UEFA szykuje zmianę formatu eliminacji Mistrzostw Świata

UEFA szykuje zmianę formatu eliminacji Mistrzostw Świata fot. fifg / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: AS

Komitet Wykonawczy UEFA będzie debatował w Nyonie nad wprowadzeniem zmian w sposobie rozgrywania kwalifikacji do mundialu w 2026 roku odbywającym się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Meksyku - poinformował „AS”.

Od pewnego czasu wiemy już, że następny turniej o miano najlepszej ekipy globu odbędzie się po raz pierwszy w historii przy udziale 48 drużyn.

Tym samym poszczególne federacje otrzymały dodatkowe miejsca do rozdysponowania pod kątem decydującej fazy imprezy. I tak między innymi UEFA zamiast trzynastu wyśle teraz aż szesnastu swoich przedstawicieli na Mistrzostwa Świata.

W tej sytuacji Komitet Wykonawczy UEFA postanowił pochylić się nad tematem zmiany obowiązującego formatu eliminacji i w trakcie środowego spotkania w Noynie omówi kwestię zwiększenia grup liczebności grup eliminacyjnych z dziesięciu do dwunastu.

W ten sposób europejska centrala ograniczyłaby możliwość spotkań niżej notowanych zespołów z kontynentalną czołówką i umożliwiłaby uzyskanie bezpośredniego awansu na mundial zwycięzcą wszystkich grup.

Pozostałe cztery drużyny zostałyby wyłonione poprzez tradycyjne baraże.

Ewentualne wprowadzenie takiej zmiany w formacie rozgrywania eliminacji przypadłoby do gustu najmocniejszym ekipom, ponieważ większości z nich wypadłby do rozegrania niewygodny dwumecz z rywalami formatu San Marino, Gibraltaru czy Malty.

Z takim ukłonem ze strony UEFA jest związany pewien haczyk, ponieważ jednocześnie na środowym spotkaniu pod dyskusję zostanie poddany pomysł zmiany wyłonienia ekip do Final Four Ligi Narodów. Do tej pory w decydującej fazie tych rozgrywek meldowali się zwycięzcy grup, a teraz przedstawiciele europejskiego futbolu rozważają wprowadzenie dodatkowych baraży pomiędzy pierwszym a drugim zespołem w tabeli o awans do finału.

Więcej na temat: MŚ 2026 Mistrzostwa Świata UEFA

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Patryk Klimala podpisał kontrakt z nowym klubem OFICJALNIE: Patryk Klimala podpisał kontrakt z nowym klubem Transfery - Relacja na żywo [30/01/2023] Transfery - Relacja na żywo [30/01/2023] Złoty But: Enner Valencia wdziera się do czołówki. Cztery trafienia Ekwadorczyka w jednym meczu [TOP 20] Złoty But: Enner Valencia wdziera się do czołówki. Cztery trafienia Ekwadorczyka w jednym meczu [TOP 20] Mateusz Kowalski jednak nie dla Udinese?! Ma inny preferowany wybór Mateusz Kowalski jednak nie dla Udinese?! Ma inny preferowany wybór Legia Warszawa z hitowym transferem wewnątrz Ekstraklasy Legia Warszawa z hitowym transferem wewnątrz Ekstraklasy Raków Częstochowa: Walerian Gwilia blisko odejścia Raków Częstochowa: Walerian Gwilia blisko odejścia FC Barcelona: Héctor Bellerin blisko opuszczenia klubu FC Barcelona: Héctor Bellerin blisko opuszczenia klubu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy