Diogo Costa bohaterem Portugalii! Obronił wszystkie rzuty karne! [WIDEO]

2024-07-01 23:43:44; Aktualizacja: 1 dzień temu
Diogo Costa bohaterem Portugalii! Obronił wszystkie rzuty karne! [WIDEO] Fot. ANP/SIPA USA/PressFocus
Antoni Obrębski
Antoni Obrębski Źródło: Transfery.info

Portugalia pokonała Słowenię po rzutach karnych. Wszystkie trzy jedenastki obronił Diogo Costa.

Do spotkania w roli zdecydowanego faworyta podchodziła reprezentacja Portugalii, która jest naszpikowana gwiazdami. Ponadto podopieczni Roberto Martineza dostali szansę odpoczynku, gdyż udało im się zapewnić pierwsze miejsce w grupie już po dwóch meczach, więc hiszpański trener na trzecie starcie desygnował rezerwowych. Teraz wrócił najmocniejszy skład.

Słoweńcy za to do rywalizacji mogli podchodzić na luzie, bo oni nic nie musieli w tym meczu udowodnić, jedynie mogli sprawić niespodziankę. W fazie grupowej prezentowali się dobrze, jednocześnie nie zachwyciła tak samo, jak choćby Austria czy Rumunia.

Mogłoby się więc wydawać, że czeka nas starcie jednostronne. Oczywiście, Portugalia od początku operowała piłką i atakowała bramkę Jana Oblaka, jednak w pierwszej połowie właściwie ani razu poważnie jej nie zagroziła. Przybysze z Półwyspu Iberyjskiego w pierwszej połowie oddali pięć strzałów, z czego ani jeden nie był celny. Zespół Matjaža Keka takie uderzenie oddał, ale w ogólnym rozrachunku strzelał tylko dwa razy na bramkę Diogo Costy.

Część akcji Portugalczyków kończyła się na przykład niecelnym dośrodkowaniem lub po prostu brakiem uderzenia. Trzeba natomiast pochwalić Słoweńców za postawę w pierwszej połowie, bo nie pozwolili oni rywalom złapać rytmu, byli dobrze zorganizowani w grze defensywnej. Zależało im, aby mecz nie był porywający i udało się im to osiągnąć. Groźnie zrobiło się tylko na chwilę, w czasie doliczonym pierwszej połowy. Wówczas piłka odbiła się od słupka bramki Jana Oblaka.

W drugiej części spotkania Portugalczycy częściej atakowali bramkę Słoweńców, ale ponownie Jan Oblak nie miał wiele do roboty. Większość akcji Portugalczyków kończyła się przed oddaniem strzału. Podopieczni Roberto Martineza atakowali głównie prawym skrzydłem, gdyż po przerwie bardzo dobrze wyglądał João Cancelo.

Słoweńcy wychodzili z pojedynczymi atakami, jednak również nie kończyły się one zagrożeniem pod bramką Diogo Costy. W bardzo dobrej sytuacji po poradzeniu sobie z Pepe znalazł się Benjamin Šeško. Oddał jednak bardzo niecelny strzał.

W 89. minucie w bardzo dobrej sytuacji znalazł się Cristiano Ronaldo. Słoweńscy kibice na stadionie mogli już mieć podwyższony puls, jednak 39-latek uderzył w środek bramki, dobrze spisał się Jan Oblak. Doszło więc do dogrywki.

Tam obie drużyny atakowały naprzemienne, nie było jednak bardzo dogodnych sytuacji. Wtem, w 105. minucie w polu karnym reprezentacji Słowenii upadł faulowany Diogo Jota. Portugalia stanęła przed niebywałą szansą na zdobycie bramki. Cristiano Ronaldo ustawił piłkę na 11. metrze, pocałował piłkę i... nie trafił. Jego intencje wyczuł Jan Oblak, który sparował piłkę na słupek i rzut rożny.

W 115. minucie Pepe popełnił fatalny błąd i przed fenomenalną okazją stanął Benjamin Šeško. Napastnik RB Lipsk mógł umieścić piłkę w każdym miejscu, w które chciałby uderzyć. Diogo Costa nie miał prawa obronić uderzenia napastnika, a jednak to zrobił. Najpierw Słowenię uratował Jan Oblak, później Portugalię Diogo Costa.

Żadna bramka nie padła również w 120 minutach, potrzebne do wyłonienia zwycięzcy okazały się rzuty karne.

Diogo Costa obronił wszystkie rzuty karne w serii jedenastek. Portugalia wygrała 3:0 i zameldowała się w ćwierćfinale, w którym zagra z Francją.