Austria wygrywa grupę! Sensacja na EURO 2024 [WIDEO]

2024-06-25 20:11:35; Aktualizacja: 3 miesiące temu
Austria wygrywa grupę! Sensacja na EURO 2024 [WIDEO] Fot. Mateusz Porzucek PressFocus
Jan Chromik
Jan Chromik Źródło: Transfery.info

Austriacy pokonali Holandię 3:2 po bardzo emocjonującym meczu, co zapewniło im awans z pierwszego miejsca w grupie.

Wielu obserwatorów widziało w Austrii kandydata do roli czarnego konia tego turnieju, jednak to mimo wszystko Holendrzy przystępowali do wtorkowego meczu w roli faworytów.

Podopieczni Ralfa Ragnicka szybko pokazali, że rzeczywiście są groźni i to właśnie oni dominowali przez początkowe minuty spotkania, co przyniosło im wymierne korzyści w postaci wyjścia na prowadzenie w szóstej minucie, kiedy to Donyell Malen nieszczęśliwie przeciął wślizgiem dośrodkowanie i pokonał zaskoczonego Barta Verbruggena.

Holendrzy próbowali wyrównać, a swoje szanse mieli Tijjani Reijnders czy właśnie Malen, który w 23. minucie był bardzo bliski odkupienia swoich win, ale pierwsza połowa zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem Austriaków.

Ronald Koeman do tego stopnia był niezadowolony z postawy swoich podopiecznych, że już w 35. minucie z boiska zdjął Joeya Veermana, którego zastąpił Xavi Simons - okazało się to bardzo dobrą decyzją, ponieważ młody zawodnik PSG odegrał kluczową rolę przy wyrównującym trafieniu Cody'ego Gakpo z 47 minuty.

Simons przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów i podał na lewo do zawodnika Liverpoolu, który zszedł do środka i strzałem po długim słupku wpisał się na listę strzelców.

Ten gol nie był przypadkiem, bo Holendrzy bardzo dobrze rozpoczęli drugą część spotkania i wydawało się, że ich wyjście na prowadzenie jest jedynie kwestią czasu, jednak w tym trudnym momencie bramkę zdobyli Austriacy.

W 59. minucie Romano Schmid odważnie zaatakował dośrodkowanie Floriana Grillitscha i ładnym strzałem głową ponownie wyprowadził swoją reprezentację na prowadzenie.

Holendrzy ponownie musieli gonić wynik, co udało im się w 75. minucie. Wout Weghort zgrał piłkę głową do Memphisa Depaya, który pokonał Patricka Pentza. Ta sytuacja długo była analizowana przez VAR, ale końcowo bramka ta została uznana.

To trafienie nie podłamało jednak skrzydeł podopiecznym Ragnicka, którzy ponownie wzorowo zareagowali na stratę bramki. Już w 80. minucie Christoph Baumgartner posłał piłkę spod linii końcowej do Marcela Sabitzera, który strzałem pod poprzeczkę ustalił wynik meczu.

Chwilę później to Baumgartner pokonał Verbruggena, jednak to trafienie nie zostało uznane ze względu na spalonego.

Holendrom do końca spotkania nie udało się odmienić losów tego spotkania, co przy remisie Francji w meczu z Polską, sprawiło, że to właśnie Austria wyszła z pierwszego miejsca w tej grupie śmierci.

Oceny za mecz Holandia - Austria (1-10):

Holandia: Verbruggen - 5, Geertruida - 5, de Vrij - 5, van Dijk - 6, Ake - 6, Reijnders - 6, Schouten - 5, Veerman - 5, Malen - 6, Depay - 7, Gakpo - 7

Z ławki: Simons - 7, Wijnaldum - 5, van de Ven - 6, Weghorst - 7

Austria: Pentz - 6, Posch - 7, Lienhart - 7, Wöber - 7, Prass - 8, Seiwald - 7, Grillitsch - 8, Wimmer - 6, Sabitzer - 8, Schmid - 8, Arnautović - 7

Z ławki: Querfeld - 6, Baumgartner - 8, Laimer - 6, Gregoritsch - 6, Weimann - bez oceny