„Zostaw ten świat choć odrobinę lepszym, niż go zastałeś”. Enzo Maresca z pożegnalną wiadomością po opuszczeniu Chelsea
2026-01-07 18:24:09; Aktualizacja: 1 dzień temu
Na sześć dni po rozstaniu z Chelsea Enzo Maresca na Instagramie opublikował pożegnalną wiadomość do kibiców i całego środowiska Londyńczyków.
Na starcie nowego roku 2026 z mediów klubowych dwukrotnych zdobywców Pucharu Europy popłynął komunikat o rozwiązaniu umowy między klubem a Marescą za obopólnym porozumieniem. W jego treści można było przeczytać, że „zmiana daje drużynie największą szansę na powrót do formy w tym sezonie”.
Już wiadomo, że ekipę ze Stamford Bridge przejmie niedawny szkoleniowiec RC Strasbourg, Liam Rosenior. Pierwszy trening z zespołem 41-letni Anglik zarządzi w czwartek, 8 stycznia. Środowy mecz Premier League przeciwko Fulham poprowadzi tymczasowy opiekun z rezerw akademii, Calum McFarlane.
Po raz pierwszy od odejścia z Chelsea głos zabrał Enzo Maresca. Włoski strateg postanowił skierować swojego rodzaju list otwarty do wszystkich sympatyków klubu, zaczynając cytatem znanego pisarza oraz generała armii brytyjskiej, założyciela skautingu, Roberta Badena-Powella.Popularne
„»Zostaw ten świat choć odrobinę lepszym, niż go zastałeś«
Moja droga z Chelsea zaczęła się od rund wstępnych Ligi Konferencji. Odchodzę z wewnętrznym spokojem i świadomością, że zostawiam tak prestiżowy klub jak Chelsea w należnym dla niego miejscu.
Chcę podziękować wszystkim kibicom Chelsea za wsparcie okazywane przez ostatnie 18 miesięcy. Było ono kluczowe w osiągnięciu awansu do Ligi Mistrzów, zdobyciu Pucharu Ligi Konferencji oraz wygraniu Klubowych Mistrzostw Świata. To zwycięstwa, które na zawsze zachowam w swoim sercu!
Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich zawodników, którzy towarzyszyli mi w tej wspaniałej podróży. Życzę wszystkim, którzy dzielili ze mną każdą chwilę, wszelkich sukcesów w drugiej części sezonu oraz w przyszłości” – czytamy w poście włoskiego szkoleniowca.
Maresca poprowadził „The Blues” w 92 oficjalnych spotkaniach, wykręcając średnią punktową na poziomie 1,97. Odpowiadał za 55 zwycięstw, 16 remisów i 21 porażek.
Wcześniej w tej samej roli pracował w Leicester City, z którym przed dołączeniem do zachodniego Londynu z pierwszego miejsca w tabeli Championship wywalczył awans do Premier League.
W 2021 roku krótko zarządzał szatnią w Parmie. W międzyczasie pełnił funkcję asystenta Pepa Guardioli w Manchesterze City czy Manuela Pellegriniego w West Hamie United.























![Wieczysta Kraków robi porządki. Nie tylko Jacek Góralski na wylocie [OFICJALNIE]](img/photos/114334/90x60/jacek-goralski.jpg)








