FIFA: Agenci zarobili 591 milionów euro na prowizjach transferowych. Wkrótce ich wpływy zostaną ograniczone!

FIFA: Agenci zarobili 591 milionów euro na prowizjach transferowych. Wkrótce ich wpływy zostaną ograniczone! fot. Paul Pogba [Instagram]
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FIFA

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej opublikowała raport odnoszący się do sum zarobionych przez agentów przy pośredniczeniu w transferach w 2019 roku.

Z przedstawionych danych wynika, że w mijającym roku zostało zrealizowanych 17896 transakcji międzynarodowych z udziałem piłkarzy. W zaledwie 19,9% (3558) z nich czynny udział brał przynajmniej jeden pośrednik, który reprezentował klub sprzedający lub nabywający oraz zawodnika.

Ta stosunkowo nieduża liczba i tak pozwoliła agentom zarobić łącznie z tytułu pobieranych prowizji transferowych aż 653,9 miliona dolarów (591 milionów euro). Największa część tej sumy powędrowała na konta osób reprezentujących piłkarzy, którzy pośredniczyli w realizacji aż 2657 transakcji - 14,8% wszystkich transferów. Pozostali byli zaangażowanie w zakup graczy (1307 - 7,3% wszystkich transferów) lub ich sprzedaż (395 - 6,2% wszystkich transferów).

W tym aspekcie warto nadmienić, że przy zaledwie 74 transferach swojego przedstawiciela w negocjacjach miały wszystkie trzy wymienione wyżej strony.

Spośród pierwszej najliczniej reprezentowanej grupy największy odsetek zrealizowanych transakcji dotyczył zawodników z takich krajów jak Australia, Norwegia oraz Kanada. W tej klasyfikacji wysokie ósme miejsce zajęli Polacy, gdzie 43 transfery (34,7% wszystkich transakcji z udziałem naszych piłkarzy) odbywały się poprzez agenta.

W przypadku klubów nabywających graczy największy udział w zrealizowanych transakcjach mieli pośrednicy reprezentujący zespoły występujące we Włoszech, Anglii oraz Walii. Tutaj warto także zwrócić uwagę na dziesiątą pozycję polskich drużyn, które zdecydowały się na zaangażowanie agenta przy 39 realizowanych transakcjach (15,6% - wszystkich transferów). A jeżeli chodzi o drużyny sprzedające zawodników, to w tym przypadku prym wiodą ekipy z Serbii, Włoch oraz Francji.

Po zsumowaniu kwot pobieranych przez pośredników biorących udział przy zakupie lub sprzedaży poszczególnych piłkarzy przez poszczególne kluby wynika, że zespoły z Włoch, Anglii, Hiszpanii, Niemiec i Portugalii zapłaciły agentom blisko 472 milionów euro (80% podanej wyżej sumy). W przypadku ostatniego z wymienionych krajów mamy do czynienia z dość ciekawą sytuacją polegającym na tym, że właściciele tamtejszych drużyn więcej pieniędzy wydali na prowizję dla pośredników przy sprzedaży niż zakupie piłkarzy (32,1 mln euro -> 46,1 mln euro). Z identycznym wydarzeniem spotykamy się we Francji (20,5 mln euro -> 31,3 mln euro), Holandii (0,1 mln euro -> 25,5 mln euro) czy Belgii (4,2 mln euro -> 5 mln euro).

Na stronie FIFA można przeczytać pełną treść raportu, w którym nie zostały jednak uwzględnione transfery w ramach jednej ligi. Pragniemy również dodać, że Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej uchwaliła nie tak dawno przepisy ograniczające wpływ dla agentów z tytułu pobieranych prowizji za pośredniczenie w transakcjach transferowych. Wejdą one w życie wraz z początkiem 2021 roku.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych OFICJALNIE: Coquelin w Villarrealu. „Żółta łodź podwodna” finalizuje też trzeci transfer OFICJALNIE: Coquelin w Villarrealu. „Żółta łodź podwodna” finalizuje też trzeci transfer Bereszyński też zmieni klub?! Bereszyński też zmieni klub?! Thiago zdeterminowany do przeprowadzki. Hiszpan naciska na Bayern Monachium Thiago zdeterminowany do przeprowadzki. Hiszpan naciska na Bayern Monachium Pestka trafi do beniaminka Serie A?! Pestka trafi do beniaminka Serie A?! Lille zaszalało, ale i zrobiło potencjalnie świetny biznes. OFICJALNIE: Jonathan David najdroższym transferem w historii klubu Lille zaszalało, ale i zrobiło potencjalnie świetny biznes. OFICJALNIE: Jonathan David najdroższym transferem w historii klubu OFICJALNIE: Höjbjerg w Tottenhamie OFICJALNIE: Höjbjerg w Tottenhamie Raków Częstochowa stawia na Greka. OFICJALNIE: Papanikoláou szóstym transferem okna Raków Częstochowa stawia na Greka. OFICJALNIE: Papanikoláou szóstym transferem okna

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy