OFICJALNIE: Szachtar Donieck w fazie grupowej Ligi Mistrzów 2022/2023

OFICJALNIE: Szachtar Donieck w fazie grupowej Ligi Mistrzów 2022/2023 fot. uslatar / Shutterstock.com
Piotr Różalski
Piotr Różalski
Źródło: UEFA | Transfery.info

Szachtar Donieck jest pewny udziału w rozgrywkach Ligi Mistrzów w sezonie 2022/2023.

W związku z wybuchem wojny w Ukrainie, tamtejsza federacja piłkarska ogłosiła decyzję o przedwczesnym zakończeniu rozgrywek ligowych na podstawie tegorocznych wyników. Wobec tego pierwsze miejsce przypadło Szachtarowi, który miał dwa punkty przewagi nad Dynamem Kijów.

Lider Premier-lihi ma zagwarantowane uczestnictwo w elitarnym turnieju po rozstrzygnięciu pierwszego półfinału, w którym mierzyli się Villarreal z Liverpoolem. Awans przypadł drużynie z Anfield.

Villarreal miał szanse zapewnić sobie udział w kolejnej edycji Champions League poprzez triumf w bieżącym sezonie. W rozgrywkach UEFA zwycięzca automatycznie jest rozstawiony w pierwszym koszyku przed losowaniem fazy grupowej. Teraz wiadomo, że tytuł przypadnie Liverpoolowi, Realowi Madryt lub Manchesterowi City, którzy zagwarantowali sobie miejsce w rozgrywkach w swoich ligach.

Szanse na uczestnictwo „Żółtej Łodzi Podwodnej” w Lidze Mistrzów w następnym sezonie są iluzoryczne. Zespół traci aż dziewięć punktów do czwartego Atlético Madryt na cztery kolejki przed końcem zmagań w LaLidze.

Dodatkowo w związku z wykluczeniem Rosji z europejskich pucharów, utworzyło się więcej miejsca dla zespołów z niżej notowanych lig w rankingu UEFA.

We wspomnianej klasyfikacji Rosja posiada ósmą najsilniejszą ligę w Europie. Za jej plecami znajdują się Belgia, Austria, Szkocja czy właśnie Ukraina. To między innymi z tego ostatniego kraju czekano na końcowy rezultat dwumeczu jednego z półfinałów.

Rosyjskiej Priemjer-Lidze przysługiwało jedno miejsce bezpośrednio w fazie grupowej oraz jedno w kwalifikacjach. Poza tym, pewny udział w turnieju mają po cztery kluby z Hiszpanii, Anglii, Włoch i Niemiec, po dwa z Francji, Portugalii oraz po jednym z Holandii, Belgii i Austrii plus jedno triumfatorowi rozgrywek europejskich.

Dopiero mistrz Szkocji wyznacza granicę, w której mistrz kraju musi rywalizować o Ligę Mistrzów poprzez eliminacje, jednak w związku z oświadczeniem UEFA bezpośredni awans przypadnie także jednej z tych drużyn - najprawdopodobniej Celticowi, który ma pięć punktów przewagi nad Rangers FC na trzy kolejki przed końcem zmagań.

Następny w kolejce czekał Szachtar, który musiał liczyć, że Villarreal odpadnie z rozgrywek Ligi Mistrzów, nie podchodząc do rywalizacji w rozgrywkach jako obrońca tytułu i dodatkowy piąty zespół z Hiszpanii. Scenariusz został spełniony.

Wskutek pozbycia praw Rosjan do udziału w europejskich rozgrywkach, doszło do pewnych migracji w fazie eliminacyjnej. Mistrz Danii rozpocznie rywalizację nie w trzeciej, a w ostatniej czwartej rundzie. Automatycznie mistrz Serbii wystartuje w trzeciej rundzie, a mistrzowie Grecji i Izraela w drugiej.

Na ten moment w wyszczególnionych krajach liderami w rodzimych ligach są FC Kopenhaga, Crvena zvezda oraz Maccabi Hajfa. Mistrzostwo Grecji zapewnił już sobie Olympiakos.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Luis Suárez porozumiał się z nowym klubem?! Zaskakujący kierunek Luis Suárez porozumiał się z nowym klubem?! Zaskakujący kierunek Transfery - Relacja na żywo [27/06/2022] Transfery - Relacja na żywo [27/06/2022] Fernandinho wybrał nowy klub. Sentymentalny powrót Fernandinho wybrał nowy klub. Sentymentalny powrót Romelu Lukaku przyśpiesza transfer. Testy medyczne w środę Romelu Lukaku przyśpiesza transfer. Testy medyczne w środę Afonso Sousa oddala się od Lecha Poznań. Oferta mistrza Polski przebita przez... rywala z Ekstraklasy Afonso Sousa oddala się od Lecha Poznań. Oferta mistrza Polski przebita przez... rywala z Ekstraklasy Czesław Michniewicz reaguje. Pozwie Szymona Jadczaka Czesław Michniewicz reaguje. Pozwie Szymona Jadczaka Ángel Di María coraz bliżej nowego klubu. Do ustalenia ostatnie szczegóły Ángel Di María coraz bliżej nowego klubu. Do ustalenia ostatnie szczegóły

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy