Arsène Wenger forsuje mundialową rewolucję. „Tu nie chodzi o pieniądze!”

Arsène Wenger forsuje mundialową rewolucję. „Tu nie chodzi o pieniądze!” fot. Belish / Shutterstock.com
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: L'Equipe

Arsène Wenger coraz poważniej myśli o realizacji swojego pomysłu na rozgrywanie Mistrzostw Świata co dwa lata. Paradoksalnie miałoby to jednak zmniejszyć liczbę meczów reprezentacji narodowych.

Francuz podjął współpracę z FIFA jesienią 2019 roku i od tamtej pory zdążył już kilkukrotnie zaskoczyć kibiców swoimi pomysłami. Kreatywność nie powinna być tu niczym wyjątkowym, wszak jest odpowiedzialny za rozwój światowego futbolu, ale plany zrewolucjonizowania wyrzutów z autów czy zasady spalonego jak na razie nie znalazły uznania w oczach pozostałych decydentów. Choć te wyglądają jak zwykłe pomysły w zestawieniu z zamysłem Wengera na rewolucję w futbolu reprezentacyjnym.

Już na początku lipca legendarny menedżer Arsenalu ogłosił, że widzi sens w reorganizacji turniejów międzynarodowych. Jego zdaniem piłkarze grają w barwach narodowych zbyt dużo mniej istotnych meczów, choćby eliminacyjnych. Zamiast tego Wenger chciałby, żeby więcej spotkań odbywało się o najwyższą stawkę, czyli o mistrzostwo świata.

- Podstawą tego pomysłu byłby coroczny podział na grupy eliminacyjne, a na koniec sezonu rozgrywany byłby wielki turniej, raz kontynentalny, a raz światowy - tłumaczy Wenger w najnowszym wywiadzie dla „L'Equipe”.

- Z wyjątkiem dwóch okienek na mecze reprezentacji, piłkarze pozostawaliby w swoich klubach praktycznie przez cały rok.

Duża liczba spotkań do rozegrania od lat wzbudza coraz większe kontrowersje, ze względu na możliwości organizmów zawodników. Te często są przeciążane, a dodając do tego dalekie podróże, niejednokrotnie kończy się to kontuzjami. Część klubów otwarcie mówi już o „wirusie FIFA”, a Wenger ma plan, jak tej „zarazie” zapobiec.

- W kalendarzu rozgrywek musi być mniej zamieszania pod względem okienek na mecze reprezentacji i futbolu klubowego. W ten sposób udałoby nam się choćby ograniczyć liczbę transkontynentalnych podróży piłkarzy. Dodatkowe turnieje co dwa lata nie sprawiałyby, że meczów byłoby więcej. Do tego wprowadzilibyśmy obowiązkowy urlop dla tych, którzy zaszli w turniejach najdalej, trwałby on 25 dni.

FIFA poruszała już ten temat podczas wcześniejszych obrad, ale wiele zależy tutaj od UEFA oraz CONMEBOL, które obawiają się utraty swoich pozycji w światowej konfederacji, nie mówiąc już o zmianach w logistyce kontynentalnych turniejów. Wenger zapewnia jednak, że wszystko ma być bardzo przejrzyste.

- Tu nie chodzi o pieniądze. To, czego ludzie obecnie oczekują, to rozgrywki o wysoką stawkę z łatwymi do zrozumienia zasadami. To projekt globalny i dotyczy nie tylko męskiej piłki, ale także kobiecej i juniorskiej.

Wenger liczy na to, że plan uda się szybko zrealizować, a dzięki nowym zasadom udałoby się zorganizować mundial już w 2028 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Premier League: Mecz Watford - Chelsea przerwany [OFICJALNIE] Premier League: Mecz Watford - Chelsea przerwany [OFICJALNIE] Manchester United: Ralf Rangnick spróbuje nakłonić Erlinga Brauta Haalanda na transfer. W nagrodę otrzyma dużą premię! Manchester United: Ralf Rangnick spróbuje nakłonić Erlinga Brauta Haalanda na transfer. W nagrodę otrzyma dużą premię! Raków Częstochowa przygotowany na odejście Marka Papszuna!? Ma kandydata na jego następcę Raków Częstochowa przygotowany na odejście Marka Papszuna!? Ma kandydata na jego następcę Raków Częstochowa: Vladan Kovačević może zaliczyć hitowy transfer do Serie A Raków Częstochowa: Vladan Kovačević może zaliczyć hitowy transfer do Serie A Borussia Dortmund anulowała 67 000 biletów na hitowy mecz z Bayernem Monachium [OFICJALNIE] Borussia Dortmund anulowała 67 000 biletów na hitowy mecz z Bayernem Monachium [OFICJALNIE] Mistrzostwa Świata: Poznaliśmy grupy kwalifikacji w strefie Oceanii. Mecze rozegrane zostaną... w Katarze [OFICJALNIE] Mistrzostwa Świata: Poznaliśmy grupy kwalifikacji w strefie Oceanii. Mecze rozegrane zostaną... w Katarze [OFICJALNIE] Argentyński dziennikarz tłumaczy się z krytycznych słów o Lionelu Messim. Przywołano je podczas gali Złotej Piłki 2021 Argentyński dziennikarz tłumaczy się z krytycznych słów o Lionelu Messim. Przywołano je podczas gali Złotej Piłki 2021

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy