CIES: Zsumowane wydatki w letnim i zimowym oknie transferowym. Chelsea odjechała konkurencji

CIES: Zsumowane wydatki w letnim i zimowym oknie transferowym. Chelsea odjechała konkurencji fot. Nattanan Kanchanaprat | Pixabay
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CIES

Chelsea znalazła się na czele zestawienia CIES Football Observatory obejmującego klubu z największą sumą pieniędzy wydane na wzmocnienie w trakcie letniego oraz trwającego zimowego okienka transferowego.

Analitycy CIES, w obliczu trwającego zakupowego szaleństwa, postanowili przyjrzeć się dotychczasowym wydatkom poczynionym przez zespoły z czołowych lig europejskich w przeciągu całego obecnego sezonu.

Tym samym wzięli oni na tapet sumy wydane w trakcie minionego letniego i trwającego zimowego okienka transferowego, uwzględniając w zestawieniu bonusy.

Następnie z wykonanych wyliczeń wyszło im, że pierwsze miejsce pod tym względem zajmuje Chelsea, która przeznaczyła łącznie 555 milionów euro na zakontraktowanie aż piętnastu zawodników.

Dwukrotnie mniej na pozyskanie siedmiu piłkarzy wyłożył drugi w rankingu Manchester United - 272 miliony euro.

Podium uzupełnia West Ham United z wydatkiem sięgającym 237 milionów euro na dziesięciu nowych graczy.

W całym zestawieniu prym wiodą ekipy z Premier League. W tym kontekście wystarczy wspomnieć, że w czołowej pięćdziesiątce znalazło się 19 z 20 zespołów z angielskiej elity. Nie załapało się do niej tylko Leicester City.

Spoza drużyn z Wysp Brytyjskich najwyżej w rankingu znalazła się FC Barcelona - 203 miliony euro na zakontraktowanie siedmiu zawodników.

Z kolei z grona zespołów niewystępujących w topowych pięciu ligach numerem jeden okazał się Ajax Amsterdam - wydał 125 milionów euro na dziesięciu nowych graczy.

Pełne zestawienie jest dostępne na stronie CIES.

***

Kwoty wydane na nowych zawodników przez kluby w trakcie ostatniego letniego i trwającego zimowego okna transferowego (dane na dzień 25 stycznia 2023 roku)

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Venezia może ściągnąć Polaka Venezia może ściągnąć Polaka FC Barcelona z niespodziewanym kandydatem na prawego obrońcę? „Był obserwowany w czwartek” FC Barcelona z niespodziewanym kandydatem na prawego obrońcę? „Był obserwowany w czwartek” Matty Cash udawał kontuzję? Ekspert ma swoje wnioski Matty Cash udawał kontuzję? Ekspert ma swoje wnioski Mateusz Borek znowu ostro o reprezentacji Polski: To mnie zażenowało najbardziej Mateusz Borek znowu ostro o reprezentacji Polski: To mnie zażenowało najbardziej Górnik Zabrze: Jan Urban rozpoczyna porządki. Pożegnano pomocnika [OFICJALNIE] Górnik Zabrze: Jan Urban rozpoczyna porządki. Pożegnano pomocnika [OFICJALNIE] Legia Warszawa: Po nich spodziewano się na pewno więcej Legia Warszawa: Po nich spodziewano się na pewno więcej Artur Wichniarek ostro po meczu z Czechami: Ten chłopak nie ma prawa grać w reprezentacji Polski Artur Wichniarek ostro po meczu z Czechami: Ten chłopak nie ma prawa grać w reprezentacji Polski

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy