FIFA zwiększa limit na turnieju olimpijskim

FIFA zwiększa limit na turnieju olimpijskim
Piotr Przyborowski
Piotr Przyborowski
Źródło: FIFA

FIFA zmienia limity dotyczące wieku piłkarzy mogących zagrać na przyszłorocznym turnieju olimpijskim.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu oficjalnie ogłoszono, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które miały odbyć się w tym roku, rozpoczną się ostatecznie 23 lipca 2021 roku. Przełożenie tej najważniejszej dla wielu sportów imprezy czterolecia ma oczywiście związek z panującą pandemią koronawirusa.

Choć w futbolu turniej olimpijski nie jest najbardziej prestiżowym z turniejów, wciąż stanowi on ważny element na reprezentacyjnym poziomie. W kadrach poszczególnych zespołów tradycyjnie mogą występować zawodnicy poniżej 23. roku życia oraz trzech zawodników przekraczających ten limit.

W przypadku przyszłorocznego turnieju FIFA zdecydowała się jednak na odstępstwo od tej reguły. Aby zapewnić możliwość występu zawodnikom, którzy zagraliby w Japonii w tym roku, piłkarskie władze zadecydowały, że podczas turnieju w Japonii limit wieku będzie wynosił 24 lata. Oznacza to, że na Igrzyskach będzie mógł wystąpić każdy piłkarz urodzony 1 stycznia 1997 roku lub później. Reprezentacje wciąż będą mogły zabrać również po trzech starszych graczy. W przypadku turnieju kobiecego takie rozwiązanie nie było potrzebne, ponieważ nie obowiązuje w nim żaden limit wiekowy.

Oprócz gospodarzy i broniących trofeum Brazylijczyków w turnieju męskim o mistrzostwo olimpijskie w Tokio zagrają reprezentacje Argentyny, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Rumunii, Nowej Zelandii, Egiptu, Wybrzeża Kości Słoniowej, RPA, Australii, Arabii Saudyjskiej oraz Korei Południowej. Turniej tradycyjnie rozpocznie się jeszcze przed oficjalnym otwarciem Igrzysk.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Lewandowski wyróżniony w dwóch kategoriach w plebiscycie Globe Soccer Awards Lewandowski wyróżniony w dwóch kategoriach w plebiscycie Globe Soccer Awards Liga Mistrzów: Kadra Realu Madryt na mecz z Interem. Sześciu nieobecnych Liga Mistrzów: Kadra Realu Madryt na mecz z Interem. Sześciu nieobecnych Griezmann przerywa milczenie: Chcę tylko zostać sam i zaznać spokoju Griezmann przerywa milczenie: Chcę tylko zostać sam i zaznać spokoju Maicon planuje powrót do Europy. Szykuje się do gry we Włoszech Maicon planuje powrót do Europy. Szykuje się do gry we Włoszech Wdowiak walczy o odejście z Cracovii Wdowiak walczy o odejście z Cracovii Brighton podjęło decyzję również w sprawie Karbownika Brighton podjęło decyzję również w sprawie Karbownika Ibrahimović uderza w... twórców FIFY i FIFPro. „Ktoś zarabia na moim wizerunku bez mojej zgody” Ibrahimović uderza w... twórców FIFY i FIFPro. „Ktoś zarabia na moim wizerunku bez mojej zgody”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy