EURO 2020: Grupa F zakończyła pierwszą fazę turnieju. Znamy wszystkie pary 1/8 finału!

Piotr Zelek
Piotr Zelek

Zaplanowane na środę o godzinie 21:00 dwa mecze grupy F zakończył fazę grupową Mistrzostw Europy 2020. Zarówno Francuzi zremisowali z Portugalczykami, jak i Niemcy podzielili się punktami z reprezentacją Węgier.

W pierwszym spotkaniu, w którym doszło do starcia Portugalczyków z Francją, w kontrowersyjnych okolicznościach na prowadzenie wyszli ci pierwsi. W okolicach 30. minuty meczu po nieudanej próbie wypiąstkowania piłki Hugo Lloris znokautował Danilo Pereirę i sędzia podyktował rzut karny, który pewnie na bramkę zamienił Cristiano Ronaldo. Tuż przed przerwą Francuzi również zdobyli bramkę z rzutu karnego po (także wątpliwym) faulu na Mbappe, a strzelcem został Karim Benzema. Po wznowieniu gry napastnik Realu Madryt ponownie wpisał się na listę strzelców, wykorzystując fenomenalne dogrania Paula Pogby i pokonując bramkarza w sytuacji sam-na-sam (początkowo sędzia odgwizdał spalonego, ale VAR zweryfikował tę sytuację na korzyść Francuzów). W 59. minucie gry Jules Koundé zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym i doszło do odgwizdania kolejnej „jedenastki“, którą i tym razem pewnie wykorzystał Ronaldo.

Natomiast w drugim z zaplanowanych na środę meczów grupy F to Węgrzy niespodziewanie zadali pierwszy cios. W 11. minucie meczu po szybkim kontrataku gola głową zdobył doświadczony Ádám Szalai. Niemcy zdołali wyrównać dopiero w 66. minucie za sprawą bramki zdobytej przez Havertza, ale kilka sekund po wznowieniu gry Węgrzy ponownie wyszli na prowadzenie dzięki trafieniu Schäfera w sytuacji sam-na-sam z Manuelem Neuerem. W 84. minucie gry w zamieszaniu w polu karnym Węgrów odnalazł się Leon Goretzka i plasowanym uderzeniem wyrównał stan meczu.

Koniec zmagań w grupie F oznacza również zakończenie fazy grupowej EURO 2020. Poznaliśmy dzięki temu kompletną rozpiskę par zestawionych ze sobą w 1/8 finału. Pierwsze mecze tego etapu turnieju odbędą się w sobotę 26 czerwca. Wtedy o godzinie 18:00 zmierzą się ze sobą Walia oraz Dania, natomiast o 21:00 zabrzmi pierwszy gwizdek w starciu Włochy kontra Austria.

Portugalia - Francja 2:2

30' C. Ronaldo (k)

45' Benzema (k)

48' Benzema

60' C. Ronaldo (k)

Niemcy - Węgry 2:2

11' Ádám Szalai

66' Havertz

68' Schäfer

84' Goretzka

Tabela grupy F EURO 2020:

1. Francja 5 pkt, bramki 4-3

2. Niemcy 4 pkt, bramki 6-5

3. Portugalia 4 pkt, bramki 7-6

4. Węgry 2 pkt, bramki 3-6

***

EURO 2020: Cristiano Ronaldo wyrównuje imponujący rekord Irańczyka. 109. trafień Portugalczyka w narodowych barwach