OFICJALNIE: Komunikat FIFA w sprawie koronawirusa. Kluby nie muszą zwalniać piłkarzy na mecze reprezentacji

OFICJALNIE: Komunikat FIFA w sprawie koronawirusa.  Kluby nie muszą zwalniać piłkarzy na mecze reprezentacji
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FIFA

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej opublikowała oświadczenie dające możliwość organizatorom nadchodzących marcowych oraz kwietniowych meczów międzynarodowych do ich odwołania w związku z epidemią koronawirusa.

FIFA postanowiła odnieść się stosownym komunikatem do panującej obecnie sytuacji na świecie i dała wszystkim klubom piłkarskim zgodę na zablokowanie udziału każdego ze swoich piłkarzy w zgrupowaniu drużyny narodowej.

Jednocześnie zasugerowała, aby wszystkie zbliżające się spotkania międzypaństwowe zostały odwołane przez ich poszczególnych organizatorów, tak jak ma to miejsce w ich przypadku w kontekście spotkań eliminacyjnych Mistrzostw Świata w Ameryce Południowej oraz Azji.

„Biuro Rady FIFA w świetle obecnej sytuacji dotyczącej koronawirusa postanowiło, że ogólne zasady piłkarskie, które zwykle zobowiązują kluby do dopuszczania zawodników do udziału w meczach reprezentacji narodowych, nie będą miały zastosowania do nadchodzących okien w marcu/kwietniu.

Sytuacja szybko ewoluuje na całym świecie, a różne ograniczenia zostały już nałożone przez poszczególne krajowe władze.

FIFA rozumie, że organizowanie meczów w obecnych okolicznościach może nie tylko stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia graczy (i ogółu społeczeństwa), ale najprawdopodobniej zagroziłoby również uczciwej rywalizacji, ponieważ niektóre drużyny mogą zostać pozbawione swoich najlepszych zawodników, a inne nie.

Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych zagrożeń dla zdrowia, a także sytuacji potencjalnej niesprawiedliwości, zalecamy, aby wszystkie spotkania międzynarodowe zaplanowane w marcu i kwietniu zostały odłożone do czasu, aż będą mogły odbyć się w bezpiecznym środowisku, zarówno dla piłkarzy, jak i dla ogółu społeczeństwa. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do organizatorów zawodów lub stowarzyszenia członkowskiego w przypadku spotkań towarzyskich.

Mecze kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata w Azji i Ameryce Południowej zostały już przełożone po konsultacjach między FIFA a zainteresowanymi konfederacjami. W porozumieniu z nimi zostaną zbadane możliwości zmiany harmonogramu wszelkich przełożonych meczów. FIFA jest przekonana, że ​​przy dobrej woli i elastyczności ze wszystkich stron, zostaną znalezione odpowiednie rozwiązania, które pozwolą na zorganizowanie spotkań we właściwym czasie i przy minimalnym ich zakłóceniu.

Ściśle współpracujemy z odpowiednimi krajowymi i międzynarodowymi organami zdrowia publicznego (przede wszystkim ze Światową Organizacją Zdrowia) i biorąc pod uwagę porady ekspertów, które otrzymaliśmy w tej sprawie, uważamy ten środek i zalecenie za najbardziej odpowiedzialny krok w obecnych okolicznościach” - czytamy w oświadczeniu na oficjalniej stronie FIFA.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Wieczysta Kraków w transferowej ofensywie. Dwóch piłkarzy Ekstraklasy na radarze Wieczysta Kraków w transferowej ofensywie. Dwóch piłkarzy Ekstraklasy na radarze Manchester City przygotowuje hitowy transfer w razie odejścia Fernandinho Manchester City przygotowuje hitowy transfer w razie odejścia Fernandinho Dominik Furman wróci do Ekstraklasy?! Dominik Furman wróci do Ekstraklasy?! Cristiano Ronaldo zaplanował ostatnie lata kariery?! Celem wielki powrót! Cristiano Ronaldo zaplanował ostatnie lata kariery?! Celem wielki powrót! Paris Saint-Germain reaguje po odpadnięciu z Ligi Mistrzów. Gwiazda na celowniku Paris Saint-Germain reaguje po odpadnięciu z Ligi Mistrzów. Gwiazda na celowniku Manchester United: To już koniec. De Gea opuści klub, wytypowany następca Manchester United: To już koniec. De Gea opuści klub, wytypowany następca Juventus: Szczegóły oferty dla Donnarummy. Gigantyczna prowizja Juventus: Szczegóły oferty dla Donnarummy. Gigantyczna prowizja

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy