku” - czytamy.

Jest to bardzo jednoznaczne stanowisko, które najprawdopodobniej storpeduje utworzenie Superligi, przynajmniej w najbliższym czasie.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] EURO 2020: Selekcjoner reprezentacji Danii z emocjonalną wypowiedzią po meczu z Finlandią EURO 2020: Selekcjoner reprezentacji Danii z emocjonalną wypowiedzią po meczu z Finlandią EURO 2020. Kardiolog Eriksena przekonany: Myślę, że wkrótce stanie na nogi EURO 2020. Kardiolog Eriksena przekonany: Myślę, że wkrótce stanie na nogi EURO 2020: Piękne zachowanie kibiców z Danii i Finlandii [WIDEO] EURO 2020: Piękne zachowanie kibiców z Danii i Finlandii [WIDEO] EURO 2020: Mecz Dania - Finlandia będzie kontynuowany [OFICJALNIE] EURO 2020: Mecz Dania - Finlandia będzie kontynuowany [OFICJALNIE] Christian Eriksen odzyskał przytomność Christian Eriksen odzyskał przytomność Fabio Paratici dołączył do Tottenhamu [OFICJALNIE] Fabio Paratici dołączył do Tottenhamu [OFICJALNIE] Buffon: Decyzja w przyszłym tygodniu. Jest zdecydowany faworyt Buffon: Decyzja w przyszłym tygodniu. Jest zdecydowany faworyt

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy