EURO 2020: Koniec rywalizacji w grupie D. Zadecydował bilans bramkowy!

Piotr Zelek
Piotr Zelek

Anglia wygrała z Czechami 1:0 i z siedmioma punktami na koncie przewodzi grupie D na koniec zmagań tej fazy turnieju. Drugie miejsce przypadło dobrze dysponowanym dzisiaj Chorwatom.

„Synowie Albionu“ wyszli na prowadzenie w 12. minucie meczu, kiedy to piłkę głową do siatki skierował Raheem Sterling. Wykorzystując dobre dośrodkowanie Jacka Grealisha, atakujący Manchesteru City zanotował swoje drugie trafienie na turnieju. W 87. minucie piłka wylądowała ponownie w bramce strzeżonej przez Czechów, ale jej zdobywca Jordan Henderson był na pozycji spalonej i gol nie został uznany.

Z kolei w starciu Chorwacja-Szkocja na prowadzenie wyszli ci pierwsi, dzięki bramce z 17. minuty spotkania zdobytej przez Nikolę Vlašicia, który wykorzystał zamieszanie w polu karnym i oddał zaskakujący strzał obok zaskoczonego bramkarza rywali. Stan rywalizacji wyrównał w 42. minucie Callum McGregor, a dokonał tego ładnym strzałem po ziemi tuż sprzed linii pola karnego. Co ciekawe - Szkot podtrzymał tym samym tradycję swojego kraju, że na Mistrzostwach Europy gole dla tego kraju zdobywają tylko i wyłącznie zawodnicy z nazwiskiem zaczynającym się od „Mc“ (przed nim sztuki tej dokonywali McStay, McClair, McAllister i McCoist). W 62. minucie cudownym uderzeniem zewnętrzną częścią stopy sprzed pola karnego popisał się Luka Modrić, co zmieniło rezultat spotkania na 2:1 dla Chorwacji. Zawodnik Realu Madryt stał się tym samym zarówno najmłodszym (22 lata w 2008 roku) oraz najstarszym (35 l. w 2021) zdobywcą gola dla Chorawcji na Mistrzostwach Europy. W 78. minucie na 3:1 podwyższył Ivan Perišić, uderzając piłkę głową po dośrodkowaniu Modricia z rzutu rożnego.

Taki obrót spraw oznacza, że w 1/8 finału EURO 2020 z pewnością zagrają Anglicy i Chorwaci. Trzecie miejsce w grupie przypadło Czechom (którzy również mogą celebrować awans do kolejnej rundy dzięki wysokiej pozycji w tabeli 3. miejsc).

Czechy - Anglia 0:1