Historyczna chwila. Pierwsze oficjalne wykorzystanie sędziego wideo!

Historyczna chwila. Pierwsze oficjalne wykorzystanie sędziego wideo!
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: FIFA, YouTube

W amerykańskiej lidze USL wypróbowano nowy system VAR.

W czerwcu tego roku IFAB (International Football Association Board) oraz FIFA ogłosiły, że w fazę testów wprowadzony zostanie nowy system nazwany VAR - Video Assistant Referee. Na sprawdzanie najnowszej technologii zgodziły się między innymi australijska A-League, a także federacje Niemiec, Holandii, Portugalii, Brazylii czy USA.

Początkowo testy były przeprowadzane offline bez większej ingerencji w przebieg spotkania, lecz gdy system zaczął rozwijać się w dobrym kierunku postanowiono wykorzystać go w trakcie meczu. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w USA, gdzie w lidze United Soccer League mierzyły się ze sobą drużyny rezerw New York Red Bulls oraz Orlando City.

W 34 minucie spotkania jeden z zawodników Orlando, Conor Donovan, faulował rywala na linii pola karnego. Arbiter, Ismail Elfath, przerwał grę i poprosił o analizę wideo. Sędzia udał się za linię końcową boiska, gdzie czekał na niego specjalnie przygotowany monitor, na którym można była zobaczyć powtórki z różnych perspektyw. Co istotne, żaden z zawodników nie mógł stać obok.

Elfath zdecydował się wyrzucić z boiska Donovana za faul na zawodniku, który wychodził na czystą pozycję. Piłkarz nie kwestionował decyzji arbitra, a cała sytuacja trwała około półtorej minuty. Sędzia skorzystał z powtórki po raz kolejny w 81 minucie.

Testy nowej technologii potrwają prawdopodobnie do 2018 lub 2019 roku. VAR będzie sprawdzany jeszcze w trakcie Klubowych Mistrzostw Świata, a sekretarz IFAB, Lucas Brud, zapowiadał w czerwcu, że chce nakłonić więcej federacji do współpracy.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Mauricio Pochettino na dłużej w PSG [OFICJALNIE] Mauricio Pochettino na dłużej w PSG [OFICJALNIE] Kylian Mbappé poinformował Mauricio Pochettino o swojej decyzji Kylian Mbappé poinformował Mauricio Pochettino o swojej decyzji Raków Częstochowa: Komunikat w sprawie Bena Ledermana [OFICJALNIE] Raków Częstochowa: Komunikat w sprawie Bena Ledermana [OFICJALNIE] Manchester United potwierdził numer Jadona Sancho [OFICJALNIE] Manchester United potwierdził numer Jadona Sancho [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Bukmacher płaci za nietrafienie wyników całej kolejki Ekstraklasa: Bukmacher płaci za nietrafienie wyników całej kolejki OFICJALNIE: Jadon Sancho w Manchesterze United OFICJALNIE: Jadon Sancho w Manchesterze United Zaskoczenie w rosyjskiej ekstraklasie. Zakontraktowano 23-letniego debiutanta ze świata futsalu [OFICJALNIE] Zaskoczenie w rosyjskiej ekstraklasie. Zakontraktowano 23-letniego debiutanta ze świata futsalu [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy