OFICJALNIE: Zmiana przepisów. Będzie więcej beniaminków w Ekstraklasie

OFICJALNIE: Zmiana przepisów. Będzie więcej beniaminków w Ekstraklasie fot. Aleksandra Sieczka
Mateusz Michałek
Źródło: 1liga.org

Zgodnie z decyzją Polskiego Związku Piłki Nożnej w sezonie 2019/2020 awans do Ekstraklasy wywalczą trzy zespoły z I ligi.

Obecnie z zaplecza Ekstraklasy na najwyższy szczebel promocję mogą uzyskać dwa najlepsze zespoły (w tym sezonie zapewnił sobie ją już Raków Częstochowa). W kolejnych rozgrywkach liczba ta wzrośnie do trzech. Trzeciego beniaminka Ekstraklasy wyłonią spotkania barażowe.

Oto pełna treść komunikatu:

„W sezonie 2019/2020 dwie najlepsze drużyny Fortuna 1 Ligi uzyskają bezpośredni awans do ekstraklasy. Trzecim awansującym będzie zwycięzca meczów barażowych z udziałem klubów, które zajmą 3., 4., 5. oraz 6. miejsce. W pierwszym spotkaniu barażowym zagrają ze sobą 3. i 6. drużyna, a w drugim 4. i 5. W kolejnym meczu barażowym zmierzą się ze sobą zwycięzcy poprzednich par.

Gospodarzami spotkań barażowych będą drużyny, które sezon zakończyły na wyższym miejscu. Baraże odbędą się bez rewanżów. Pierwsze dwa barażowe spotkania rozegrane zostaną 6 czerwca 2020 roku, a mecz finałowy 10 czerwca 2020 roku. W barażach będą mogły wziąć udział kluby, które otrzymają licencję na udział w rozgrywkach ekstraklasy.

W przypadku, kiedy drużyna zajmie miejsce premiowane bezpośrednim awansem do ekstraklasy, ale nie spełni wymagań licencyjnych, to jej miejsce zajmie kolejny najwyżej sklasyfikowany w tabeli klub. Drużyny sklasyfikowane od 7. miejsca w dół nie będą mogły brać udziału w meczach barażowych, nawet jeśli pary barażowe będą niekompletne.

W przyszłym sezonie Fortuna 1 Ligi nie zmienią się natomiast zasady w sprawie spadku. Podobnie, jak w obecnych rozgrywkach, z ligą pożegnają się 3 najsłabsze kluby” - czytamy.

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy