Jak Roger mógł w Euro nie zagrać. Nowe przepisy FIFA
2008-06-22 13:53:39; Aktualizacja: 16 lat temuBudząca wiele kontrowersji sprawa nadawania obywatelstwa piłkarzom urodzonym w obcych krajach była szeroko dyskutowana w Polsce przed Euro 2008. Problem został także podniesiony na kongresie FIFA w Sydney pod k(...)
Nowe zasady
Zasady FIFA ustalone w Australii są jasne. W reprezentacji piłkarskiej danego kraju może grać każdy zawodnik, który posiada obywatelstwo tego państwa i w przeszłości nie wystąpił w żadnym oficjalnym meczu (bez znaczenia, czy było to pełne 90 minut, czy ledwie 60 sekund) innej reprezentacji w dowolnej kategorii wiekowej. Dodatkowo trzeba spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków.
- Zawodnik musiał urodzić się na terenie stosownej federacji piłkarskiej
- Biologiczna matka lub biologiczny ojciec piłkarza urodzili się na terenie stosownej federacji piłkarskiej
- Dziadek lub babcia piłkarza urodzili się na terenie stosownej federacji piłkarskiej
- Piłkarz zamieszkuje terytorium stosownej federacji piłkarskiej od przynajmniej 5 lat od momentu ukończenia 18 roku życia
Pierwsze trzy punkty rozporządzenia fifowskiego nie budzą żadnych wątpliwości, ale trwa dyskusja nad zasadnością 4 warunku. Do kongresu w Sydney lista warunków koniecznych do spełnienia wyglądała nieco inaczej. Zmienił się punkt ostatni. Poprzednie prawo brzmiało: „Piłkarz musi zamieszkiwać terytorium danej federacji piłkarskiej od przynajmniej dwóch lat”.
Jakie to ma znaczenie?
Gdy Prezydent RP Lech Kaczyński nadawał obywatelstwo polskie Rogerowi Guerreiro obowiązywało jeszcze stare prawo. Roger do Legii trafił na początku 2006 roku (pierwszy mecz oficjalny zagrał 3 marca.), a więc miesiąc przed Euro 2008 Brazylijczyk spełniał jeszcze ówczesne wymogi fifowskie. Gdyby sprawa odwlekała się w czasie do czerwca, to Roger – zgodnie z postanowieniami australijskiego kongresu FIFA – nie mógłby wystąpić w koszulce z orłem na piersi.
Szansa dla PZPN
Nowe przepisy są szansą dla PZPN. Jest jeszcze czas, by namówić młodych piłkarzy z polskim paszportem grających od lat za granicą. Talentów jest sporo, a większość z nich nie jest jeszcze pełnoletnia – wydaje się więc oczywiste, że FIFA przedłużyła okres na decyzję wyboru reprezentacji o 5 lat. Dopiero zawodnik 23 letni może grać w reprezentacji innego kraju.
W reprezentacji Polski w tym roku ma szanse zadebiutować Ludovic Obraniak. Piłkarz ten co prawda nie zamieszkuje Polski, ale spełnia 3 kryterium - dziadek pomocnika Zygmunt urodził się w Polsce. Sam zawodnik wyraża chęć gry w narodowej reprezentacji ojczyzny dziadka. Odpowiednie dokumenty potrzebne do przyznania mu polskiego obywatelstwa czekają na rozpatrzenie w Kancelarii Prezydenta RP.
Regulacje FIFA są ukłonem (czy zamierzonym?) w stronę takich państw jak Polska. Kraje z dużym odsetkiem obywateli emigrujących do lepiej sytuowanych gospodarczo obszarów były często skazane na utratę wielu zawodników. Dziś, każdy piłkarz zanim podejmie decyzję będzie zawodnikiem niemal ukształtowanym – Lukas Podolski debiutował w reprezentacji Niemiec w 2004 roku, łatwo więc obliczyć, że urodzony w 1985 roku kat Polaków na Euro 2008 zaczął grać dla naszych zachodnich sąsiadów w wieku 19 lat. Taka sytuacja nie będzie teraz mogła mieć miejsca. Obyśmy potrafili wykorzystać zmianę przepisów. Przegranych meczów z reprezentacją Niemiec nikt nam nie wynagrodzi, ale istnieje możliwość zapobiegnięciu casusu Podolskiego w przyszłości.
Łukasz Sawala