OFICJALNIE: Turcja nie rezygnuje jeszcze z walki o mundial. Nowy selekcjoner

OFICJALNIE: Turcja nie rezygnuje jeszcze z walki o mundial. Nowy selekcjoner fot. mehmetcan / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: TFF

Stefan Kuntz został ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Turcji. Były opiekun niemieckiej kadry U-21 zastąpił na tym stanowisku zwolnionego Şenola Güneşa.

Nie tak dawno drużyna prowadzona przez 69-letniego szkoleniowca miała aspiracje do tego, aby zagrozić najpoważniejszym drużynom narodowym na Starym Kontynencie po wywalczeniu w bardzo dobrym stylu awansu na Mistrzostwa Europy. Później „Gwiazdy Półksiężyca” zaprezentowały się grubo poniżej oczekiwań w Lidze Narodów, gdzie zanotowały spadek z Dywizji B do C. Mimo to wspomniany trener zachował posadę i udanie rozpoczął rywalizację w eliminacjach Mistrzostw Świata od pokonania Holandii, Norwegii i... mimo wszystko zanotowania wstydliwego remisu na własnym terenie z Łotwą.

Ale i to potknięcie nie okazało się zbyt dotkliwe dla Güneşa, ponieważ w atmosferze względnego spokoju przygotował kadrę do udziału w EURO 2020, gdzie Turcy zaprezentowali się fatalnie pod względem kondycyjnym oraz organizacyjnym i już na fazie grupowej zakończyli swoją przygodę z kontynentalnym turniejem. Po tej imprezie przedstawiciele tamtejszego futbolu zaczęli rozglądać się za jego następcą i jednocześnie dali rodakowi ostatnią szansę na uratowanie posady we wrześniowych meczach kwalifikacyjnych do mundialu. A w nich po zanotowaniu remisu z Czarnogórą, pokonaniu Gibraltaru i poniesieniu klęski z Holandii zapadła decyzja o jego zwolnieniu.

Władze tureckiego futbolu wierzą jednak jeszcze w wywalczenie miejsca gwarantującego udział przynajmniej w barażach, co pokazały ich ruchy wykonane w kierunku zatrudnienia nowego selekcjonera w osobie Stefana Kuntza.

Ojciec sukcesów kadry Niemiec U-21 w postaci wywalczenia dwukrotnego Mistrzostwa Europy U-21 (2017, 2021), dotarcia do finału tej imprezy w 2019 roku (porażka z Hiszpanią) i udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio doszedł do porozumienia z tamtejszą federacją i związał się z nią kontraktem o nieujawnionej długości.

Dla Kuntza podpisanie umowy z Turecką Federacją Piłki Nożnej oznacza podjęcie przez niego pierwszej samodzielnej pracy z seniorami na najwyższym poziomie, ponieważ w przeszłości odpowiadał on za wyniki osiągane w niższych klasach rozgrywkowych w rodzimym kraju przez LR Ahlen, Waldhof Mannheim, Karlsruher SC i Borussię Neunkirchen.

Z kolei przed objęciem sterów na młodzieżową reprezentacją Niemiec sprawował funkcję kierownika sportowego w VfL Bochum i TuS Koblenz, był prezesem zarządu Kaiserslautern oraz członkiem zarządu Deutsche Fußball Liga.

Turcja zajmuje obecnie trzecie miejsce w grupie G ze stratą dwóch punktów do Holandii i Norwegii na cztery kolejki przed końcem fazy eliminacyjnej.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] UEFA Youth League: Remontada Deportivo La Coruña. Pogoń Szczecin odpada z rozgrywek UEFA Youth League: Remontada Deportivo La Coruña. Pogoń Szczecin odpada z rozgrywek OFICJALNIE: Ansu Fati dołącza do Pedriego. Druga młoda gwiazda Barcelony z ogromną klauzulą OFICJALNIE: Ansu Fati dołącza do Pedriego. Druga młoda gwiazda Barcelony z ogromną klauzulą Newcastle United: Trzech nowych piłkarzy łączonych ze „Srokami” Newcastle United: Trzech nowych piłkarzy łączonych ze „Srokami” Diabeł tkwi w szczegółach, czyli moc transferowych bonusów Diabeł tkwi w szczegółach, czyli moc transferowych bonusów Warta Poznań pozyskała obrońcę poza oknem [OFICJALNIE] Warta Poznań pozyskała obrońcę poza oknem [OFICJALNIE] Newcastle United prosi kibiców o niezakładanie arabskich strojów [OFICJALNIE] Newcastle United prosi kibiców o niezakładanie arabskich strojów [OFICJALNIE] Mundial 2030: Wielka Brytania i Irlandia nie zorganizują turnieju przez... kibiców?! Mundial 2030: Wielka Brytania i Irlandia nie zorganizują turnieju przez... kibiców?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy