Austria i Szwajcaria połączą siły? Oba kraje myślą nad utworzeniem AusSuiLiga!

Austria i Szwajcaria połączą siły? Oba kraje myślą nad utworzeniem AusSuiLiga! fot. Jan-Niklas Kö | Pixabay
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Sport.ch

Austria i Szwajcaria mogą w niedalekim czasie poważnie rozważyć pomysł utworzenia wspólnych rozgrywek - przekonuje Sport.ch.

Wspomniane źródło uważa, że przedstawiciele najwyższych klas rozgrywkowych z obu kraju uważnie przyglądają się koncepcji belgijsko-holenderskiej zakładającej utworzenie BeNe League składającej się z dziesięciu drużyny z Eredivisie oraz ośmiu z Jupiler Pro League.

Tym samym tropem mogą podążyć wkrótce Austriacy i Szwajcarzy, którzy poszukują skutecznego sposobu na zwiększenie atrakcyjności i poziomu krajowych rozgrywek.

Sport.ch przekonuje, że dobrym rozwiązaniem tej kwestii byłoby powołanie do życia AusSuiLiga (lub Alpen-Liga), w której rywalizację toczyłoby 18 zespołów - po dziewięć z obu krajów.

Obecnie byłyby nimi - Szwajcaria: St.Gallen, Young Boys, FC Basel, Servette FC, FC Zürich, FC Luzern, FC Lugano, FC Sion, Neuchâtel Xamax oraz Austria: Red Bull Salzburg, Linzer ASK, Rapid Wiedeń, RZ Pellets WAC, Sturm Graz, TSV Prolactal Hartberg, Austria Wiedeń, SCR Altach, SKN St. Pölten

Po każdym sezonie z tymi rozgrywkami żegnałaby się najsłabsza ekipa z Austrii oraz Szwajcarii, a w jej miejsce wskakiwaliby dwaj zwycięzcy z niższej ligi, gdzie pojedynkowałby się ze sobą wyłącznie zespołu z jednego państwa.

Takie rozwiązanie wydaje się najmniej skomplikowane, ponieważ przyjęcie koncepcji zakładającej spadek dwóch najsłabszych drużyn w tabeli mogłoby spowodować stopniowe zaburzenie liczby uczestników z danego kraju w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Po stronie plusów utworzenia AusSuiLiga poza zwiększeniem atrakcyjności oraz poziomu miałyby iść także większe pieniądze, możliwość zatrzymania utalentowanych graczy i nawiązanie skuteczniejszej walki w europejskich pucharach z ekipami z silniejszych piłkarsko krajów.

Powołanie do życia takiego tworu niesie za sobą także różnego typu zagrożenia. Już teraz jest bardzo łatwo spostrzec, że więcej ludzi z wysokości trybun ogląda rywalizację szwajcarskich niż austriackich drużyn. Do tego dochodzi także kłopot logistyczny. Co prawda oba kraje nie są zbyt duże, ale ukształtowanie ich terenów w znaczącym stopniu może utrudnić przemieszczanie się zespołów oraz ich kibiców na mecze wyjazdowe.

Ponadto połączenie obu lig praktycznie nie zmieniłoby ich statusu w rankingu UEFA, a to oznaczałoby, że w europejskich rozgrywkach moglibyśmy zobaczyć teoretycznie mniej klubów z obu krajów niż obecnie.

I na koniec system spadków również nie musiałby przypaść do gustu zespołom ze Szwajcarii czy Austrii, z których jedna z drużyn byłaby lepsza od kilku ekip z drugiego państwa, ale jednocześnie nie wyprzedziłaby w tabeli żadnego klubu ze swojego kraju i musiałaby pożegnać się z rozgrywkami.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Legia Warszawa: Mateusz Wieteska na radarze Paulo Sousy Legia Warszawa: Mateusz Wieteska na radarze Paulo Sousy Nathan Aké ze specjalną dedykacją. Jego ojciec zmarł kilka minut po strzelonej przez niego bramce Nathan Aké ze specjalną dedykacją. Jego ojciec zmarł kilka minut po strzelonej przez niego bramce OFICJALNIE: Stefan Majewski odszedł z Polskiego Związku Piłki Nożnej OFICJALNIE: Stefan Majewski odszedł z Polskiego Związku Piłki Nożnej POTWIERDZONE: Bartosz Białkowski mógł tego lata wrócić do Polski POTWIERDZONE: Bartosz Białkowski mógł tego lata wrócić do Polski OFICJALNIE: Daniel Chima Chukwu znalazł nowy klub OFICJALNIE: Daniel Chima Chukwu znalazł nowy klub Arsenal i Jack Wilshere otwarci na współpracę. Anglik odratuje karierę? Arsenal i Jack Wilshere otwarci na współpracę. Anglik odratuje karierę? Wielki powrót Achrafa Hakimiego?! Antonio Conte ujawnił cel zawodnika PSG Wielki powrót Achrafa Hakimiego?! Antonio Conte ujawnił cel zawodnika PSG

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy