Szewczenko: Czarnobyl? Wszyscy moi przyjaciele poumierali, ale nie przez promieniowanie

Szewczenko: Czarnobyl? Wszyscy moi przyjaciele poumierali, ale nie przez promieniowanie fot. Vitalii Vitleo / Shutterstock.com
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Corriere della Sera

Andrij Szewczenko udzielił szczerego wywiadu redakcji „Corriere della Sera”, w którym wrócił wspomnieniami do swojego trudnego dzieciństwa.

Ukrainiec był swego czasu jednym z najlepszych napastników na świecie, a aktualnie z powodzeniem prowadzi reprezentację swojego kraju. Mimo to zawodnik zapewnia, że nie zawsze żyło mu się z górki. W swojej ojczyźnie przechodził rozpad Związku Radzieckiego, a około 200 kilometrów od jego domu doszło do słynnej katastrofy elektrowni w Czarnobylu.

Legendarny snajper między innymi AC Milanu udzielił wywiadu „Corriere della Sera” przy okazji wydania swojej nowej książki. Poruszył w nim temat swojego dzieciństwa, przyznając, że zmiany, które zachodziły w tamtym czasie mogły go doprowadzić nawet do śmierci.

- Chyba nikogo nie zaskoczę, jeśli stwierdzę, że wszystko wydawało mi się normalne - stwierdził Szewczenko, wspominając swoje dzieciństwo.

- Miałem 10 lat, świetnie bawiłem się, grając w piłkę wszędzie, gdzie tylko się dało, trafiłem do akademii Dynama Kijów. Po wybuchu czwartego reaktora zabrano nas jednak wszystkich, wciąż czuję tamten ból. Przyjechały autokary ze Związku Radzieckiego, wywieźli nas wszystkich, chłopców w wieku 6-15 lat. Znalazłem się półtora tysiąca kilometrów od domu. Pamiętam, że to wszystko było jak historia z filmu.

To nie jednak promieniowanie okazało się najbardziej zabójcze dla jego rówieśników.

- W moim otoczeniu było coraz mniej moich dawnych znajomych. Wszyscy moi przyjaciele poumierali, ale nie w wyniku promieniowania, lecz ze względu na alkoholizm, narkotyki, problemy z bronią. W murze zwanym ZSRR pojawiały się coraz większe szczeliny, znany nam świat upadał. Tak jak wiele innych osób, moi znajomi stracili wiarę we wszystko, kompletnie się zagubili. Mnie uratowała tylko miłość moich rodziców oraz futbol - spuentował.

Więcej na temat: Andrij Szewczenko Trenerzy Ukraina

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] PSG: Julian Draxler 2024 [OFICJALNIE] PSG: Julian Draxler 2024 [OFICJALNIE] Wisła Kraków żegna się z czterema następnymi zawodnikami [OFICJALNIE] Wisła Kraków żegna się z czterema następnymi zawodnikami [OFICJALNIE] EURO 2020: Mariusz Piekarski, agent Sebastiana Szymańskiego, skomentował jego nieobecność w reprezentacji Polski. Wymowne słowa EURO 2020: Mariusz Piekarski, agent Sebastiana Szymańskiego, skomentował jego nieobecność w reprezentacji Polski. Wymowne słowa Real Madryt: Nawet dziesięciu piłkarzy na sprzedaż. W tym gwiazdy Real Madryt: Nawet dziesięciu piłkarzy na sprzedaż. W tym gwiazdy EURO 2020: Kadra Chorwacji na Mistrzostwa Europy. Jest przedstawiciel Ekstraklasy [OFICJALNIE] EURO 2020: Kadra Chorwacji na Mistrzostwa Europy. Jest przedstawiciel Ekstraklasy [OFICJALNIE] Ricardo Costa, bramkarz drużyny futsalowej, zmarł po uderzeniu piłką w brzuch Ricardo Costa, bramkarz drużyny futsalowej, zmarł po uderzeniu piłką w brzuch Petr Schwarz zmienia klub wewnątrz Ekstraklasy. Zagra w Śląsku Wrocław [OFICJALNIE] Petr Schwarz zmienia klub wewnątrz Ekstraklasy. Zagra w Śląsku Wrocław [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy