IFAB aktualizuje przepisy gry w piłkę. Nowe wytyczne w sprawie zagrań ręką i VAR-u

IFAB aktualizuje przepisy gry w piłkę. Nowe wytyczne w sprawie zagrań ręką i VAR-u fot. FotoPyk
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: ESPN | Mundo Deportivo

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) wprowadziła kilka aktualizacji dotyczących przepisów gry w piłkę nożną, które wejdą w życie wraz z początkiem sezonu 2020/2021.

IFAB zdecydowała się na dokonanie kilku zmian w przepisach dotyczących gry w piłkę nożną. Na walnym zgromadzeniu mającym miejsce 29 lutego w Irlandii Północnej zaktualizowano przede wszystkim sposób interpretacji zagrań futbolówki ręką oraz funkcjonowania systemu VAR.

Pierwszy z wymienionych aspektów zakłada, że od teraz ręka pod względem anatomicznym kończy się na dolnej części pachy. Tym samym, jeżeli piłka trafi zawodnika poniżej tego punktu, to wówczas sędzia nie będzie miał prawa odgwizdania przewinienia.

Ponadto uściślono, że jeżeli atakujący zagra futbolówkę ręką, powinien zostać natychmiast ukarany po tym, jak przyniesie to korzyść w postaci strzelenia gola lub stworzenia okazji bramkowej. Arbiter ma odgwizdywać takie przypadki po przebyciu przez piłkę krótkiego dystansu lub dokonaniu wymiany bardzo małej liczby podań.

Z kolei w przypadku systemu VAR stwierdzono, że tylko jeden sygnał telewizyjny jest wystarczający do dokonana analizy. Wyszczególniono również, że sytuacje podlegające ocenie subiektywnej będą umożliwiały sędziemu obejrzenie zdarzenia boiskowego na monitorze. Do tej pory arbiter mógł skorzystać z takiej pomocy przy popełnieniu ewidentnego błędu.

Do tego stwierdzono, że na obecnym etapie funkcjonowania tej technologii nie jest wymagane udostępnianie nagrań rozmów między sędziami w czasie sprawdzania akcji, ale dodano, że powinni oni kłaść większy nacisk na tłumaczenie podejmowanych decyzji.

Członkowie Międzynarodowej Rady Piłkarskie przedyskutowali także ewentualne zmiany przepisu o spalonym i w kolejnym sezonie będą się uważnie przyglądać temu aspektowi i dopiero po jego zakończeniu ponownie zastanowią się nad wprowadzeniem zasad jeszcze bardziej promujących ofensywny styl gry.

Jeżeli chodzi o pozostałe kwestie, to wprowadzono również pewne zmiany w ocenie rzutów karnych. Ten stały fragment gry będzie podlegał powtórzeniu po błędzie bramkarza, jeśli wpłynie to na zawodnika uderzającego. Golkiper za pierwsze tego typu przewinienie zostanie upomniany słownie, a przy drugim będzie ukarany już żółtą kartką. To napomnienie nie będzie miało wpływu na ewentualną serię jedenastek, gdzie bramkarz w przypadku otrzymania drugiej żółtej kartki nie zostanie automatycznie usunięty z boiska.

Nowe przepisy zgodnie z przyjętymi regułami mają zacząć obowiązywać od 1 czerwca. IFAB ma świadomość, że po tym terminie będą rozgrywane mecze trwających rozgrywek i dlatego umożliwiła ich organizatorom dokonanie wyboru reguł według których będą chcieli kończyć sezon.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Wyjazdowa koszulka Chelsea na nowy sezon [FOTO] Wyjazdowa koszulka Chelsea na nowy sezon [FOTO] Liverpool prowadzi zaawansowane rozmowy z Thiago Alcântarą Liverpool prowadzi zaawansowane rozmowy z Thiago Alcântarą Forsell może zostać w Ekstraklasie. Znajduje się na szczycie listy życzeń Forsell może zostać w Ekstraklasie. Znajduje się na szczycie listy życzeń Havertz ze zgodą na opuszczenie Bayeru. „Mamy umowę” Havertz ze zgodą na opuszczenie Bayeru. „Mamy umowę” Daniele De Rossi rozpoczyna karierę trenerską w Serie A Daniele De Rossi rozpoczyna karierę trenerską w Serie A Rummenigge: W sprawie Thiago nastąpił zwrot akcji Rummenigge: W sprawie Thiago nastąpił zwrot akcji Ekstraklasa: Okno transferowe rozpocznie się 1 sierpnia [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Okno transferowe rozpocznie się 1 sierpnia [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy