FC Barcelona: Miał być skromny zysk, jest potężna dziura. Klub stracił… 481 milionów euro w sezonie 2020/2021 [OFICJALNIE]

FC Barcelona: Miał być skromny zysk, jest potężna dziura. Klub stracił… 481 milionów euro w sezonie 2020/2021 [OFICJALNIE] fot. Yuri Turkov / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FC Barcelona

FC Barcelona opublikowała swój raport finansowy za sezon 2020/2021. Prognozowano w nim zanotowanie zysku na poziomie… miliona euro. Tymczasem utytułowany zespół zanotował kolosalne straty sięgające aż 481 milionów euro.

Poprzedni zarząd klubu na czele z Josepem Marią Bartomeu podchodził bardzo optymistycznie do pierwszego sezonu po całym zamieszaniu związanych z wybuchem pandemii koronawirusa i oszacował, że zakończy bieżący okres rozliczeniowy z przychodami sięgającymi 828 milionów euro oraz stratami wynoszącymi… 827 milionów euro.

Tym samym „Duma Katalonii” miała zanotować zysk opiewający na milion euro. Ten bardzo optymistyczny scenariusz założony przez poprzednie władze nie znalazł żadnego potwierdzenia po przeprowadzonym audycie przez firmę Deloitte. A ten wykazał, że ekipa z Camp Nou zanotowała rekordową stratę – 481 milionów euro.

Dyrektor generalny Ferran Reverter stwierdził w publicznym wystąpieniu przedstawiającym te liczby, że wszystko to zostało spowodowane rażącymi uchybieniami odnoszącymi się do zarządzania klubem przez Josepa Marię Bartomeu oraz jego współpracowników, którzy nie brali pod uwagę dalszych skutków wywołanych przez trwająca wciąż pandemię.

Z tego też powodu łączne zobowiązania Barcelony przekroczyły magiczną barierę i wynoszą obecnie 1,136 miliarda euro. W skład tej sumy wchodzą wynagrodzenia dla piłkarzy, koszty zarządzania oraz wszelkie pozostałe związane z finansami, które w przeciągu trzech ostatnich lat wzrosły o… 600 procent.

Tak kwota byłaby znacznie wyższa, gdyby nie udało się porozumieć z zawodnikami w kwestii obniżenia ich wynagrodzenia (zaoszczędzono około 125 milionów euro) czy otworzono stadion oraz mieszczące się w nim sklepy (zaoszczędzono około 64 milionów euro).

Duży wpływ na poniesioną stratę przez „Dumę Katalonii” miał też zdecydowanie mniejszy odnotowany przychód wynoszący 631 milionów euro, w którego skład weszły – 282 miliony euro z praw telewizyjnych, 268 milionów euro z praw komercyjnych, 56 milionów euro z innych przychodów oraz transferów i 25 milionów euro z tytułu użytkowania stadionu.

Więcej na temat: Oficjalnie FC Barcelona Hiszpania

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] UEFA Youth League: Remontada Deportivo La Coruña. Pogoń Szczecin odpada z rozgrywek UEFA Youth League: Remontada Deportivo La Coruña. Pogoń Szczecin odpada z rozgrywek OFICJALNIE: Ansu Fati dołącza do Pedriego. Druga młoda gwiazda Barcelony z ogromną klauzulą OFICJALNIE: Ansu Fati dołącza do Pedriego. Druga młoda gwiazda Barcelony z ogromną klauzulą Newcastle United: Trzech nowych piłkarzy łączonych ze „Srokami” Newcastle United: Trzech nowych piłkarzy łączonych ze „Srokami” Diabeł tkwi w szczegółach, czyli moc transferowych bonusów Diabeł tkwi w szczegółach, czyli moc transferowych bonusów Warta Poznań pozyskała obrońcę poza oknem [OFICJALNIE] Warta Poznań pozyskała obrońcę poza oknem [OFICJALNIE] Newcastle United prosi kibiców o niezakładanie arabskich strojów [OFICJALNIE] Newcastle United prosi kibiców o niezakładanie arabskich strojów [OFICJALNIE] Mundial 2030: Wielka Brytania i Irlandia nie zorganizują turnieju przez... kibiców?! Mundial 2030: Wielka Brytania i Irlandia nie zorganizują turnieju przez... kibiców?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy