Zaproszenie dla papieża i wkurzony kanclerz. Bundesliga w ZDF

2017-01-30 22:40:17; Aktualizacja: 7 lat temu
Zaproszenie dla papieża i wkurzony kanclerz. Bundesliga w ZDF Fot. Transfery.info
Redakcja
Redakcja Źródło: SQN

Do premiery książki Ronalda Renga „Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu” coraz bliżej! Publikacja do księgarni w całej Polsce trafi 1 lutego.

Autor opisuje w niej nie tylko rozwój piłkarskiej ligi za naszą zachodnią granicą, ale sporo miejsca poświęca też na opis tego, jak Bundesliga prezentowana była w telewizji ZDF. Jeden z wątków dotyczy Jana Pawła II i rozczarowanego… kanclerza Niemiec! Przeczytajcie kolejny fragment książki pod naszym patronatem!

 „Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu” cały czas dostępna w przedsprzedaży na http://www.labotiga.pl/114-liga-niemiecka:
- rabat 25% od ceny okładkowej i natychmiastowa wysyłka
- cena po obniżce: 29,93 zł
- szansa na wygranie voucherów o wartości kilkuset złotych na zakupy w sklepie piłkarskim R-GOL – szczegóły konkursu na www.wsqn.pl/bundesliga-konkurs
Książka dostępna również na Empik.com, a od 1 lutego w salonach Empik w całej Polsce.

Fragment książki:
Dziennikarzy sportowych zajmowało pytanie, czy tenis dzięki Borisowi Beckerowi i Steffi Graf zdystansuje futbol i stanie się najpopularniejszą dyscypliną w kraju. Bundesliga wciąż była najważniejszym punktem Aktuelle Sportstudio, ale istotnym zagadnieniem była różnorodność dyscyplin sportowych w programie – w końcu to wciąż było studio sportowe, a nie piłkarskie. Najważniejszymi tematami dnia obok Bundesligi były zatem mistrzostwa świata na żużlu odbywające się w Manchesterze, no i oczywiście Boris Becker. Poza Heinzem Höherem gośćmi w studiu byli także amerykańska biegaczka średniodystansowa Mary Decker oraz mistrz olimpijski w biegu na 800 metrów Joaquim Cruz z Brazylii.
– Każda ważna osobistość była u nas w Sportstudio już przynajmniej raz – oznajmili z dumą przy obiedzie dziennikarze z redakcji sportowej ZDF.
– Każda poza papieżem… – odgryźli się redaktorzy polityczni.
– No to zaprosimy i jego – wtrącił Karl Senne.
Po kilku dniach otrzymał odpowiedź na swoje pismo wysłane do Watykanu. Papież Jan Paweł II dziękuje za zaproszenie, lecz z przykrością musi zakomunikować, że z zasady nie bierze udziału w programach rozrywkowych.
– Ale zacznijmy od Bundesligi – powiedział Senne tamtego wieczora.
Kiedy tylko próbowali rozpocząć program od lekkiej atletyki czy tenisa, natychmiast pojawiały się protesty. „Przychodzę do domu i chcę obejrzeć piłkę, a wy co dajecie? Lekką atletykę!” – krzyczał do telefonicznej słuchawki Helmut Kohl. Należał on do tych widzów, którzy regularnie dzwonili do Sportstudio. Najbardziej zirytowany był jednak wtedy, gdy prowadzący jeszcze przed relacją zdradzał wynik meczu. Po co w ogóle mówił „A teraz przenosimy się do Dortmundu, gdzie Borussia przeżyła naprawdę przyjemne popołudnie?”. Przecież likwidował tym samym emocje!
– Panie kanclerzu, 98 procent naszych widzów zna już wynik…
– Ale ja nie znam! Pracuję także w soboty, do późnego wieczora i długi dzień pracy chcę sobie na koniec wynagrodzić Bundesligą. Chcę, żeby były emocje!
Aby mimo brakujących emocji widzowie i kanclerz Niemiec mogli choć trochę poczuć napięcie towarzyszące meczowi – relacje ze spotkań zaczęto podsumowywać krótkimi wypowiedziami piłkarza lub trenera, ze zlanymi potem włosami, najlepiej oczywiście prosto z murawy.

O książce:
To nie naszpikowana datami, nazwiskami i pustymi liczbami historia niemieckich rozgrywek piłkarskich. Ta opowieść sięga znacznie głębiej – do samego wnętrza ligi. I pokazuje ją oczami człowieka związanego z nią od momentu jej założenia.
Heinz Höher – jako piłkarz, szkoleniowiec, dyrektor sportowy i trener młodzieży – poświęcił Bundeslidze całe życie. Ceniony dziennikarz Ronald Reng napisał na podstawie jego wspomnień pełną anegdot książkę, świetnie ukazując zmiany zachodzące w niemieckim futbolu.
Od rozgrywek targanych aferą korupcyjną po ligę bijącą rekordy frekwencji. Od trenerów wybierających kandydatów do gry na podstawie tego, jak daleko kopną piłkę, po ekspertów analizujących każdy szczegół. Od piłkarzy dorabiających w kopalniach, hutach i browarach po najlepiej opłacanych zawodników świata…
To żywa, pełna niezwykłych ludzkich historii opowieść. Lektura daleko wykraczająca poza sport. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów piłki prosto zza naszej zachodniej granicy!

Autor: Ronald Reng
Tytuł oryginału: Spieltage. Die andere Gesichte der Bundesliga
Tłumaczenie: Michał Jeziorny, Tomasz Urban
Data wydania: 1 lutego 2017
Cena okładkowa: 39,90 zł
Liczba stron: 416 tekst i 8 zdjęcia

Więcej na ten temat: