„Ekstremiści są u bram”. Kylian Mbappé z gorącą prośbą do obywateli Francji przed wyborami parlamentarnymi

2024-06-17 07:05:14; Aktualizacja: 3 tygodnie temu
„Ekstremiści są u bram”. Kylian Mbappé z gorącą prośbą do obywateli Francji przed wyborami parlamentarnymi Fot. Spada/LaPresse/SIPA USA/PressFocus
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: La Gazzetta dello Sport

Kylian Mbappé to następny piłkarz reprezentacji Francji, który wyraził zaniepokojenie wynikami po wyborach do Europarlamentu i staje w opozycji do ruchu skrajnej prawicy, która triumfowała w jego kraju.

Drugi weekend czerwca okazał się politycznym trzęsieniem ziemi. Prezydent Francji Emmanuel Macron w reakcji na zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego pod dowództwem Marine Le Pen w wyborach unijnych postanowił rozwiązać parlament i zarządzić dwuturowe przedterminowe wybory w dniach 30 czerwca i 7 lipca.

Tak się składa, że z podstawowego mechanizmu demokracji elektorat skorzysta podczas trwających Mistrzostw Europy, na których „Trójkolorowi” są jednym z głównych faworytów.

Paru podopiecznych zdążyło już wyrazić sprzeciw wobec rosnącego w siłę ruchu ekstremistów. Przykładem w tym aspekcie świecą Marcus Thuram, Ousmane Dembélé, a nawet największy piłkarski autorytet – Kylian Mbappé.

– Ta sytuacja mnie zasmuca. Sytuacja jest bardzo poważna. Po towarzyskim meczu z Kanadą byliśmy zszokowani, gdy dostaliśmy tę wiadomość [o zwycięstwie partii Marine Le Pen w wyborach do Europarlamentu – przyp. red.]. To smutna rzeczywistość naszego społeczeństwa. Musimy walczyć i głosować, aby Zjednoczenie Narodowe nie zwyciężyło – gorąco zaapelował napastnik Interu Mediolan.

– Mam nadzieję, że wszyscy moi koledzy z drużyny podzielają mój pogląd. Rozumiem, jeśli niektórzy powiedzą tylko: „idźcie głosować”. To też może wystarczyć. Może ktoś pomyśleć, że nie szanuję opinii innych, ale nie jestem tutaj od tego, aby zmuszać kogokolwiek do powiedzenia czegoś – nadmienił.

***

Ousmane Dembélé zaapelował do Francuzów o wzięcie udziału w przyśpieszonych wyborach. „Legislator czuwa”

***

– Marcus i ja podzielamy te same wartości. Wyraził swoją opinię, a ja stoję po jego stronie. Znajdujemy się w kluczowym momencie dla naszego kraju. Musimy naprawić pewne rzeczy i mieć odpowiednie wyczucie priorytetów. Przede wszystkim jesteśmy obywatelami tego kraju i nie powinniśmy być od niego odłączani. Chcę powiedzieć wszystkim ludziom, młodszemu pokoleniu, że ekstremiści są bliscy przejęcia władzy, więc i ja zachęcam was do wzięcia udziału w wyborach. To bardzo ważny moment w historii Francji – dodała od siebie gwiazda Realu Madryt, cytowana przez „La Gazzetta dello Sport”.

Przyszli rywale Polski z grupy D przygotowują się do pierwszego pojedynku z Austrią. Ten odbędzie się w poniedziałkowy wieczór o 21:00.