Jerzy Pilch nie żyje

Jerzy Pilch nie żyje fot. Mgieuka | Wikipedia
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Gazeta Wyborcza

„Gazeta Wyborcza” przekazała smutną informację o śmierci Jerzego Pilcha.

Pisarz i publicysta odszedł w piątkowe popołudnie w swoim domu w Kielcach. Jak podaje powyższe źródło, od kilku dni borykał się z problemami z ciśnieniem. Miał 68 lat.

Urodzony w Wiśle Pilch napisał m.in. „Spis cudzołożnic”, „Rozpacz z powodu utraty furmanki”, „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu”, „Tysiąc spokojnych miast”, „Pod mocnym aniołem” czy „Dziennik”. Pisarz był wielokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”, które to wyróżnienie otrzymał w 2001 roku za „Pod mocnym aniołem”.

Pilch był wielkim fanem piłki nożnej. Jego ukochaną drużyną była Cracovia.

- Cały urok piłki polega na tej jej wszechstronności. Wystarczy przytoczyć słynne zdanie Alberta Camusa: „Wszystko, co wiem o moralności, zawdzięczam piłce nożnej”. To są niebywałe rzeczy. Podpisuję się pod tym zdaniem. Wszystko, co wiem o świecie, zawdzięczam piłce nożnej. To mocne stwierdzenia, ale prawdziwe. Jestem pisarzem, który mówi prawdę - mówił w 2005 roku w rozmowie ze stroną internetową krakowskiego klubu.

„Kto nie zna uczucia, jakie ogarnia jestestwo ludzkie, gdy piłka siądzie na podbiciu i po chwili zatrzepocze – obok rozpaczliwie interweniującego bramkarza – w siatce, ten może i jest człowiekiem. Ale częściowym. Ani świata, ani drugiego człowieka w pełni nie zrozumie nigdy” - tak z kolei pisał w „Dzienniku” [za booklips.pl].


Więcej na temat: Jerzy Pilch Polska Cracovia Śmierć

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych OFICJALNIE: Janusz Gol odchodzi z Cracovii OFICJALNIE: Janusz Gol odchodzi z Cracovii OFICJALNIE: Alexis Sánchez w Interze Mediolan już definitywnie OFICJALNIE: Alexis Sánchez w Interze Mediolan już definitywnie OFICJALNIE: Wilczek ponownie w Danii. Kontrowersyjny transfer stał się faktem! OFICJALNIE: Wilczek ponownie w Danii. Kontrowersyjny transfer stał się faktem! David Silva o krok od nowego klubu. Porozumienie możliwe na dniach! David Silva o krok od nowego klubu. Porozumienie możliwe na dniach! Wisła Kraków: Kim jest Adi Mehremić? Bałkański charakter po przejściach Wisła Kraków: Kim jest Adi Mehremić? Bałkański charakter po przejściach AC Milan sięga po utalentowanego defensora [OFICJALNIE] AC Milan sięga po utalentowanego defensora [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Nathan Aké w Manchesterze City OFICJALNIE: Nathan Aké w Manchesterze City

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy