Crvena zvezda nie została wpuszczona na pucharowy mecz na teren Kosowa [WIDEO]

Crvena zvezda nie została wpuszczona na pucharowy mecz na teren Kosowa [WIDEO]
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Crvena zvezda

Crvena zvezda miała zmierzyć się na wyjeździe z FK Trepča w pierwszej rundzie Pucharu Serbii. Spotkanie nie doszło jednak do skutku, ponieważ aktualny mistrz kraju nie został wpuszczony na teren Kosowa.

Pucharowe starcie czwartoligowego zespołu z aktualnym mistrzem kraju, które miało rozpocząć się 9 października o godzinie 14:00 w Północnej Mitrowicy zostało odwołane, ponieważ autokar z piłkarzami Crvenej zvezdy został zatrzymany na granicy w Jarinje i nie wypuszczony na teren kontrolowany przez Kosowo, które nie jest uznawane za odrębne państwo przez Serbów.

Jak w ogóle mogło dojść to takiej sytuacji? Aby to zrozumieć należy zapoznać się z historią regionu, gdzie funkcjonują dwa kluby piłkarskie - FK Trepča o kosowsko-albańskich i serbskich korzeniach. Pierwszy z zespołów występuje na co dzień w kosowskiej lidze i rozgrywa swoje spotkania w Mitrowicy. Z kolei drugi z powodu politycznych napięć został zmuszony dopuszczenia miasta i gry na mniejszym obiekcie w Žitkovacu, gdzie miał też gościć Crveną zvezdę

Przedstawiciele serbskiego futbolu obawiali się od samego początku, że ten mecz może nie dojść skutku i poinformowali wcześniej o tym fakcie władze UEFA i FIFA. Te jednak nie widziały żadnych przeciwwskazań ku temu, aby to starcie mogło się nie odbyć.

Sytuacja mająca miejsce na granicy w Jarinje pokazała jednak, że rację w tym wszystkim mieli ci pierwsi, ponieważ rząd Kosowa wydał kategoryczny zakaz wstępu piłkarzom ekipy z Belgradu na kontrolowany przez nich teren. Właściciele Crvenej zvezdy nie ukrywali niezadowolenia z tego faktu.

- Przyjechaliśmy tutaj grać w piłkę nożną i tylko to nas interesowało. Nie zajmuje się polityką, ale tylko piłką nożną. Władze Kosowa postanowiły jednak wyjść naprzeciw wcześniejszym ustaleniem z UEFA oraz FIFA i uniemożliwiły nam rozegranie spotkania w kosowskiej Mitrowicy. Przepraszamy swoich kibiców i jesteśmy rozczarowani całą sytuacją - powiedział Zvezdan Terzić, prezes serbskiego klubu.

- Kosowo zapewniało wchodząc do UEFA i FIFA, że oddzieli sprawy polityczne od piłkarskich, ale dzisiaj pokazało, że futbol jest dla nich niczym. FIFA została wcześniej poinformowana o możliwości dojścia do takiej sytuacji, ale nie widziała w tym problemu, ponieważ FK Trepča rozgrywa zazwyczaj spotkania Žitkovacu, dlatego też nie prosiliśmy o żadną specjalną ochronę czy traktowanie. Mimo to proalbańskie media informowały, że my planujemy coś zrobić przeciwko Kosowu, UEFA i FIFA. To wszystko jest kłamstwem i mówiliśmy o tym już od kilku dni - dodał działacz.

W godzinach popołudniowych zapadła decyzja, że mecz odbędzie się w czwartek w serbskiej miejscowości Stara Pazova, gdzie kosowskie władze nie będą miały już wpływu na możliwość odwołania spotkania. 

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Leganés krytykuje przepis umożliwiający transfer Braithwaite'a do Barcelony, ale też chwali postawę piłkarza Leganés krytykuje przepis umożliwiający transfer Braithwaite'a do Barcelony, ale też chwali postawę piłkarza Hit transferowy w Ekstraklasie?! Dimitri Oberlin bliski przenosin do czołowego polskiego klubu! Hit transferowy w Ekstraklasie?! Dimitri Oberlin bliski przenosin do czołowego polskiego klubu! OFICJALNIE: Rafał Pietrzak w Lechii Gdańsk OFICJALNIE: Rafał Pietrzak w Lechii Gdańsk Messi udzielił bardzo ciekawego wywiadu. „Ludzie uważają, że  wybieram selekcjonerów...” Messi udzielił bardzo ciekawego wywiadu. „Ludzie uważają, że wybieram selekcjonerów...” Ajax dopina letni transfer Antony'ego. Skrzydłowy jest już po testach medycznych Ajax dopina letni transfer Antony'ego. Skrzydłowy jest już po testach medycznych Liga Mistrzów: Telewizja Polska wybrała mecze, które pokaże w najbliższych tygodniach Liga Mistrzów: Telewizja Polska wybrała mecze, które pokaże w najbliższych tygodniach Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy