CIES: Kto stawia na młodych? Ranking lig przychylnych młodzieży

CIES: Kto stawia na młodych? Ranking lig przychylnych młodzieży fot. Krzysztof Porebski / PressFocus
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: CIES Football Observatory

CIES opublikowało ranking lig, w których najczęściej i najrzadziej stawia się na młodych piłkarzy.

Stawianie na młodzież jest często dobrą drogą do umacniania bazy piłkarzy pod względem reprezentacji czy ewentualnej sprzedaży ich do silniejszy lig. Nie wszyscy jednak decydują się na taki krok, dostrzegając więcej plusów w wystawianiu do gry bardziej doświadczonych graczy. Kto jakie ma spostrzeżenia postanowili rozstrzygnąć statystycy z CIES Football Observatory.

Pod uwagę wzięto łącznie najwyższe poziomy rozgrywkowe z 60 krajów, a badanie wykonywano od 1 stycznia 2021 do 21 marca 2022. W ten sposób udało się przeanalizować jak często w poszczególnych ligach stawiono na zawodników poniżej 21. roku życia oraz obliczono średnią wieku wystawianych jedenastek.

Jeśli chodzi o udział młodzieży w meczach piłkarskich, prym na świecie wiedzie ekstraklasa Wenezueli, gdzie w tamtejszej Primera División młodzi gracze otrzymali łącznie 18,8 procent dostępnego czasu na boisku. Na tą ligą znalazły się topowe w skali europejskiej duńska Superliga oraz austriacka Bundesliga - odpowiednio 16,5 oraz 13,3 punktu procentowego.

Ekstraklasa znalazła się pod tym względem na 16. miejscu, plasując się między innymi za ligą holenderską oraz belgijską. Polskie kluby dały piłkarzom U-21 łącznie 9,5 procentu czasu gry, nawet pomimo przepisu zakładającego obligatoryjne wystawiania młodzieżowca.

Biorąc pod uwagę topowe ligi europejskie, najlepsza okazała się francuska Ligue 1 z wynikiem 9,1 procent. Dalej mamy niemiecką Bundesligę (7,1 procent), angielską Premier League (4,4 procent), hiszpańską Primera División (4,2 procent) i włoską Serie A (3,9 procent). Od Włochów w Europie gorsi okazali się jedynie trenerzy z Grecji (3,2 procent) i Turcji (2,3 procent). Najgorsze w zestawieniu okazały się Thai League 1 (1,9 procent) oraz saudyjska Pro League (1,6 procent).

A jak przekłada się to na średnią wieku? Najmłodsze składy wystawiane są w lidze chorwackiej, gdzie średnia wieku zespołów w 249 przeanalizowanych meczach wyniosła 25,3 lat. O jedną dziesiątą starsze okazały się jedenastki z lig meksykańskiej oraz duńskiej. Poniżej 26. roku życia udało się zejść również Holendrom, Austriakom i Norwegom.

W Ekstraklasie średnia wieku wyniosła 27,1, co stawia nas na tym samym poziomie co liga algierska, drugie ligi Niemiec oraz Włoch, amerykańsko-kanadyjska Major League Soccer czy też... angielska Premier League. Z topowych lig najlepsza ponownie okazała się Ligue 1 ze średnią 26,4. Co ciekawe, jest to wynik o dwie dziesiąte lepszy od Ligue 2. Wynikiem 26,5 może pochwalić się niemiecka Bundesliga, dalej mamy wspomnianą Premier League, a za nią Serie A (27,4) oraz Primera División (27,9). Najstarsze składy wystawiane są w Tajlandii oraz Paragwaju (średnia 28,9 lat). W Europie na szarym końcu ponownie Grecy i Turcy odpowiednio z wynikami 28,3 i 28,6.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Legia Warszawa zainteresowana liderem klasyfikacji strzelców?! Legia Warszawa zainteresowana liderem klasyfikacji strzelców?! „Olbrzymi postęp”. Marek Papszun zachwala nieoczywistego bohatera Ekstraklasy „Olbrzymi postęp”. Marek Papszun zachwala nieoczywistego bohatera Ekstraklasy Maciej Skorża odpowiedział na zainteresowanie polskich klubów Maciej Skorża odpowiedział na zainteresowanie polskich klubów Liverpool zainteresowany jedną z rewelacji Bundesligi. Trzeba za nią zapłacić blisko 30 milionów euro Liverpool zainteresowany jedną z rewelacji Bundesligi. Trzeba za nią zapłacić blisko 30 milionów euro Real Madryt wznowił aktywność na rynku. Hiszpański gigant może zaskoczyć transferem Real Madryt wznowił aktywność na rynku. Hiszpański gigant może zaskoczyć transferem Josué znów na ustach wszystkich. Wulgarny gest gwiazdy Legii Warszawa [WIDEO] Josué znów na ustach wszystkich. Wulgarny gest gwiazdy Legii Warszawa [WIDEO] Marek Papszun wkrótce wróci do pracy? Tak zareagował na prowokacyjne pytanie Marek Papszun wkrótce wróci do pracy? Tak zareagował na prowokacyjne pytanie

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy