Poważne oskarżenia w sprawie runięcia części dachu na stadionie AZ Alkmaar

Poważne oskarżenia w sprawie runięcia części dachu na stadionie AZ Alkmaar fot. AZ Alkmaar
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: AZ Alkmaar I Ad.nl I Voetbalzone.nl

W sobotę runęła część dachu na AFAS Stadion, gdzie swoje mecze rozgrywa AZ Alkmaar. Klub cały czas wnikliwie bada sprawę. W międzyczasie pojawiły się dość niepokojące zarzuty pod adresem jego byłych władz.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na szczęście, gdy na stadionie nie przebywało zbyt wiele osób. Działacze AZ szybko potwierdzili, że nikt w nim nie ucierpiał, nie przedstawiając jednak zbyt wielu szczegółowych informacji. Dzisiaj doczekaliśmy się oświadczenia w tej sprawie, ale również nie przekazano w nim zbyt wiele.

„Klub zatrudnił w niedzielę renomowaną firmę inżynieryjno-doradczą Royal HaskoningDHV, która przeprowadzi niezależne dochodzenie w sprawie zawalenia się części dachu na AFAS Stadion. Strony omówiły dalszy plan działania. Aktualnie analizowane są wszystkie możliwe przyczyny zdarzenia. AZ nie może odpowiedzieć na pojawiające się pytania, dopóki śledztwo nie zostanie zakończone” - czytamy w komunikacie.

Głos na temat całej sprawy zabrał Ynso Suurenbroek - ekspert przeciwpożarowy i budowlany związany z Holenderską Radą ds. Bezpieczeństwa.


- To wynik dodatkowego obciążenia panelami słonecznymi zamontowanymi kilka lat temu i silnymi podmuchami wiatru. Ale stało się to wyłącznie dlatego, że konstrukcja od samego początku była słaba. Dirk Scheringa (były prezes AZ) zatrudniał różnych podwykonawców, którzy bankrutowali. Oszczędności szukano w pozyskiwanych materiałach. Cieńszych, lżejszych, tańszych i gorszej jakości. Konstrukcja powinna być mocniejsza - powiedział Suurenbroek.

Jego zdaniem straż pożarna od początku wątpiła w odporność części materiałów wykorzystywanych do budowy stadionu. Swoje miały zrobić jednak wpływy wspomnianego Scheringy. Ten zdążył już odrzucić oskarżenia, dając do zrozumienia, że wszystko zostało wykonane zgodnie z prawem.

Stadion w Alkmaar oddano do użytku w 2006 roku. Koszt jego budowy wyniósł około 38 milionów euro.

Więcej na temat: AZ Alkmaar Holandia

Zobacz również

Lukaku i Smalling reagują na okładkę „Corriere dello Sport”. Redaktor naczelny gazety brnie dalej Lukaku i Smalling reagują na okładkę „Corriere dello Sport”. Redaktor naczelny gazety brnie dalej Grosicki zaoferowany Trabzonsporowi Grosicki zaoferowany Trabzonsporowi Niezgoda za ponad cztery miliony euro. Zimowy transfer?! Niezgoda za ponad cztery miliony euro. Zimowy transfer?! Legia Warszawa: Wielkie czystki na Łazienkowskiej. Pięciu zawodników ma odejść już zimą Legia Warszawa: Wielkie czystki na Łazienkowskiej. Pięciu zawodników ma odejść już zimą Mistrzostwa Świata: Nowy format kwalifikacji do turnieju w 2022 roku Mistrzostwa Świata: Nowy format kwalifikacji do turnieju w 2022 roku Cavani gotowy na wielki transfer do Atlético Madryt. Negocjacje rozpoczęte! Cavani gotowy na wielki transfer do Atlético Madryt. Negocjacje rozpoczęte!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy