Afryka rozpoczyna drugą fazę eliminacji Mistrzostw Świata 2022. Nie każdy faworyt może być pewny awansu

Afryka rozpoczyna drugą fazę eliminacji Mistrzostw Świata 2022. Nie każdy faworyt może być pewny awansu
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CAF

W Kairze odbyła się ceremonia losowania fazy grupowej drugiej części kwalifikacji do mundialu, który na przełomie listopada i grudnia 2022 roku odbędzie się w Katarze.

Afrykańska Konfederacja Piłkarska zatwierdziła już jakiś czas temu trzystopniową fazę eliminacji do nadchodzących Mistrzostw Świata.

W pierwszej rundzie mierzyły się ze sobą najniżej rozstawione w rankingu drużyny. Pech sprawił, że w jednej z par spotkali się uczestnicy ostatniego Pucharu Narodów Afryki - Burundi oraz Tanzania. Zwycięsko z tego pojedynku wyszli ci drudzy i tym samym wciąż mogą marzyć o wywalczeniu awansu na najbardziej prestiżowy turniej piłkarski na naszym globie. Z kolei „Jaskółki” będą musiały poszukać szczęścia w kolejnych kwalifikacjach do mundialu w 2026 roku.

Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że popularni „Taifa Stars” nie mają większych szans na wywalczenie biletów na imprezę organizowaną przez Katar, ponieważ w drugiej rundzie eliminacyjnej obowiązują bardzo restrykcyjne zasady zakładające, że do trzeciej fazy kwalifikacji awansują tylko zwycięzcy dziesięciu grup.

Ich zestawienie poznaliśmy w trakcie wtorkowego losowania w Kairze, które nie okazało się zbyt łaskawe dla Kamerunu oraz Wybrzeża Kości Słoniowej, ponieważ oba te zespoły trafiły do grupy D, a to oznacza, że w grze o wyjazd na Mistrzostwa Świata będzie mogła później liczyć się tylko jedna z nich.

Znacznie łatwiejszych przeciwników na tym etapie eliminacji mają takie reprezentacje jak Algieria, Nigeria, Egipt, Senegal czy Maroko, które nie powinny mieć większych problemów z zajęciem pierwszych miejsc w swoich grupach.

Afrykańska Konfederacja Piłkarska poinformowała, że ta faza kwalifikacji potrwa dokładnie dwanaście miesięcy - rozpocznie się w październiku 2020 i zakończy w październiku 2021 roku.

Następnie dziesięć najlepszych zespołów zostanie rozlosowanych do stoczenia bojów w dwumeczach, z których pięciu zwycięzców otrzyma bilety uprawniające ich do wzięcia udziału w mundialu w Katarze.

Wyniki losowania II rundy eliminacyjnej Mistrzostw Świata 2022 - Afryka

Grupa A: Algieria, Burkina Faso, Niger, Dżibuti 

Grupa B: Tunezja, Zambia, Mauretania, Gwinea Równikowa

Grupa C: Nigeria, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska, Liberia

Grupa D: Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mozambik, Malawi

Grupa E: Mali, Uganda, Kenia, Rwanda

Grupa F: Egipt, Gabon, Libia, Angola

Grupa G: Ghana, Republika Południowej Afryki, Zimbabwe, Etiopia

Grupa H: Senegal, Kongo, Namibia, Togo

Group I: Maroko, Gwinea, Gwinea-Bissau, Sudan

Group J: Demokratyczna Republika Konga, Benin, Madagaskar, Tanzania

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Dosadny komentarz Maregi na temat rasistowskiego incydentu w Portugalii. „Pierd****e się!” [WIDEO] Dosadny komentarz Maregi na temat rasistowskiego incydentu w Portugalii. „Pierd****e się!” [WIDEO] Piłkarze Manchesteru City mogą dążyć do rozwiązania swoich kontraktów Piłkarze Manchesteru City mogą dążyć do rozwiązania swoich kontraktów Manchester City: Pochettino i Rodgers kandydatami na następcę Guardioli w przypadku odejścia Hiszpana Manchester City: Pochettino i Rodgers kandydatami na następcę Guardioli w przypadku odejścia Hiszpana Rasistowski skandal w Niemczech. Fantastyczna reakcja stadionu i zatrzymanie sprawcy [WIDEO] Rasistowski skandal w Niemczech. Fantastyczna reakcja stadionu i zatrzymanie sprawcy [WIDEO] OFICJALNIE: Boris Sekulić w Chicago Fire OFICJALNIE: Boris Sekulić w Chicago Fire Chelsea może pobić swój rekord transferowy. Londyńczycy kuszą Sancho Chelsea może pobić swój rekord transferowy. Londyńczycy kuszą Sancho Inter Mediolan planuje wielką wymianę. Jest gotów pożegnać się Lautaro Martínezem Inter Mediolan planuje wielką wymianę. Jest gotów pożegnać się Lautaro Martínezem

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy