CIES: Ligi z największą płynnością gry. Ekstraklasa przed LaLigą

CIES: Ligi z największą płynnością gry. Ekstraklasa przed LaLigą fot. Shutterstock
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: CIES

CIES Football Observatory wzięło pod lupę mecze w 35 ligach europejskich oraz Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Zbadano zmagania pod kątem płynności gry, a wnioski są niezwykle zaskakujące.

Grupa badawcza przenalizowała Ligę Mistrzów, Ligę Europy oraz 30 najlepszych lig zrzeszonych w UEFA, a także drugi poziom rozgrywek w Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i Francji. Pod uwagę brano mecze rozegrane w dniach 1.07.2019-03.03.2021 roku.

Przez ten czas najwięcej spotkań odbyło się kolejno w angielskiej Championship (954), Lidze Europy (778) i LaLidze123 (764).

Z raportu wynika, że największym procentem czasu, w którym piłka była w grze, mogą pochwalić ekstraklasy: izraelska (66,9 procenta), holenderska (65,6) oraz rosyjska (65,4). Tuż za nimi uplasowały się Liga Mistrzów i szwedzka ekstraklasa, które mogą pochwalić się wartością 64,7 procenta.

Zestawienie zamyka zaplecze hiszpańskiej ekstraklasy (55,9), a LaLiga wcale nie jest pod tym względem lepsza i jak policzono, piłka krąży w niej po boisku przez 59,3 procenta czasu gry. Lepszy wynik odnotowano już w… naszej rodzimej Ekstraklasie (61,1), która wyprzedziła jeszcze turecką Süper Lig, ukraińską Premier-lihę czy portugalską Liga NOS.

Ustalono, że najwięcej minut doliczają sędziowie w Turcji, a w pierwszej dziesiątce są też polscy arbitrzy. Nie ma to jednak nic wspólnego z poziomem płynności zawodów, co może być wykorzystywane przez piłkarzy do przerywania gry bez większych konsekwencji.

Głównym powodem przerwania zmagań jest wybicie piłki poza boisko. W 37 analizowanych ligach stanowi to aż jedną piątą całkowitego czasu meczu. Na drugim miejscu znajdują się faule. Najmniejsze wartości odnotowano w Eredivisie (11,5 procent), a największe w greckiej ekstraklasie (19 procent).

Najwięcej fauli jest popełnianych kolejno w Serbii, Grecji, Bułgarii, Portugalii oraz Czechach. Najmniejszą średnią liczbą na mecz może pochwalić się angielska Premier League.

Gdy już dojdzie do przewinienia, najszybciej grę wznawiają piłkarze w Bułgarii, Serbii i Szwecji, a najdłużej w Turcji oraz Hiszpanii.

Cały raport

***

CIES: Kluby, które w tym sezonie najczęściej wystawiają graczy poniżej 21. roku życia. Dominacja Francuzów

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Nie tylko Legia Warszawa. Już trzy polskie kluby chcą Bogusza Nie tylko Legia Warszawa. Już trzy polskie kluby chcą Bogusza Paulinho bliski powrotu do Europy Paulinho bliski powrotu do Europy Ricardo Sá Pinto znów do wzięcia. Portugalczyk rezygnuje z pracy w Turcji [OFICJALNIE] Ricardo Sá Pinto znów do wzięcia. Portugalczyk rezygnuje z pracy w Turcji [OFICJALNIE] Real Madryt: Florentino Pérez gra w swoją grę w sprawie Mbappé Real Madryt: Florentino Pérez gra w swoją grę w sprawie Mbappé Gianni Infantino proponuje zmiany na rynku transferowym Gianni Infantino proponuje zmiany na rynku transferowym Filip Kostić może odejść z Eintrachtu Frankfurt. Hitowy transfer na widoku Filip Kostić może odejść z Eintrachtu Frankfurt. Hitowy transfer na widoku Zé Roberto o Neymarze: Brakuje mu konsekwencji. Vinícius jest obecnie lepszy Zé Roberto o Neymarze: Brakuje mu konsekwencji. Vinícius jest obecnie lepszy

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy