FIFA 22 i rewolucyjna technologia HyperMotion

FIFA 22 i rewolucyjna technologia HyperMotion fot. EA Sports
Piotr Zelek
Piotr Zelek
Źródło: EA Sports

Istotną nowością w grze FIFA 22 jest technologia HyperMotion. Ma to pozwolić na bardziej realistyczną, responsywną i płynną rozgrywkę.

Z każdą nową generacją konsol, gry takie jak FIFA wykonują skok do przodu. Dodatkowa moc obliczeniowa otwiera przed deweloperami możliwości drastycznego poprawienia wrażeń w grze. Obiecał to również producent wykonawczy Sam Rivera przed premierą FIFA 22.

Na zeszłotygodniowej imprezie przedpremierowej podzielił się on wieloma szczegółami: - W przypadku ostatniej generacji konsol osiągnęliśmy nasze granice. Dodawanie nowych, dużych funkcji stało się bardzo trudne - oznajmił Rivera.

Taka ma się pojawić w FIFA 22 wraz z technologią HyperMotion, co może zwiastować zmiany w serii, przynajmniej na papierze.

- Chcemy, aby wszystko wyglądało bardziej jak piłka nożna, bardziej ludzko - dodał producent.

Technologia ta opiera się na dwóch filarach: uczeniu maszynowym i przechwytywaniu ruchów 22 zawodników w jednym momencie. W tym celu firma EA SPORTS nagrała kompletne spotkania z 22 najlepszymi piłkarzami świata, takimi jak Kylian Mbappé, Trent Alexander-Arnold czy Eden Hazard, aby na podstawie tych danych zakodować animacje i ruchy wirtualnych obrazów w grze FIFA 22.

W poprzednich latach „motion capture“ było ograniczane do pojedynczych graczy i ich poczynań. Ponadto ruchy były wykonywane w pracowni i na instruktażu. Obniżyło to poziom realizmu, bo podczas prawdziwego meczu piłkarskiego w warunkach rywalizacji zawodnicy zachowują się inaczej - po prostu bardziej naturalnie.

Ponieważ sesje przechwytujące 11-na-11 generują ogromne ilości danych, pomocne jest uczenie maszynowe: algorytm analizuje akcje na boisku, wyciąga z nich wnioski i tworzy nowe animacje. W ten sposób nawet drobne, wcześniej niezauważalne ruchy ciała mogły zostać przechwycone na potrzeby FIFA 22 i przeniesione do gry bez angażowania całej siły roboczej deweloperów.

Rezultat zastosowania technologii HyperMotion można wyrazić w liczbach: - To największa aktualizacja animacji, jaką kiedykolwiek przeprowadziliśmy w grze FIFA. Dodano ponad 4000 nowych animacji - mówi Rivera. Aby przedstawić to w odpowiedniej perspektywie, według głównego producenta gry, to trzy razy więcej niż w jakimkolwiek innym roku. W związku z tym ruchy na boisku powinny być jeszcze bardziej płynne i lepiej dopasowane do sytuacji w grze.

Widać to między innymi w rozkrokach i biegu: zawodnicy w grze FIFA 22 dostosowują swoją technikę i ułożenie ciała do prędkości i pozycji piłki oraz przeciwników. EA SPORTS nazywa ten aspekt nowej technologii mianem „ML Flow“.

Technologia HyperMotion ma jednak jeszcze bardziej wpłynąć na rozgrywkę: na podstawie zebranych danych, deweloperzy odnowili sztuczną inteligencję piłkarzy sterowanych przez komputer, co skutkuje bardziej inteligentnymi ścieżkami biegowymi i zmianami, przynajmniej taka jest obietnica EA SPORTS.

Szczególnie w obronie - linie defensywne mają działać jak jednolita jednostka i szybciej zamykać luki. Zmieniono również sposób walki i przyjmowania piłki w powietrzu.

Premiera FIFA 22 jest przewidziana na 1 października 2021 roku.

Więcej na temat: FIFA 22 Gry FIFA EA Sports HyperMotion

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Lech Poznań zatrzyma czołowego defensora? „Od tego zależy moja przyszłość” Lech Poznań zatrzyma czołowego defensora? „Od tego zależy moja przyszłość” Wisła Płock testuje byłego juniora Manchesteru United Wisła Płock testuje byłego juniora Manchesteru United Marko Dmitrović zrezygnował z gry w kadrze Serbii. Powodem... bramkarz Rakowa Częstochowa Marko Dmitrović zrezygnował z gry w kadrze Serbii. Powodem... bramkarz Rakowa Częstochowa FC Barcelona osiągnęła „pełne porozumienie” z nowym zawodnikiem. Żona piłkarza szuka mieszkania FC Barcelona osiągnęła „pełne porozumienie” z nowym zawodnikiem. Żona piłkarza szuka mieszkania Reprezentant Polski powinien trafić do Realu Sociedad? „Widziałbym go na tej pozycji” Reprezentant Polski powinien trafić do Realu Sociedad? „Widziałbym go na tej pozycji” OFICJALNIE: Marcin Kaczmarek zwolniony z Lechii Gdańsk OFICJALNIE: Marcin Kaczmarek zwolniony z Lechii Gdańsk OFICJALNIE: Wieczysta Kraków ma nowego trenera. Już dziś poprowadzi pierwszy trening OFICJALNIE: Wieczysta Kraków ma nowego trenera. Już dziś poprowadzi pierwszy trening

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy