Jan Liberda nie żyje

Jan Liberda nie żyje fot. Wikipedia
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: PZPN

Jan Liberda zmarł w wieku 83 lat. Był wielokrotnym reprezentantem Polski oraz legendą Polonii Bytom.

Zawodnik grający na pozycji napastnika urodził się 26 listopada 1936 roku w Bytomiu i w tym mieście rozpoczął swoją przygodę z futbolem jako piłkarz miejscowej Polonii.

Razem z tym zespołem odnosił swoje największe sukcesy w klubowej karierze, ponieważ razem z „Niebiesko-Czerwonymi” sięgnął dwukrotnie po mistrzostwo kraju (1954, 1962) i w późniejszym okresie także po międzynarodowe trofea - Puchar Karla Rappana (1965, później Puchar Intertoto) oraz Puchar Ameryki (1965). Ponadto on sam dwukrotnie sięgnął po koronę króla strzelców w polskiej lidze. Miało to miejsce w 1959 (21 bramek) oraz 1962 roku (16 bramek).

Za sprawą bardzo dobrej postawy prezentowanej w barwach Polonii Bytom dostąpił zaszczytu zadebiutowania i występowania w reprezentacji narodowej. Pierwszy mecz w kadrze rozegrał 20 maja 1959 roku w Hamburgu przeciwko RFN (1:1).

W sumie wystąpił w 35 spotkaniach w drużynie „Biało-Czerwonych”, w których zdobył osiem goli. Jedno z tych trafień zanotował na słynnej Maracanie na oczach 130 tysięcy widzów w spotkaniu z Brazylią (1:2) i po dzień dzisiejszy pozostaje jedynym Polakiem, któremu ta sztuka udała się na tym obiekcie.

Jan Liberda na późniejszym etapie swojej przygody z piłką nożną reprezentował jeszcze barwy Chicago Eagles, holenderskiego AZ’67 (dziś AZ Alkmaar) oraz GKS Katowice. Po zawieszeniu korków na kołku zajął się pracą trenera i prowadził między innymi Zagłębie Sosnowiec, Polonię Bytom i VfB Oldenburg.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] EURO 2020: Paulo Sousa skomentował przegrany występ reprezentacji Polski przeciwko Słowacji EURO 2020: Paulo Sousa skomentował przegrany występ reprezentacji Polski przeciwko Słowacji EURO 2020. Jan Bednarek: Zagraliśmy jak juniorzy EURO 2020. Jan Bednarek: Zagraliśmy jak juniorzy EURO 2020: Składy na Hiszpania - Szwecja [OFICJALNIE] EURO 2020: Składy na Hiszpania - Szwecja [OFICJALNIE] EURO 2020: Porażka Polaków na rozpoczęcie Mistrzostw Europy EURO 2020: Porażka Polaków na rozpoczęcie Mistrzostw Europy EURO 2020: Wojciech Szczęsny pechowo zapisał się w historii turnieju EURO 2020: Wojciech Szczęsny pechowo zapisał się w historii turnieju EURO 2020: Schick z najładniejszą bramką Mistrzostw Europy?! [WIDEO] EURO 2020: Schick z najładniejszą bramką Mistrzostw Europy?! [WIDEO] Buffon gra dalej! [OFICJALNIE] „Wybieram między ambicją a emocjami” Buffon gra dalej! [OFICJALNIE] „Wybieram między ambicją a emocjami”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy