OFICJALNIE: Komunikat FIFA w sprawie koronawirusa. Kluby nie muszą zwalniać piłkarzy na mecze reprezentacji

OFICJALNIE: Komunikat FIFA w sprawie koronawirusa.  Kluby nie muszą zwalniać piłkarzy na mecze reprezentacji
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FIFA

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej opublikowała oświadczenie dające możliwość organizatorom nadchodzących marcowych oraz kwietniowych meczów międzynarodowych do ich odwołania w związku z epidemią koronawirusa.

FIFA postanowiła odnieść się stosownym komunikatem do panującej obecnie sytuacji na świecie i dała wszystkim klubom piłkarskim zgodę na zablokowanie udziału każdego ze swoich piłkarzy w zgrupowaniu drużyny narodowej.

Jednocześnie zasugerowała, aby wszystkie zbliżające się spotkania międzypaństwowe zostały odwołane przez ich poszczególnych organizatorów, tak jak ma to miejsce w ich przypadku w kontekście spotkań eliminacyjnych Mistrzostw Świata w Ameryce Południowej oraz Azji.

„Biuro Rady FIFA w świetle obecnej sytuacji dotyczącej koronawirusa postanowiło, że ogólne zasady piłkarskie, które zwykle zobowiązują kluby do dopuszczania zawodników do udziału w meczach reprezentacji narodowych, nie będą miały zastosowania do nadchodzących okien w marcu/kwietniu.

Sytuacja szybko ewoluuje na całym świecie, a różne ograniczenia zostały już nałożone przez poszczególne krajowe władze.

FIFA rozumie, że organizowanie meczów w obecnych okolicznościach może nie tylko stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia graczy (i ogółu społeczeństwa), ale najprawdopodobniej zagroziłoby również uczciwej rywalizacji, ponieważ niektóre drużyny mogą zostać pozbawione swoich najlepszych zawodników, a inne nie.

Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych zagrożeń dla zdrowia, a także sytuacji potencjalnej niesprawiedliwości, zalecamy, aby wszystkie spotkania międzynarodowe zaplanowane w marcu i kwietniu zostały odłożone do czasu, aż będą mogły odbyć się w bezpiecznym środowisku, zarówno dla piłkarzy, jak i dla ogółu społeczeństwa. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do organizatorów zawodów lub stowarzyszenia członkowskiego w przypadku spotkań towarzyskich.

Mecze kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata w Azji i Ameryce Południowej zostały już przełożone po konsultacjach między FIFA a zainteresowanymi konfederacjami. W porozumieniu z nimi zostaną zbadane możliwości zmiany harmonogramu wszelkich przełożonych meczów. FIFA jest przekonana, że ​​przy dobrej woli i elastyczności ze wszystkich stron, zostaną znalezione odpowiednie rozwiązania, które pozwolą na zorganizowanie spotkań we właściwym czasie i przy minimalnym ich zakłóceniu.

Ściśle współpracujemy z odpowiednimi krajowymi i międzynarodowymi organami zdrowia publicznego (przede wszystkim ze Światową Organizacją Zdrowia) i biorąc pod uwagę porady ekspertów, które otrzymaliśmy w tej sprawie, uważamy ten środek i zalecenie za najbardziej odpowiedzialny krok w obecnych okolicznościach” - czytamy w oświadczeniu na oficjalniej stronie FIFA.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Real Madryt wytypował następcę Isco. Hitowa wymiana?! Real Madryt wytypował następcę Isco. Hitowa wymiana?! Lewandowski wyróżniony w dwóch kategoriach w plebiscycie Globe Soccer Awards Lewandowski wyróżniony w dwóch kategoriach w plebiscycie Globe Soccer Awards Liga Mistrzów: Kadra Realu Madryt na mecz z Interem. Sześciu nieobecnych Liga Mistrzów: Kadra Realu Madryt na mecz z Interem. Sześciu nieobecnych Griezmann przerywa milczenie: Chcę tylko zostać sam i zaznać spokoju Griezmann przerywa milczenie: Chcę tylko zostać sam i zaznać spokoju Maicon planuje powrót do Europy. Szykuje się do gry we Włoszech Maicon planuje powrót do Europy. Szykuje się do gry we Włoszech Wdowiak walczy o odejście z Cracovii Wdowiak walczy o odejście z Cracovii Brighton podjęło decyzję również w sprawie Karbownika Brighton podjęło decyzję również w sprawie Karbownika

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy