UEFA rozważa zmiany. Eliminacje jak Liga Mistrzów?

2025-10-12 13:33:11; Aktualizacja: 2 godziny temu
UEFA rozważa zmiany. Eliminacje jak Liga Mistrzów?
Kajetan Dudzik
Kajetan Dudzik Źródło: The Times

Obecny format eliminacyjny UEFA do Mistrzostw Świata i Europy budzi małe emocje wśród kibiców. Organizacja chce to zmienić. Jak donosi „The Times”, poważnie rozpatrywane jest wprowadzenie modelu szwajcarskiego, który sprawdził się w Lidze Mistrzów.

Największym problemem eliminacji w strefie europejskiej jest brak wielu spotkań pomiędzy mocnymi drużynami. Wynika to z systemu ułożenia grup, które są losowane według koszyków. Oznacza to, że najsilniejsze ekipy praktycznie nie grają między sobą.

Działacze europejskiej federacji zauważyli, że większe zainteresowanie i zyski zaczyna przynosić Liga Narodów. Docenili także sukces nowego formatu Ligi Mistrzów. Rozgrywki klubowe zyskały na zastąpieniu fazy grupowej ligową.

Zaimplementowanie podobnego rozwiązania w eliminacjach mogłoby zwiększyć oglądalność. Dałoby także szansę słabszym kadrom na zwiększenie zysków z konfrontacji z najsilniejszymi.

FIFA dostrzegła już słaby odbiór przerw na mecze reprezentacyjne, czego efektem będzie połączenie wrześniowych i październikowych terminów gier w jedno dłuższe okienko. To rozwiązanie ma wejść w życie od przyszłego roku.

Jeżeli UEFA zdecyduje się wprowadzić nowy format, mógłby on przybrać podobną postać do tego, który obserwujemy w Lidze Mistrzów. Część reprezentacji awansowałaby na turnieje bezpośrednio, zaś kilka drużyn walczyłoby o udział w barażach.

Na razie są to jednak tylko wstępne rozważania. Żadne oficjalne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Eliminacje Mistrzostw Świata 2026 w strefie europejskiej zakończą się w marcu barażami o udział w turnieju.