FIFA odświeża przepisy. Znaczące konsekwencje za rasizm

FIFA odświeża przepisy. Znaczące konsekwencje za rasizm
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: FIFA | Marca

Rasistowskie zachowania będą od teraz spotykały się ze znacznie większymi konsekwencjami.

Przepisy dyscyplinarne pozostawały niezmienione od 15 lat, lecz FIFA postanowiła nieco je odświeżyć i uzupełnić o dodatkowe zapisy dotyczące poszczególnych sytuacji. Szczególną uwagę zwrócono na problem rasizmu, który wielokrotnie przejawiał się w świecie piłki. Federacje z poszczególnych kontynentów uzgodniły nawet zasady, które będą oznaczały poważniejsze kroki wobec dyskryminujących zachowań.

Według nowych przepisów jeśli członek drużyny dopuści się choćby rasistowskiego zachowania wobec rywala, może zostać zawieszony na minimum 10 spotkań. Dotyczy to takich przewinień jak: „zagrożenie godności i integralności państwa, osoby lub grup osób poprzez zastosowanie uwłaczających, dyskryminujących i poniżających słów lub czynów ze względu na rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną, język, wyznanie, poglądy polityczne, posiadaną władzę czy miejsce urodzenia”.

Nowe zasady dotyczą także kibiców. Jeśli na trybunach pojawią się dyskryminujące transparenty lub okrzyki, klub czy też federacja (w przypadku meczów reprezentacji) mogą zostać ukarani karą grzywny (18 tysięcy euro) oraz ograniczeniem liczby kibiców w następnych meczach - to w przypadku pierwszego naruszenia przepisów.

Jeśli pojawi się recydywa, kary będą bardziej dotkliwe. Wtedy wdrożony zostanie plan prewencyjny, a do tego mogą dojść kary finansowe, odejmowanie punktów, mecze rozgrywane bez obecności kibiców, a w skrajnych przypadkach walkowery, zakazanie gry drużyny na danym stadionie czy też zupełne wykluczenie z rozgrywek.

Osoby, które stały się ofiarami dyskryminacji będą miały teraz większe prawa i z większą swobodą będą mogły zgłaszać problem ustnie lub na piśmie. Co istotne, w przypadku rasistowskich zachowań na trybunach sędzia będzie mógł przerwać lub zakończyć mecz, co będzie skutkowało walkowerem dla drużyny, której kibice lub zawodnicy stwarzali problemy.

Nowe przepisy mają też zwiększyć jawność w walce z dopingiem oraz korupcją. FIFA zaznacza, że wszystkie zmiany mają pomóc w zwalczaniu naruszania podstawowych praw człowieka.

Więcej na temat: FIFA Rasizm

Zobacz również

Lukaku i Smalling reagują na okładkę „Corriere dello Sport”. Redaktor naczelny gazety brnie dalej Lukaku i Smalling reagują na okładkę „Corriere dello Sport”. Redaktor naczelny gazety brnie dalej Grosicki zaoferowany Trabzonsporowi Grosicki zaoferowany Trabzonsporowi Niezgoda za ponad cztery miliony euro. Zimowy transfer?! Niezgoda za ponad cztery miliony euro. Zimowy transfer?! Legia Warszawa: Wielkie czystki na Łazienkowskiej. Pięciu zawodników ma odejść już zimą Legia Warszawa: Wielkie czystki na Łazienkowskiej. Pięciu zawodników ma odejść już zimą Mistrzostwa Świata: Nowy format kwalifikacji do turnieju w 2022 roku Mistrzostwa Świata: Nowy format kwalifikacji do turnieju w 2022 roku Cavani gotowy na wielki transfer do Atlético Madryt. Negocjacje rozpoczęte! Cavani gotowy na wielki transfer do Atlético Madryt. Negocjacje rozpoczęte!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy