Ile na sprzedaży koszulek zarabiają kluby z Premier League? To interes wart „grosze”

2023-07-03 12:45:32; Aktualizacja: 1 rok temu
Ile na sprzedaży koszulek zarabiają kluby z Premier League? To interes wart „grosze” Fot. wutzkohphoto / Shutterstock.com
Patryk Krenz
Patryk Krenz Źródło: Daily Mail

Dziesięć klubów Premier League ogłosiło ceny replik nowych koszulek. Oczywiście, wszystkie zdecydowały się na podwyżki, które były niezbędne. W innym wypadku czołowe zespoły nie zarabiały, by nic na sprzedaży trykotów.

Sprzedaż koszulek i gadżetów przynosi klubom spore zyski. Oczywiście, te zależą w dużej mierze od samej rozpoznawalności drużyny. Słyszeliśmy przecież o przypadkach, gdy transfer gwiazdy zwrócił się całkowicie już z samej sprzedaży trykotów.

Dziesięciu przedstawicieli Premier League ogłosiło ceny replik na przyszły sezon. Wszystkie podniosły cenę względem zeszłorocznych propozycji.

Na największą zmianę zdecydowały się Arsenal i Manchester United. Obydwa zespoły dokonały korekty, która uwzględnia podwyżkę w wysokości dziesięciu funtów, ustalając finalną cenę produktu na poziomie 80 funtów.

Oczywiście, mowa o podstawowym wariancie koszulki z krótkim rękawkiem i bez personalizowanego napisu. Z tymi opcjami koszt przekroczy 100 funtów.

Pozostałe ekipy, a więc Manchester City, Liverpool, Tottenham czy Newcastle, podniosły ceny o pięć funtów.

Łatwo się domyślić, że nie wynika to z faktu zwiększenia zarobku. W rzeczywistości kluby chcą zarobić cokolwiek.

Jak ustaliło „Daily Mail”, czołowi przedstawiciele angielskiej ekstraklasy zgarniają z tytułu sprzedaży jednej koszulki... niecałe pięć funtów. Skąd ten rozbój?

Koszt produkcji trykotu oscyluje wokół ośmiu funtów. Sprzedawca detaliczny, czyli w tym przypadku klub, zgarnia zazwyczaj niecałe 27 funtów. 23,5 pobiera marka produkcyjna.

Prawie 14 funtów drużyna musi przeznaczyć na podatek VAT. Z pozostałej sumy trzeba jeszcze odliczyć środki przeznaczone na marketing i lokalną dystrybucję.

W końcu po rozliczeniu się z wszystkich należności dajmy na przykład Manchester City może przytulić 4,80 funta czystego zarobku.

To nadal dobra metoda na wzbogacenie się, gdyż w Anglii koszulki sprzedają się w grubych milionach. Obecny rynek dyktuje jednak spore zmiany. Wzrosty cen będą coraz częściej spotykane, gdyż kluby ocierają się o niebezpieczną granicę i stoją przed dużym dylematem.

Z jednej strony nie mogą dokonać wielkich podwyżek, gdyż zainteresowanie spadnie, z drugiej zaś muszą reagować, jeśli nie chcą dopłacać do interesu. Nawet w trakcie sezonu rosną koszta materiałów i produkcji.