EURO 2020: Rywalizacja w grupie B zakończona. Niespodziewany układ tabeli!

EURO 2020: Rywalizacja w grupie B zakończona. Niespodziewany układ tabeli! fot. M.Moira / Shutterstock.com
Piotr Zelek
Piotr Zelek

Belgia wygrała z Finlandią 2:0 i z kompletem dziewięciu punktów przewodzi grupie B na koniec zmagań tej fazy turnieju. Drugie miejsce przypadło świetnie dysponowanej dzisiaj Danii.

W starciu Belgów z Finami ci pierwsi dominowali, ale na konkrety poczekaliśmy do drugiej części gry. W 65. minucie gry anulowano bramkę zdobytą przez Romelu Lukaku. Dziesięć minut później Belgia wyszła w końcu na prowadzenie po samobójczym trafieniu Hrádecky'ego. Na 2:0 ładnym uderzeniem z obrotu podwyższył Lukaku, czym zapisał się ostatecznie na liście strzelców w tym spotkaniu.

W drugim meczu grupy B Duńczycy wyszli na prowadzenie w 38. minucie gry, kiedy to spektakularnym uderzeniem tuż sprzed pola karnego popisał się Mikkel Damsgaard. W 59 minucie Rosjanie popełnili katastrofalny w skutkach błąd, który w sytuacji sam-na-sam z bramkarzem pewnie wykorzystał Yussuf Poulsen, podwyższając na 2:0. Jedenaście minut później pewnie egzekwowany rzut karny przez Dziubę przyniósł bramkę podopiecznym trenera Czerczesowa. Później jednak trwał koncert Duńczyków: W 80. minucie po szalonej akcji i trzech strzałach oddanych przez Danię bramkę zdobył ostatecznie Christensen, a dwie minuty później na 4:1 podwyższył Joakim Maehle po świetnej kontrze swojego zespołu. Odnotujmy, że Dania zdobyła cztery bramki w meczu na dużym turnieju po raz pierwszy od Mistrzostw Świata w 1998 roku, w wygranym również 4:1 meczu z Nigerią.

Taki obrót spraw oznacza, że w 1/8 finału EURO 2020 z pewnością zagrają Belgowie i Duńczycy. Finowie muszą natomiast czekać na rozstrzygnięcia w innych grupach. Co ciekawe - dzisiejsze rezultaty w grupie B oznaczają, że z awansu do kolejnej fazy turnieju mogą się już cieszyć reprezentacje Szwecji, Szwajcarii, Czech, Anglii i Francji.

Finlandia - Belgia 0:2