FC Barcelona walczy z kryzysem. OFICJALNIE: Komunikat klubu w sprawie wyników audytu

FC Barcelona walczy z kryzysem. OFICJALNIE: Komunikat klubu w sprawie wyników audytu
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FC Barcelona

Przedstawiciele „Dumy Katalonii” opublikowali stosowny komunikat na temat wyników audytu przeprowadzonego przez firmę PriceWaterhouseCoopers w związku z aferą „Barça Gate”.

Aktualny mistrz Hiszpanii jest pogrążony w głębokim kryzysie od momentu ujawnienia informacji na temat rzekomego użycia mediów społecznościowych przez jedną z zatrudnionych firm (I3 Ventures) do dyskredytowania piłkarzy oraz przeciwników prezydenta Josepa Marii Bartomeu.

Te zdarzenie oraz późniejsze decyzje podejmowane po wybuchu pandemii koronawirusa sprawiły, że zarząd klubu opuściło aż sześciu członków, którzy domagali się zorganizowania przyśpieszonych wyborów oraz wyjaśnienia całej sprawy.

Ta druga kwestia była wnikliwe badana od 19 lutego 2020 roku, kiedy to zlecono firmie PriceWaterhouseCoopers przeprowadzenie audytu w związku z aferą „Barça Gate”.

Klub informował już wielokrotnie zbuntowanych dyrektorów, że pracę nad nim wciąż trwają i zalecał im wstrzymanie się od udzielenia jakichkolwiek komentarzy na temat rzekomych wniosków, które miały się w nim pojawić w postaci ujawnienia wszelakiego rodzaju matactw dokonanych przez Bartomeu i przychylne mu osoby.

FC Barcelona otrzymała końcowe wyniki audytu i po jego przeanalizowaniu opublikowała stosowny komunikat wyjaśniający wszystkie sporne kwestie.

„Dyrekcja spotkała się w poniedziałek na zgromadzeniu zwyczajnym i dokonała analizy audytu na temat usług monitorowania mediów społecznościowych zleconego 19 lutego 2020 roku firmie PriceWaterhouseCoopers (PWC), który został przedstawiony rano.

Wnioski dyrekcji w skrócie:

1. Przy zawarciu przez Barcelonę usług związanych z monitorowaniem i analizą sieci, nikomu nie została zlecona kampania oczerniająca osoby trzecie. 

(...) Nie znaleźliśmy żadnych przesłanek świadczących o tym, że członkowie dyrekcji klubu dawali wytyczne dotyczące tworzenia treści za pośrednictwem pewnych profili w mediach społecznościowych na temat piłkarzy lub osób związanych z Barceloną obecnie lub w przeszłości.

2. Brak zachowań korupcyjnych.

(...) Nie znaleźliśmy dowodów na to, że członkowie dyrekcji Barcelony uzyskali bezpośrednią korzyść majątkową pochodzącą z zawarcia umów z analizowanymi podmiotami.

3. Wartość usług świadczonych przez analizowane podmioty nie przekraczała cen rynkowych.

(...) Zgodnie z danymi na temat zakontraktowanych usług, mieściły się one w normie rynkowej tj. w przedziale od 850 000 do 1 300 000 miliona euro. (...) W sezonie 2017/2018 podpisano sześć umów na łączną kwotę 1 170 500 euro, a w kolejnych dwóch sezonach kolejne pięć na rok za łączną kwotę 947 700 euro.

4. Mimo że w kontekście fakturowania i przedłużenia umów wewnętrzne protokoły zatwierdzające klubu nie były przestrzegane, zarząd był kilkukrotnie formalnie informowany o istnieniu projektu.

(...) Podzielenie pierwotnej umowy na kilka mniejszych z różnymi podmiotami mogło spowodować, że projektu nie trzeba było zgłaszać na wyższych szczeblach. Niektóre wewnętrzne zasady zatwierdzania ich nie były przestrzegane. (...) Byliśmy w stanie zweryfikować, że dyrekcja została poinformowana jednak o ich zawarciu w dniach 5-6 października 2018 roku przy okazji spotkania członków zarządu, które odbyło się w hotelu Salagrós Ecoresort de Vallromanes, a także 17 czerwca 2019 roku podczas posiedzenia zarządu.

5. Usługi prowadzone przez podmioty były niekompletne względem umowy.

(...) Byliśmy w stanie zweryfikować, że niektóre usługi nie były świadczone lub nie zostały wykorzystane przez klub. (...) Zgodnie z uzyskanymi dowodami, roczna wartość usług wynosiła maksymalnie 620 000 euro” - czytamy na stronie „Dumy Katalonii”.

Ekipa z Camp Nou zapowiedziała także wyciąganie konsekwencji wobec osób, które w negatywny sposób wpływały w ostatnich miesiącach na wizerunek klubu.

„1. Biorąc pod uwagę wnioski zawarte w audycie przeprowadzonym przez firmę PWC, FC Barcelona zwraca się do organów prawnych klubu o kontynuowanie postępowania i wszczęcie procedur prawnych przeciwko osobom, które złożyły fałszywe i nieuzasadnione oskarżenia oraz poważnie zaszkodziły wizerunkowi instytucji klubu i wszystkim jej członkom. Treść tego raportu wraz z wnioskami zostanie również dostarczona jako dowód w postępowaniach wszczętych przeciwko zespołowi na podstawie domniemanych i nieprawidłowych działań, którym ten dokument zaprzecza.

2. Po miesiącach oskarżeń i zniesławień, których adresatem był klub, FC  Barcelona oczekuje sprostowania ze strony mediów, które podawały fałszywe informacje, ponieważ były one nieprawdziwe i nieuzasadnione oraz zostały zweryfikowane przez audyt. 

3. Klub występuje także do podmiotów świadczących usługi monitorowania portali społecznościowych o dokończenie umów z wyraźnym ostrzeżeniem, że jeśli tego nie zrobią, dyrekcja podejmie odpowiednie kroki prawne w obronie swoich interesów. Zarząd uważa, że gospodarowanie tymi kontraktami nie było wystarczająco ostrożne i dlatego rozpocznie odpowiednie działania naprawcze. 

4. Zarząd, zgodnie z zaleceniami wyrażonymi w raporcie z audytu oraz w celu skorygowania nieprawidłowości, które wystąpiły podczas realizacji tych umów, zlecił dyrektorowi wykonawczemu stworzenie nowej procedury dla projektów, które dyrekcja uważa za strategiczne i poufne.

5. Zarząd polecił odpowiednim organom klubowym przekazanie prokuraturze dowodów na zniesławienie klubu w sieci, które zostały zweryfikowane w raportach przygotowanych przez Nicestream w czerwcu 2019 roku i Delloite od lipca 2019 roku do lutego 2020 roku, w celu podjęcia odpowiednich środków” - czytamy dalej na stronie zespołu.

Więcej na temat: Oficjalnie FC Barcelona Hiszpania

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Van Persie rozpoczyna karierę trenerską [OFICJALNIE] Van Persie rozpoczyna karierę trenerską [OFICJALNIE] Premier League: Sezon 2020/2021 zostanie uznany za ważny po rozegraniu połowy spotkań Premier League: Sezon 2020/2021 zostanie uznany za ważny po rozegraniu połowy spotkań Liga Mistrzów: Real Madryt przygotowuje się do starcia z Manchesterem City, a Bale... gra w golfa [WIDEO] Liga Mistrzów: Real Madryt przygotowuje się do starcia z Manchesterem City, a Bale... gra w golfa [WIDEO] Legia Warszawa blisko transferów Kapustki i Richarda Legia Warszawa blisko transferów Kapustki i Richarda Ryan Sessegnon opuści Tottenham?! Możliwa hitowa przeprowadzka Ryan Sessegnon opuści Tottenham?! Możliwa hitowa przeprowadzka OFICJALNIE: Juventus zaprezentował wyjazdowe stroje na nowy sezon [FOTO] OFICJALNIE: Juventus zaprezentował wyjazdowe stroje na nowy sezon [FOTO] Wisła Kraków: Rosną szanse na definitywny transfer Turgemana Wisła Kraków: Rosną szanse na definitywny transfer Turgemana

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy