Real Madryt, Juventus i FC Barcelona odpowiadają UEFA. Wspólny komunikat [OFICJALNIE]

Real Madryt, Juventus i FC Barcelona odpowiadają UEFA. Wspólny komunikat [OFICJALNIE]
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FC Barcelona | Juventus | Real Madryt

Real Madryt, Juventus oraz FC Barcelona postanowiły ustosunkować się do piątkowego oświadczenia opublikowanego przez UEFA na temat wypracowanego porozumienia z dziewięcioma innymi założycielami Superligi.

Przedstawiciele futbolu na Starym Kontynencie sprzeciwili się otwarcie pomysłowi utworzenia niezależnych rozgrywek przez dwanaście europejskich zespołów i przy znaczącym wsparciu krajowych organizacji, piłkarzy, trenerów, dziennikarzy, ekspertów oraz kibiców wymusili niejako wycofanie się z całego projektu przez dziewięć drużyn.

UEFA przyjęła z zadowoleniem wykonanie kroku wstecz przez AC Milan, Arsenal, Atlético Madryt, Chelsea, Inter Mediolan, Liverpool, Manchester City, Manchester United oraz Tottenham, ale jednocześnie nie mogła sobie pozwolić na pozostawienie tego zajścia bez konsekwencji. Te z kolei zostały właśnie wyciągnięte, o czym poinformowano w sobotnim komunikacie.

Aleksander Čeferin i spółka zamierzają teraz przejść do rozwiązania problemu z pozostałymi trzema ekipami - Realem Madryt, Juventusem i Barceloną, którym ma grozić nawet dyskwalifikacja z europejskich pucharów.

Wspomniane kluby postanowiły zareagować na wspomniane oświadczenia UEFA oraz medialne doniesienia na temat pozbawienia ich możliwości udziału w Lidze Mistrzów poprzez opublikowanie wspólnego komunikatu.

„W odniesieniu do oświadczenia wydanego 7 maja przez UEFA w sprawie Superligi i stanowiska przyjętego przez dziewięć klubów założycielskich, FC Barcelona, Juventus i Real Madryt stwierdzają, co następuje:

1. Kluby założycielskie cierpiały i nadal cierpią z powodu niedopuszczalnych nacisków, gróźb oraz kar ze strony osób trzecich, aby porzuciły projekt, a tym samym zrzekły się prawa i obowiązku dostarczania rozwiązań dla ekosystemu piłki nożnej poprzez proponowanie konkretnych propozycji i prowadzenie konstruktywnego dialogu. Jest to niedopuszczalne w świetle prawa, a sądy orzekły już korzyść płynącą z Superligi, nakazując FIFA i UEFA, bezpośrednio lub za pośrednictwem ich stowarzyszonych organów, powstrzymanie się od podejmowania jakichkolwiek działań, które mogą w jakikolwiek sposób utrudniać tę inicjatywę w toku postępowania sądowego.

2. Projekt Superligi został opracowany wspólnie przez 12 klubów założycielskich:

- w celu zapewnienia rozwiązań obecnej niezrównoważonej sytuacji w przemyśle piłkarskim. Dwanaście klubów założycielskich podzielało te same obawy - podobnie jak inni interesariusze europejskiej piłki nożnej - szczególnie w obecnym kontekście społeczno-gospodarczym, że reformy strukturalne są niezbędne, aby nasz sport pozostał atrakcyjny i przetrwał w perspektywie długoterminowej. W tym celu 18 kwietnia ogłosili zamiar utworzenia Superligi i ustanowienia kanału komunikacji z UEFA i FIFA, w konstruktywnym duchu współpracy między stronami, o czym każda z nich została w tym dniu powiadomiona;

- z najwyższym szacunkiem dla obecnych struktur i ekosystemu piłki nożnej. Kluby założycielskie wyraźnie zgodziły się, że Superliga odbędzie się tylko wtedy, gdy takie rozgrywki zostaną uznane przez UEFA i/lub FIFA zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi uznano je za zawody należycie zgodne ze wszystkimi celami z ciągłością działania klubów założycielskich w ich odpowiednich rozgrywkach krajowych. Jednak pomimo znajomości powyższych warunków, UEFA i FIFA jak dotąd odmówiły ustanowienia jakiegokolwiek odpowiedniego kanału komunikacji;

- w oparciu o zapewnienie stabilności finansowej całej europejskiej rodzinie piłkarskiej, znajdującej się obecnie w głębokim kryzysie, który zagraża przetrwaniu wielu klubów. Świadectwem tego było zapowiedziane zobowiązanie do ustanowienia rocznych solidarnych wypłat kwot gwarantowanych, które pomnażają kwoty wypłacane przez UEFA w ujęciu realnym, oraz obowiązek wzmocnienia zasad stabilności finansowej poprzez stworzenie jasnego, przejrzystego i skutecznego systemu kontroli zweryfikowanego przez ekspertów.

3. 12 klubów założycielskich przyznało również, że Superliga byłaby wyjątkową okazją do zaoferowania kibicom na całym świecie najlepszego możliwego widowiska i wzmocnienia globalnego zainteresowania sportem, który nie jest dany i kwestionowany przez trendy nowego pokolenia trendy. Ponadto jednym z jego głównych celów było promowanie kobiecej piłki nożnej na poziomie globalnym, co stanowi ogromną, ale obecnie niedocenianą szansę dla sektora.

4. Jesteśmy w pełni świadomi różnorodności reakcji na inicjatywę Superligi, a co za tym idzie, konieczności zastanowienia się nad przyczynami niektórych z nich. W razie potrzeby jesteśmy gotowi do ponownego rozważenia proponowanego podejścia. Bylibyśmy jednak wysoce nieodpowiedzialni, gdyby zdając sobie sprawę z potrzeb i systemowego kryzysu w branży piłkarskiej, który skłonił nas do ogłoszenia Superligi, zrezygnowaliśmy teraz z takiej misji skutecznej i trwałej odpowiedzi na egzystencjalne pytania zagrażające branży piłkarskiej.

5. Z przykrością stwierdzamy, że nasi przyjaciele i partnerzy założyciele projektu Superligi znaleźli się teraz w tak niespójnej i sprzecznej sytuacji, kiedy wczoraj podpisywali szereg zobowiązań wobec UEFA. Jednak biorąc pod uwagę, że istotne kwestie, które doprowadziły 12 klubów założycielskich do ogłoszenia Superligi, nie zniknęły, powtarzamy, że dla uhonorowania naszej historii, wypełnienia naszych zobowiązań wobec naszych interesariuszy i kibiców, dla dobra piłki nożnej i stabilności finansowej sektora mamy obowiązek działać w sposób odpowiedzialny i wytrwać w poszukiwaniu adekwatnych rozwiązań, pomimo niedopuszczalnych i ciągłych nacisków i gróźb ze strony UEFA.

6. Ponadto przypominamy FIFA, UEFA i wszystkim zainteresowanym stronom związanym z piłką nożną, jak czyniliśmy to kilkakrotnie od czasu ogłoszenia Superligi, o naszym zaangażowaniu i determinacji w dyskusji, z szacunkiem i bez niedopuszczalnej presji oraz zgodnie z regułą prawa, najodpowiedniejsze rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju całej piłkarskiej rodziny” - czytamy na stronach dwóch hiszpańskich oraz włoskiego zespołu.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Cracovia: Otar Kakabadze szóstym letnim wzmocnieniem „Pasów” [OFICJALNIE] Cracovia: Otar Kakabadze szóstym letnim wzmocnieniem „Pasów” [OFICJALNIE] Legia Warszawa: Pomocnik Salzburga następcą Slisza?! Legia Warszawa: Pomocnik Salzburga następcą Slisza?! EURO 2020: Składy na Walia - Szwajcaria [OFICJALNIE] EURO 2020: Składy na Walia - Szwajcaria [OFICJALNIE] Wisła Kraków: Felicio Brown Forbes bliski odejścia. Tyle zarobi klub Wisła Kraków: Felicio Brown Forbes bliski odejścia. Tyle zarobi klub Piotr Nowak o początku pracy w Lechii. „U nas tak się nie gra. Dostaniemy trzy razy w łeb i będzie pozamiatane” Piotr Nowak o początku pracy w Lechii. „U nas tak się nie gra. Dostaniemy trzy razy w łeb i będzie pozamiatane” Boniek: Dlatego Sousa nie powołał Kapustki na EURO 2020 Boniek: Dlatego Sousa nie powołał Kapustki na EURO 2020 PSG finalizuje transfer Donnarummy. Testy medyczne PSG finalizuje transfer Donnarummy. Testy medyczne

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy