Sobota wielkich piłkarzy

Sobota wielkich piłkarzy fot. FotoPyK

W sobotnich meczach Mistrzostw Świata na listy strzelców wpisali się wielcy współczesnej piłki: Robert Lewandowski, Kylian Mbappé i Lionel Messi, prowadząc swoje reprezentacje do bardzo ważnych zwycięstw.

Tunezja - Australia 0-1

Zanim na scenę wkroczyli wielcy, przyszło nam śledzić rywalizację Tunezyjczyków z Australijczykami. O ile więcej kreowali ci pierwsi, to drudzy okazali się konkretniejsi.

Australijczycy wyszli na boisko z misją wygrania pierwszego meczu na mundialu od 2010 roku (Australia - Serbia 2-1). I faktycznie na ten wynik zapracowali, chociaż Tunezyjczycy do ostatniej minuty starali się wyrwać punkt. Bohaterem spotkania okazał się Mitchell Duke, w ostatnim sezonie piłkarz... drugiej ligi w Japonii. Ale nazwiska nie grają.

PIŁKARZ MECZU: Mitchell Duke (napastnik Australii)

Wydarzenie meczu: przerwana 12-letnia seria Australii bez zwycięstwa na mundialu.

***

Polska - Arabia Saudyjska 2-0

Polska wychodziła na ten mecz „na musiku”, podczas gdy Arabia Saudyjska była niesiona jeszcze zwycięstwem nad faworyzowaną Argentyną. Boisko długo nie pokazywało przewagi Europejczyków, ale na nasze szczęścia piłka wpadała tylko do bramki rywali - najpierw w 39. minucie trafił Piotr Zieliński, a niedługo przed końcem - po fatalnym błędzie saudyjskiego obrońcy - triumfował Robert Lewandowski, dla którego było to debiutanckie trafienie na Mistrzostwach Świata i jednocześnie jeden z najbardziej emocjonalnych momentów całej kariery.

Inna sprawa, że do tych pięknych chwil mogło nie dojść, gdyby Wojciech Szczęsny nas kilka razy nie uratował, a przede wszystkim nie obronił rzutu karnego w 46. minucie i jego dobitki (najlepsza interwencja całego turnieju).

PIŁKARZ MECZU: Wojciech Szczęsny (Polska)

Wydarzenie meczu: obrona rzutu karnego i dobitki przez Wojciecha Szczęsnego.

***

Francja - Dania 2-1

Debiut na tym mundialu Szymona Marciniaka był bardzo trudny do poprowadzenia, ale polski arbiter zdecydowanie dał radę. Nie brakowało płynności i intensywności, a Francuzi musieli naprawdę dać z siebie dużo, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Kylian Mbappé pokazał klasę, strzelając oba gole, co oznacza, że łącznie na mundialach ma już siedem bramek w wieku 23 lat.

PIŁKARZ MECZU: Kylian Mbappé (Francja)

Wydarzenie meczu: Kylian Mbappé i jego bilans bramkowy.

***

Argentyna - Meksyk 2-0

Nie był to mecz wielu sytuacji, ale za to wielkich piłkarzy. Różnicę, jak można się było spodziewać, stworzył Lionel Messi, otwierając wynik sprytnym uderzeniem spoza pola karnego w 64. minucie. Od tego momentu Argentyńczycy uporządkowali swoją grę, nie dopuszczając Meksykan do groźnych sytuacji i czekając na okazję do podwyższenia wyniku. Ta nadarzyła się w 87. minucie. Dopiero wkraczający na światową scenę 21-letni Enzo Fernandez pięknie strzelił w okienko bramki strzeżonej przez Guillermo Ochoę. Dla gwiazdki Benfiki była to debiutancka bramka dla reprezentacji.

Wynik ten jeszcze bardziej komplikuje już i tak skomplikowaną sytuację w naszej grupie. W ostatniej kolejce Polska zmierzy się z Argentyną, a Meksyk z Arabią Saudyjską.

PIŁKARZ MECZU: Lionel Messi (Argentyna)

Wydarzenie meczu: bramka Messiego na 1-0.