Tokio 2020: Reprezentacja Brazylii obroniła tytuł | Klasyfikacja strzelców

Źródło: Olympics

Reprezentacja Brazylii obroniła tytuł zdobyty przed pięcioma laty i ponownie została mistrzem olimpijskim. W finale turnieju piłkarskiego na igrzyskach w Tokio „Canarinhos” pokonali Hiszpanię 2:1.

Brazylia mogła objąć prowadzenie w 38. minucie, kiedy to Richarlison wykonywał rzut karny. Piłka po strzale atakującego Evertonu przeszła nad poprzeczką. Kilka minut później do celu trafił jednak Matheus Cunha, uderzając z około 10 metrów.

Hiszpania wyrównała w 61. minucie. Efektownym wolejem, wykańczając dośrodkowanie ze skrzydła Carlosa Solera popisał się Mikel Oyarzabal, który strzelił swojego trzeciego gola w turnieju.

W końcówce doliczonego czasu gry zwycięstwo ekipie z Półwyspu Iberyjskiego mógł dać Bryan Gil, ale jego potężny strzał z dystansu zatrzymał się na poprzeczce.

O wszystkim decydowała dogrywka. W jej drugiej części bramkę na wagę złotych medali dla Brazylijczyków zdobył Malcom, który wykończył długie podanie od Antony'ego.

***

Z brązowymi medalami z Tokio wylecą Meksykanie, którzy w piątkowym meczu o trzecie miejsce pokonali gospodarza - Japonię 3:1. Do siatki trafili Sebastián Córdova, Johan Vásquez oraz Alexis Vega.

Najwięcej bramek w trakcie turnieju zdobył Richarlison, który trafiał do siatki pięciokrotnie. Wszystkie gole strzelił w fazie grupowej (hat-trick z Niemcami i dublet z Arabią Saudyjską).

Końcowa klasyfikacja turnieju piłkarskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio - najlepsza czwórka:
1. Brazylia;
2. Hiszpania;
3. Meksyk;
4. Japonia.

Czołówka klasyfikacji strzelców:
5 goli – Richarlison (Brazylia);
4 gole – André-Pierre Gignac (Francja), Sebastián Córdova (Meksyk), Ui-jo Hwang (Korea Południowa);
3 gole – Takefusa Kubo (Japonia), Alexis Vega (Meksyk), Rafa Mir (Hiszpania), Henry Martín (Meksyk), Kang-in Lee (Korea Południowa), Matheus Cunha (Brazylia), Mikel Oyarzabal (Hiszpania).