Wkręcili wszystkich! „11 Freunde” wyjaśnia, dlaczego wysłało Portugalczyków do Frankfurtu nad Odrą

Wkręcili wszystkich! „11 Freunde” wyjaśnia, dlaczego wysłało Portugalczyków do Frankfurtu nad Odrą fot. alvaroslb1994 [Instagram]
Redakcja
Źródło: 11 Freunde

Oficjalne konto na Twitterze niemieckiego miesięcznika „11 Freunde” opublikowała serię postów wyjaśniających, dlaczego rzekomy kibic Benfiki pojechał do Frankfurtu nad Odrą zamiast Frankfurtu nad Menem.

Powód okazał się znacznie poważniejszy od głupiej pomyłki. W ostatni czwartek świat obiegło zdjęcie kibica z Portugalii, który pozował do fotografii przy znaku nie tego Frankfurtu, co powinien. Fan Benfiki, Alvaro Oliveira, miał przybyć do Niemiec, aby obejrzeć starcie z Eintrachtem. Jak się okazało, jego cel był znacznie inny, a cała sytuacja stała się lekcją dla dziennikarskiej rzetelności. Również naszej.

„Krótkie wyjaśnienie, dlaczego wysłaliśmy dwóch Portugalczyków do Frankfurtu nad Odrą. Zdenerwowaliśmy się. Dziennikarstwo online zachciało się bić, więc przystaliśmy na to. I wyszło nam naprawdę nieźle” – napisał miesięcznik na swoim Twitterze.

„Czego potrzebowaliśmy? Dwóch portugalskojęzycznych aktorów, samochodu, telefonu komórkowego, no i oczywiście niesamowicie niewiarygodnej historii o tym, jak dwóch facetów jedzie absurdalnym 1000-kilometrowym objazdem zamiast do Frankfurtu nad Menem, to do Frankfurtu nad Odrą. Do tego kilka szczegółów takich jak czerwone tanie koszulki czy hymn Porto w radiu samochodowym. No i oczywiście konto na Instagramie, które zostało utworzone zaledwie czternaście dni temu i nie ma ani jednego innego prywatnego zdjęcia, a także konto na Twiterze z dokładnie jednym obserwatorem, które jako pierwsze rozprowadziło post z Instagrama” – tłumaczył swój plan doskonały „11 Freunde”.

„To wszystko nie umniejszyło historii. „BBC”, „dpa”, „Sport1”, „t-online”, „SPOX” i „FUMS” napisali newsa jako pierwsi, ale zaraz po nich dołączyli także „Le Parisien”, „Sports Illustrated”, duńskie, tureckie, belgijskie, amerykańskie, rosyjskie i fińskie media, które relacjonowały tragiczną wyprawę Alvaro do złego Frankfurtu. Oczywiście, gdybyśmy nie wymyślili tego „wkrętu”, z pewnością sami byśmy udostępnili taką informację. Najpewniej bez zastanowienia. Być może podróż Alvaro to dobry powód do tego, aby pomyśleć o naszym internetowym sposobie pracy” – zakończyło w ostatnim poście niemieckie czasopismo.

MAREK GARUS

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy