Rekord za rekordem. Zimowe okno transferowe w liczbach

2018-02-01 21:32:24; Aktualizacja: 6 lat temu
Rekord za rekordem. Zimowe okno transferowe w liczbach Fot. Transfery.info
Dawid Kurowski
Dawid Kurowski Źródło: Deloitte | CIES

W środę dobiegło końca zimowe okno transferowe w 2018 roku. Po raz pierwszy kluby z pięciu najsilniejszych lig piłkarskich przeznaczyły ponad miliard euro na wzmocnienia w tym okresie.

Dotychczas zimowe okna transferowe nie obfitowały w tak wielkie emocje, jak ich letnie odpowiedniki. Kluby nie lubiły przeprowadzać głośnych transakcji w trakcie sezonu, by dać swoim najważniejszym nabytkom więcej czasu na zaklimatyzowanie się w zespole. Tym razem było jednak inaczej.

Emocje dotyczące zimowych ruchów transferowych tak naprawdę zaczęły rosnąć już od września, gdy oficjalnie potwierdzono warty 65 milionów euro transfer Diego Costy do Atlético Madryt. Przez długi czas mogło się wydawać, że będzie to najwyższa transakcja dokonana w styczniowym oknie transferowym, ale jeszcze przed rozpoczęciem tego okresu obserwatorów wyprowadził z błędu Liverpool. Anglicy zdecydowali się na pobicie rekordu transferowego z udziałem obrońcy, kupując z Southampton Virgila van Dijka za 78,8 miliona euro.

Największa bomba miała jednak dopiero nadejść. W pierwszym tygodniu stycznia Barcelona zapłaciła 120 milionów euro za Coutinho, dokonując najwyższego transferu w historii zimowych okien. Wyróżnić można też pomniejsze rekordy, jak kupno przez Arsenal za 63 miliony euro Pierre-Emericka Aubamyanga, najdroższego piłkarza w historii „Kanonierów”.

Kluby piłkarskie na całym świecie z wielką chęcią wydawały pieniądze na nowych zawodników. Tylko w pięciu najlepszych ligach Europy na wzmocnienia przeznaczono 1,067 miliarda euro. Dla porównania, rok wcześniej za zawodników zapłaciły one 786 milionów euro. Po raz pierwszy w historii najlepsze kluby na Starym Kontynencie wydały w trakcie sezonu ponad miliard euro na nowe nabytki.

Jak można się domyślać, niemal połowa tej kwoty to wydatki zespołów z Premier League. Przeznaczyły one na zimowe transakcje około 493 milionów euro. Ponadto, 172 miliony euro trafiły do nowych właścicieli tylko podczas ostatniego dnia okresu transferowego. Tym samym pobito rekordowy dotychczas „Deadline Day” z 2011 roku, gdy między innymi Liverpool na Chelsea zamienił Fernando Torres. Wówczas wydatki sięgnęły wysokości 154,5 miliona euro.