Afryka rozpoczyna drugą fazę eliminacji Mistrzostw Świata 2022. Nie każdy faworyt może być pewny awansu

Afryka rozpoczyna drugą fazę eliminacji Mistrzostw Świata 2022. Nie każdy faworyt może być pewny awansu
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CAF

W Kairze odbyła się ceremonia losowania fazy grupowej drugiej części kwalifikacji do mundialu, który na przełomie listopada i grudnia 2022 roku odbędzie się w Katarze.

Afrykańska Konfederacja Piłkarska zatwierdziła już jakiś czas temu trzystopniową fazę eliminacji do nadchodzących Mistrzostw Świata.

W pierwszej rundzie mierzyły się ze sobą najniżej rozstawione w rankingu drużyny. Pech sprawił, że w jednej z par spotkali się uczestnicy ostatniego Pucharu Narodów Afryki - Burundi oraz Tanzania. Zwycięsko z tego pojedynku wyszli ci drudzy i tym samym wciąż mogą marzyć o wywalczeniu awansu na najbardziej prestiżowy turniej piłkarski na naszym globie. Z kolei „Jaskółki” będą musiały poszukać szczęścia w kolejnych kwalifikacjach do mundialu w 2026 roku.

Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że popularni „Taifa Stars” nie mają większych szans na wywalczenie biletów na imprezę organizowaną przez Katar, ponieważ w drugiej rundzie eliminacyjnej obowiązują bardzo restrykcyjne zasady zakładające, że do trzeciej fazy kwalifikacji awansują tylko zwycięzcy dziesięciu grup.

Ich zestawienie poznaliśmy w trakcie wtorkowego losowania w Kairze, które nie okazało się zbyt łaskawe dla Kamerunu oraz Wybrzeża Kości Słoniowej, ponieważ oba te zespoły trafiły do grupy D, a to oznacza, że w grze o wyjazd na Mistrzostwa Świata będzie mogła później liczyć się tylko jedna z nich.

Znacznie łatwiejszych przeciwników na tym etapie eliminacji mają takie reprezentacje jak Algieria, Nigeria, Egipt, Senegal czy Maroko, które nie powinny mieć większych problemów z zajęciem pierwszych miejsc w swoich grupach.

Afrykańska Konfederacja Piłkarska poinformowała, że ta faza kwalifikacji potrwa dokładnie dwanaście miesięcy - rozpocznie się w październiku 2020 i zakończy w październiku 2021 roku.

Następnie dziesięć najlepszych zespołów zostanie rozlosowanych do stoczenia bojów w dwumeczach, z których pięciu zwycięzców otrzyma bilety uprawniające ich do wzięcia udziału w mundialu w Katarze.

Wyniki losowania II rundy eliminacyjnej Mistrzostw Świata 2022 - Afryka

Grupa A: Algieria, Burkina Faso, Niger, Dżibuti 

Grupa B: Tunezja, Zambia, Mauretania, Gwinea Równikowa

Grupa C: Nigeria, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska, Liberia

Grupa D: Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mozambik, Malawi

Grupa E: Mali, Uganda, Kenia, Rwanda

Grupa F: Egipt, Gabon, Libia, Angola

Grupa G: Ghana, Republika Południowej Afryki, Zimbabwe, Etiopia

Grupa H: Senegal, Kongo, Namibia, Togo

Group I: Maroko, Gwinea, Gwinea-Bissau, Sudan

Group J: Demokratyczna Republika Konga, Benin, Madagaskar, Tanzania

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych OFICJALNIE: Najdroższy Uzbek w historii piłki OFICJALNIE: Najdroższy Uzbek w historii piłki FIFA 21: Pierwsza drużyna tygodnia FUT. Doceniono trzech Polaków FIFA 21: Pierwsza drużyna tygodnia FUT. Doceniono trzech Polaków AC Milan z małym hitem transferowym. OFICJALNIE: Jens Petter Hauge przenosi się do Serie A AC Milan z małym hitem transferowym. OFICJALNIE: Jens Petter Hauge przenosi się do Serie A Chiesa bardzo blisko hitowego transferu. Wygląda na to, że wreszcie się uda Chiesa bardzo blisko hitowego transferu. Wygląda na to, że wreszcie się uda Neymar i Álvaro González uniknęli kary. OFICJALNIE: Zaskakująca decyzja Komisji Dyscyplinarnej Neymar i Álvaro González uniknęli kary. OFICJALNIE: Zaskakująca decyzja Komisji Dyscyplinarnej Manchester United prowadzi rozmowy z Barceloną. Anglicy chcą Ousmane'a Démbélé Manchester United prowadzi rozmowy z Barceloną. Anglicy chcą Ousmane'a Démbélé Bayern Monachium wytypował ewentualnego zmiennika Lewandowskiego. Jeśli chce go pozyskać, musi wyłożyć nawet ponad 40 milionów euro Bayern Monachium wytypował ewentualnego zmiennika Lewandowskiego. Jeśli chce go pozyskać, musi wyłożyć nawet ponad 40 milionów euro

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy