Historyczne wydarzenie w Anglii. Pierwszy od 1990 roku piłkarz dokonał coming-outu

Historyczne wydarzenie w Anglii. Pierwszy od 1990 roku piłkarz dokonał coming-outu fot. Blackpool FC
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Blackpool

Jake Daniels z Blackpool dokonał publicznego coming-outu. W ten sposób 17-letni zawodnik stał się pierwszym profesjonalnym piłkarzem od 1990 roku, który otwarcie zdeklarował, że jest homoseksualistą.

Ofensywnie usposobiony pomocnik uchodzi za wielce utalentowanego piłkarza i zbierał wiele pochlebnych recenzji za występy na poziomie młodzieżowym, gdzie zdobył aż 30 bramek w obecnych rozgrywkach.

Bardzo dobra forma prezentowana przez Anglika sprawiła, że przed kilkoma tygodniami podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt z Blackpool FC. W ten sposób drużyna z Championship zabezpieczyła swoją przyszłość i zagwarantowała sobie otrzymanie w przyszłości wielomilionowej oferty za wychowanka.

Zapewne za kilka miesięcy moglibyśmy usłyszeć o pierwszych przymiarkach klubów z Premier League do nawiązania współpracy z młodym pomocnikiem. Głośno o Jake'u Danielsie zrobiło się jednak znacznie wcześniej za sprawą dokonania przez niego publicznego coming-outu.

„Ten sezon był dla mnie fantastyczny. Zadebiutowałem w pierwszym zespole, strzeliłem 30 goli dla drużyny młodzieżowej, podpisałem swój pierwszy profesjonalny kontrakt i dzieliłem sukcesy z kolegami z drużyny, świetnie spisywaliśmy się w FA Youth Cup i wygraliśmy Lancashire FA Pro-Youth Cup.

Ale poza boiskiem ukrywałem prawdziwego siebie i to, kim naprawdę jestem. Przez całe życie wiedziałem, że jestem gejem, a teraz czuję, że jestem gotów o tym powiedzieć i być sobą.

To dla mnie krok w nieznane, będąc jednym z pierwszych piłkarzy w tym kraju, który ujawnił swoją seksualność, ale zainspirowali mnie do tego Josh Cavallo, Matt Morton i sportowcy z innych dyscyplin, jak Tom Daley, by mieć odwagę i determinację do obrania innej drogi.

Podejmując tę decyzję, otrzymałem najlepsze wsparcie i porady od mojej rodziny, klubu, agenta i Stonewall, którzy byli niezwykle aktywni w stawianiu moich interesów i dobrobytu na pierwszym miejscu. Zwierzyłem się także moim kolegom z drużyny młodzieżowej tutaj w Blackpool, a oni również przyjęli tę wiadomość i poparli moją decyzję o otwarciu się i powiedzeniu o tym ludziom.

Przez całe życie nienawidziłem kłamstwa i potrzeby zmiany, żeby się dopasować. Robiąc to, chcę być wzorem do naśladowania.

W tej samej przestrzeni co ja są ludzie, którzy mogą nie czuć się komfortowo, ujawniając swoją seksualność. Chcę im tylko powiedzieć, że nie musisz zmieniać tego, kim jesteś, ani tego, jaki powinieneś być, tylko po to, by się dopasować.

Najważniejsze jest to, że jesteś sobą i jesteś szczęśliwy” - stwierdził piłkarz w opublikowanym oświadczeniu.

17-letni zawodnik może liczyć na pełne wsparcie ze strony macierzystego klubu.

„Blackpool Football Club ściśle współpracował z Stonewall i odpowiednimi organizacjami piłkarskimi, aby wspierać Jake'a i jest niesamowicie dumny, że osiągnął etap, w którym jest upoważniony do wyrażania siebie zarówno na boisku, jak i poza nim.

Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy promowali środowisko, w którym ludzie czują się komfortowo, będąc sobą, a piłka nożna jest liderem w usuwaniu wszelkich form dyskryminacji i uprzedzeń” - napisał Blackpool w komunikacie.

Przed Danielsem na wykonanie identycznego kroku w charakterze czynnego zawodnika zdecydował się nieżyjący już Justin Fashanu w 1990 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] PSG przyśpieszyło rozmowy w sprawie dużego transferu PSG przyśpieszyło rozmowy w sprawie dużego transferu Lech Poznań wstrzymał transfer obrońcy Lech Poznań wstrzymał transfer obrońcy OFICJALNIE: Koniec telenoweli. Sven Botman w Newcastle United OFICJALNIE: Koniec telenoweli. Sven Botman w Newcastle United Raphinha o krok od odejścia z Leeds United. Jest porozumienie między klubami! Raphinha o krok od odejścia z Leeds United. Jest porozumienie między klubami! Chelsea przechwyci transfer Tottenhamu?! Musi wyłożyć ponad 60 milionów funtów Chelsea przechwyci transfer Tottenhamu?! Musi wyłożyć ponad 60 milionów funtów Agent Grzegorza Krychowiaka: On zostaje w Rosji Agent Grzegorza Krychowiaka: On zostaje w Rosji OFICJALNIE: Takumi Minamino odszedł z Liverpoolu OFICJALNIE: Takumi Minamino odszedł z Liverpoolu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy